Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele ialomițene, finanțate politic

Ialomița: Spitalele ialomițene, finanțate politic

Fără a se ține cont de normele de finanțare ale Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, autoritățile județene din Ialomița împart banii către unitățile medicale folosind algoritmi exclusiv locali. Oficialii din Sănătatea ialomițeană îl acuză public pe Silvian Ciupercă că distribuie fondurile politic, pentru a garanta supraviețuirea Spitalului Orășenesc Țăndărei... Cel mai mare perdant este Spitalul Județean de Urgență Slobozia, căruia i se vor finanța doar jumătate din cazurile pe care le tratează în mod obișnuit. «Sistemul este perdant pentru toate celelalte spitale, nu doar pentru noi!» a declarat medicul Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia.

Fonduri publice, pentru spitale susținute politic
Încă de la redeschidere, în campania pentru alegerile parlamentare din decembrie 2012, conducerea Consiliului Județean Ialomița a dat semne că favorizează Spitalul Țăndărei în detrimentul celorlalte trei unități medicale din județ. În numerele precedente, Independent relata despre faptul că unitatea medicală va beneficia de 50 de paturi, tăiate din schema Spitalului Municipal «Anghel Saligny» de la Fetești. Chiar dacă această măsură îndreaptă Spitalul Fetești spre faliment, ea aduce Spitalul Orășenesc Țăndărei mai aproape de contractul de finanțare cu Casa de Asigurări de Sănătate. Oficialii județeni, în frunte cu președintele Silvian Ciupercă, continuă susținerea «artificială» a Spitalului Țăndărei, folosind o metodă de calcul a fondurilor destinate unităților medicale pur locală. Marele dezavantajat din acest punct de vedere este Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Algoritmul local face ca cea mai mare unitate medicală din județ să acorde asistență medicală unui număr limitat de bolnavi. În cazul în care cazurile tratate sînt mai multe decît prevede contractul-cadru, unitatea nu beneficiază de fonduri suplimentare. «Haideți să vă explic cum funcționează... De exemplu, pentru luna mai, contractul prevede ca noi să avem doar 240 de internări de zi, în condițiile în care Spitalul Țăndărei beneficiază de un număr de aproximativ 400 de internări de zi... Evident banii mai mulți tot la Țăndărei se duc. Chiar și la Urziceni și la Fetești sînt mai multe internări finanțate decît la noi! Toate acestea în condițiile în care noi preluăm cazuri de la toate spitalele...» a explicat medicul Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

7 Iunie 2013, 08:53 (5095 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Cheltuieli de 7,3 milioane de lei pentru Centrele de Carantină și spitalele din Ialomița
COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița
Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Comentariile cititorilor:


mihnea:
(11 Iunie 2013, 18:56)
ce iti e si cu politica asta. pana mai ieri , era totul bine intre ciuperca si olaru, acum, cand i-a taiat robinetul de la fonduri, incepe sa se vaite si sa puna toti trepadusii sa se vaite ca nu sunt medicamente, aparatura medicala, etc.  sa se uite  mai bine la fondul de salarii care este cu 4 miliarde mai mare , acolo sunt banii de medicamente si materiale sanitare . Bv maria, ai perfecta dreptate !
Maria:
(11 Iunie 2013, 08:56)
Olarule,nu vreau sa-i iau apararea lui Ciuperca,fiindca sunteti din aceeasi cloaca politica,insa nu ai dreptate.Ai primit destui bani de la casa de sanatate,dar pentru lacomia ta si a celor din jurul tau,e drept ca nu va ajunge.O mare parte din vina o are  Curtea de conturi care nu vrea sa te purifice la singe ,sa-ti demonstreze ca banii s-au dus pe salariile celor cu contracte de prestari servicii(salarii mari),fiindca de........trebuia sa te revansezi cumva pentru campania electorala murdara pe care ati facut-o  de 23 de ani incoace.
recul:
(10 Iunie 2013, 04:46)
Este adevarat,nemernicul asta de ciuperca imparte banii dupa cum vrea"muschiu' lui.Una declara in fata prostimii si alta face in culise.Ar trebui linsat acest nenorocit..si in general clasa politica.