Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

Lucrările de înlocuire a rețelei de apă trenează

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

De aproape o lună, administrația locală a reluat lucrările de înlocuire a rețelei de apă de pe bulevardul Matei Basarab. Lucrările sînt însă îngreunate de o nouă problemă descoperită de constructor... Țevile din vechea rețea de apă sînt similare cu cele folosite în exploatările petroliere. «Cine ar fi crezut că vom descoperi țeavă de sondă sub asfalt?» se întreabă retoric primarul Alexandru Stoica.

«Macarale rîd în soare»
La jumătatea lunii aprilie, bulevardul Matei Basarab s-a transformat din nou în șantier. Conform informațiilor furnizate de către autorități, șantierul reprezintă ultima etapă de înlocuire a rețelei de apă din Slobozia. La momentul respectiv, Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban SA declara că «se lucrează la înlocuirea ultimilor 4 kilometri dintr-un număr de 30 anunțați». Numai că de la momentul respectiv a trecut aproape o lună, iar lucrările trenează.
Vasile Paraschiv, un pensionar hîtru pe care l-am oprit la trecea de pietoni de la Central, ne-a oferit o posibilă explicație. «Dom’le, e ca pe vremea lui Ceaușescu. Cum adică cum? Adică eu zic că ăștia sînt plătiți la zi, nu la lucrare. Că altfel terminau demult și se duceau să muncească în altă parte. Dar dacă leafa merge și noi ne-am învățat cu apa, de ce să se mai grăbească?» ne-a explicat el.

«Țeavă de sondă» sub asfalt
În replică la comentariul pensionarului slobozean, autoritățile susțin că problema este de altă natură. La momentul deschiderii șantierului, constructorul a descoperit că rețeaua de apă care trebuia înlocuită pe Matei Basarab este din... țeavă de sondă. «Cine ar fi crezut că vom descoperi țeavă de sondă sub asfalt? Iar problema nu e doar țeava în sine, ci și îmbinările. Acestea nu sînt realizate prin sudură, ci prin înfiletare. Prin urmare, țeava e de două ori mai groasă!» a precizat doct primarul Alexandru Stoica motivul întîrzierii.
În aceste condiții, în locul mult lăudatei tehnici «tub în tub», care promitea înlocuirea a 100 de metri de conductă zilnic, constructorul trebuie să sape șanțuri de la un capăt la altul al bulevardului. Și cum firma a subcontractat lucrarea respectivă (adică șanțul) unor firme care angajează salahori fără carte de muncă, plătiți cu ziua, întîrzierile devin absolut justificate. Iar pensionarii slobozeni au încă o dată dreptate...

15 Mai 2013, 15:09 (6164 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


angyval:
(24 Mai 2013, 16:45)
vaaaaiiiiiiiii de noiiiii !!! da posibil ca lucrarea care a fost facuta anii trecuti nu este si ea scrisa undeva cu ce materiale au fost folosite ?? oricum...bani aruncati aiurea si lucru tot aiurea facut. ca nah .....bine ca plateste lumea. asa e.... cu cat se lungeste munca se mai castiga un ban in plus. si mai ales fara contracteee.....
mircea:
(16 Mai 2013, 14:20)
cred ca ar fi fost ideal daca nenea primaru' care este stoica, ar mai fi asteptat nitelus, sa se traga toate dungile pe sosea sa se dea cu toate vopselurile, apoi sa sparga,si, s-o ia de la inceput cu vopsitul...si tot asa....corect????
fed:
(16 Mai 2013, 14:16)
ce de scuze cretine inventeaza mucinceai.
Mary:
(16 Mai 2013, 11:54)
"Cum e turcu-i si pistolu' "
Gigi:
(16 Mai 2013, 10:53)
S-a găsit țeavă de sondă pentru că pe vremea aceea lucrările trebuiau terminate la timp. Dacă nu le terminau la timp, a doua zi venea duba și-l lua pe primar într-o excursie numai dus. Mai ales că venea des Ceaușescu la Slobozia, dacă vedea așa ceva, nici nu vreau să continui ce se întâmpla. Noi avem de 4 ani apă menajeră toxică, și nu se grăbește nimeni... Doar știu să se vaite că au găsit "țeavă de sondă". Osul la muncă, deplasați-vă zilnic pe teren și coordonați lucrările "subcontractate", domnule Stoica! Penalizați contractele neterminate la timp, în loc să le suplimentați fondurile!
T.B:
(16 Mai 2013, 10:06)
Pimarul Stoica ar fi putut sa se informeze la tovarasii(comunisti) mai vechi care sigur stiau de materialele cu care a fost facuta instalatia de alimentare cu apa a orasului.
IPSE:
(16 Mai 2013, 07:07)
SANTETI CEL PUTIN PENIBILI CU ASEMENEA JUSTIFICARI .!!!  IN ANUL DE GRATIE 2013 UTILAJUL  PENTRU A SAPA UN SANT NU A FOST DESCOPERIT SI LA SLOBOZIA ??? CUM SA LUCREZI CU SALAHORI ???
bidon :
(16 Mai 2013, 06:55)
Ionascu la puscarie!!!!!M-am saturat de sarada asta cu apa potabila!