Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ȘOC: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore

ȘOC: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore

Șeful DNA Slobozia a luat mită de la omul de afaceri Liviu Taifas!

Șoc: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore! La data de 13 iunie 2013, procurorii au dispus reținerea inculpatului CRISTUDOR DUMITRU pe un termen de 24 de ore, urmînd a fi prezentat la Înalta Curte de Casație și Justiție cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile. Față de învinuita Andronache Monica, procurorii au dispus măsura obligării de a nu părăsi țara pe o perioadă de 30 de zile.

Șeful DNA Slobozia, Dumitru Cristudor ar fi luat mită de la Liviu Taifas, omul de afaceri care a preluat afacerea LaCosta din Slobozia. Legăturile dintre cei doi au mai fost speculate de presă, anchetatorii reținînd în sarcina fostului șef al DNA Slobozia faptul că ar fi primit mită sub formă de materiale de construcții pe firma fiului său.
Vom reveni cu amănunte.

COMUNICAT DNA
Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție au început urmărirea penală față de următoarele persoane:

CRISTUDOR DUMITRU, procuror șef al Biroului Teritorial Slobozia din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, în sarcina căruia s-au reținut infracțiunile de luare de mită și favorizarea infractorului,
TAIFAS DANIEL VASILE, om de afaceri, în sarcina căruia s-au reținut infracțiunile de dare de mită și favorizarea infractorului,
ANDRONACHE MONICA, în sarcina căreia s-au reținut infracțiunile de complicitate la luare de mită, complicitate la dare de mită și favorizarea infractorului.

Din Rezoluția de începere a urmăririi penale întocmită de procurori a rezultat următoarea stare de fapt:

În perioada 11 februarie 2013 pînă în prezent, învinuitul Cristudor Dumitru, în calitatea sa de procuror, împreună cu învinuiții Taifas Daniel Vasile și Andronache Monica, au sprijinit 3 persoane cercetate pentru evaziune fiscală, într-un dosar aflat pe rolul autorităților judiciare germane, astfel încît persoanele respective să distrugă și să ascundă documente și obiecte compromițătoare ce ar fi putut constitui mijloace de probă, zădărnicind astfel urmărirea penală și, implicit, lipsind de finalitate activitățile de percheziție dispuse de autoritățile judiciare germane pe teritoriul României. Sprijinul de care au beneficiat cele 3 persoane cercetate de autoritățile germane pentru evaziune fiscală a constat în înștiințarea cu privire la data efectuării perchezițiilor domiciliare, procurarea unor sume de bani pentru a părăsi teritoriul țării, suportarea costurilor asistenței juridice.
La data de 23 mai și 1 iunie 2013, în schimbul efectuării unor acte contrare îndatoririlor de serviciu și anume neadoptarea unor măsuri de protecție minimale care să asigure conspirativitatea activităților de percheziție ce urmau a fi efectuate de autoritățile judiciare germane în municipiul Slobozia în perioada 03.06.2013-05.06.2013, magistratul Cristudor Dumitru a primit de la Taifas Daniel Vasile, cu ajutorul lui Andronache Monica, materiale de construcție și amenajarea spațiului, în valoare totală de 5354 lei, bunuri utilizate pentru amenajarea unui imobil aparținînd unei societăți comerciale la care asociat este fiul magistratului.


Învinuiților li s-au adus la cunoștință acuzațiile, în conformitate cu prevederile art. 6 alin. 3 Cod de Procedură Penală.

Facem precizarea că începerea urmăririi penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție. (BIROUL DE INFORMARE ȘI RELAȚII PUBLICE)

Ultima Oră:
Potrivit unor surse din cadrul anchetei, Consiliul Superior al Magistraturii a eliberat un aviz pentru reținerea șefului DNA Slobozia, Dumitru Cristudor. Urmează ca anchetatorii să decidă asupra reținerii lui Dumitru Cristudor!

COMUNICAT DE PRESĂ
privind încuviințarea reținerii și arestării preventive
a magistratului CRISTUDOR DUMITRU,
procuror șef al Biroului Teritorial Slobozia din cadrul Direcției Naționale Anticorupție

În ședința din data de 12 iunie 2013, Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a încuviințat reținerea și arestarea preventivă a magistratului CRISTUDOR DUMITRU, procuror șef al Biroului Teritorial Slobozia din cadrul Direcției Naționale Anticorupție.
Hotărârile Secției pentru procurori a CSM au fost luate în baza art. 42 alin 2 din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicată cu modificările și completările ulterioare, și art. 95 alin.1 din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, republicată cu modificările și completările ulterioare.
Solicitările au fost prezentate Secției pentru procurori a Consiliului de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție-Direcția Națională Anticorupție-Secția de Combatere a Corupției, pentru infracțiuni aflate în competența acestuia.
(CONSILIUL SUPERIOR AL MAGISTRATURII, BIROUL DE INFORMARE PUBLICĂ ȘI RELAȚII CU MASS MEDIA)

13 Iunie 2013, 11:03 (52885 vizualizări - 65 comentarii)

Citiți și:
Liviu Taifas și Monica Andronache, pedepse cu suspendare
DNA București vrea să extermine corupția din Ialomița!
Fostul șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor trimis în judecată pentru «luare de mită»
Mandat european de arestare pentru Liviu Taifas, care a dispărut din țară!

Comentariile cititorilor:


Andra:
(26 Iunie 2013, 06:18)
@D'arc, ti se pare ca 4500 Euro pe luna era un salariu mic?Si mai este o vorba:"Pana la Dumnezeu te mananca sfintii!"
D'arc:
(25 Iunie 2013, 21:29)
Interesante comentarii! Oare nu credeti ca sistemul romanesc e vinovat de tot acest circ? Oare daca unul din voi ar fi fost procuror in tara asta, cu asemenea salarii si cu asemenea legi, nu ar fi facut aceleasi greseli?  Nu judecati pe altii pentru ca va judeca Dumnezeu si pe voi, pentru ca pe ei i-a judecat de mult! Fiecare pasare pe limba ei piere si fiecare isi poarta crucea! Hmmm! ,,Verdictul'' il da doar Dumnezeu, fiti siguri de asta! 
Cine e Bebiță?:
(21 Iunie 2013, 13:23)
Domnilor, scuzați, cine e Bebiță? Curiozitate.
ion:
(21 Iunie 2013, 10:19)
Sunt curiuos daca afacerea sa va mai merge atat de bine acun cand Bebita nu mai e sef, o sa iasa afara ca nu il tin aia acolo ca este de-al lor acest caz este de urmarit, dar ce o face dumnealui fara alcool acolo ca nu putea sa stea nici 10ore fara alcool ori de cate ori discutai cu el duhnea, dar asta este, bine ar fi sa ii ia si averea
suparata:
(20 Iunie 2013, 20:10)
primarita penala ELENA Cristea din perieti a fost amendata ieri de I.T.M. VA URMA !
Lucian:
(18 Iunie 2013, 04:19)
E normal ca așteptările legate de bac 2012 să fie mari! Cine ne învață copiii? Profesori pușcăriabili? Se va elucida cazul, cu toate încercările disperate de a-l îngropa. Șpăgarii sunt profesori încă! Prezumția de nevinovăție! E prea mare hora, ca să se poată opri prea ușor....
Pia:
(17 Iunie 2013, 20:13)
Asteptarile legate de bacalaureatul din 2012 sunt prea mari ca justitia sa ignore in continuare acest subiect.O sa se clarifice lucrurile.
Chiru V.:
(17 Iunie 2013, 09:51)
Pentru situația gravă cu mita la bac 2012, nu se face " tamtam" degeaba. Sunt mulți profesori și inspectori implicați. Sunt zeci de familii care au dat mită, deci nu se poate da NUP. Ar fi încă o gafă făcută de justiție. Vom vedea, e foarte grav ce a fost la acel examen! Atunci au fost turnați, dar experiență au de ani de zile....
NUP- nu e cazul!:
(16 Iunie 2013, 12:11)
@un cunoscător Ai dat sau ai luat mită la examene din 2012? Sigur ești unul din ei.
Lipoveanu C.:
(16 Iunie 2013, 10:00)
Unele medii la bacul din 2012 sunt luate pe șpagă. Câte dovezi vă mai trebuie? Ce e atâta timp pierdut? Așteptați ca respectivii să termine și facultatea la fel ca liceul?!
Tribunul:
(16 Iunie 2013, 08:58)
Da nimeni nu pomeneste de prietenul sau de la Parchet, primul carmaci al procurorilor ialomiteni, cel care bea pana cand se ia la harta cu finantatorii sai mai ciocolatii de fel. Sau cand arunca cu pahare in prietenii de-o viata prin carciumile slobozene. Oricum se aude prin targ ca anumiti oameni de afaceri locali au facut deja reclamatii dar la un alt procuror considerat mai ponderat si intelept. Probabil datorita varstei. Cica ar fi produs si ceva documente.
Profesor mai corect:
(16 Iunie 2013, 08:17)
Cine e vinovat în cazul de mare popularitate, ȘPAGĂ LA BACALAUREAT 2012, să plătească! Nu e corect să planeze suspiciuni pe toată șatra profesorală din județ! Cel puțin, nu în șpăgărit! Să rămână doar jigodismul și prostia, adică, Romalinele!
Un cunoscator:
(16 Iunie 2013, 08:06)
Astia cu BAC-ul stati calmi. O sa se dea un NUP frumos si gata. Credeti ca o sa le convina sa anuleze diplomele? Prea mare tamtamul!
Profesorul corect:
(16 Iunie 2013, 07:39)
Astept cu nerabdare sa vad finalitatea in dosarul cu spaga la bac. Sa-i vad pe studenti cum se anuleaza diplomele alea luate pe kaskaval. Huo!
Bacalaureat 2012?!:
(15 Iunie 2013, 19:20)
Profesorii au luat mită la Bacalaureat 2012! Mulți actuali studenți au luat note pe bani! Cine a dat, cine a luat?! De ce au fost închiși 24 de ore? Care este pedeapsa?! Băgați-i și acum, a inceput bac 2013! Au experiență de ani de zile la șpăguit.