Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

La început de vacanță, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au făcut un bilanț al cheltuielilor instituției. Conform rapoartelor, Inspectoratul Școlar Ialomița a cheltuit cele mai multe dintre fonduri pentru decontarea abonamentelor elevilor navetiști... Conducerea instituției reclamă faptul că, în ultimi 3 ani, firmele de transport au mărit nejustificat prețurile respectivelor abonamente. În anul școlar care tocmai s-a încheiat transportul școlar a costat peste 300000 de lei...

Creșteri substanțiale
Calculele pe care le-au efectuat reprezentații Inspectoratului Școlar Județean Ialomița vizează perioada 2011, 2012 și 2013. Din datele oferite de oficialii învățămîntului ialomițean reiese foarte clar faptul că transportatorii elevilor navetiști din Ialomița au mărit prețurile pentru abonamente. Astfel, în anul 2011, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Ialomița au decontat abonamente în valoare de 282000 de lei. Un an mai tîrziu, prețul acestui serviciu a crescut cu 1000 de lei, ajungînd la valoarea de 283000 de lei. În acest an școlar, prețurile pentru abonamentele elevilor au ajuns la 300000 de lei. Raportat la nivelul județului Ialomița, peste 3500 de elevi au ajuns la școală cu transportul în comun în acest an școlar. «Patronii firmelor care asigură transportul elevilor noștri s-au învățat cu faptul că banii aceștia le sînt decontați, tocmai de aceea fac acest lucru... Nu este normal să profiți de pe urma unor copii. Majorările sînt nejustificate!» reclamă Otilia Dumitru, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Pentru ca o situație similară să nu se petreacă și în viitorul an școlar, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au făcut sesizări către Consiliul Județean Ialomița. «Am solicitat autorităților județene să se implice în această chestiune, astfel încît administratorii firmelor de transport să reducă din costurile pentru abonamentele elevilor. Să sperăm că vor lua inițiativa și ne vor sprijini!» a adăugat Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean.

Prețul carburantului crește prețul abonamentelor
În Ialomița, doar 10 firme de transport au fost eligibile să desfășoare curse speciale pentru elevii navetiști. Cu toate acestea, elevii reclamă faptul că multe dintre autobuze nu au condiții optime. «De multe ori plouă înăuntru, scaunele sînt stricate sau este praf...» susține Irina Popa, elevă în clasa a XI-a la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia. Tînăra este foarte încîntată de faptul că acum a intrat în vacanță și că nu mai trebuie să vină la școală, tocmai din Sudiți, cu autobuzul... Cu privire la aceste reclamații, transportatorii au avut o opinie unanimă: «Credeți că noi dorim să creștem prețul? Ați văzut destul de bine cum se scumpește carburantul. Trebuie să trăim și noi!» au declarat doi dintre transportatorii elevilor navetiști din Ialomița...

25 Iunie 2013, 11:38 (5722 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Epurări politice în învățămîntul ialomițean
«Grupul infracțional» al Otiliei Dumitru rămîne la catedră
Otilia Dumitru a demisionat de la șefia Inspectoratului Școlar Ialomița!

Comentariile cititorilor:


Nae:
(27 Iunie 2013, 07:58)
Poet ,Irina ne spune si ce fac elevi in autobuze, de exemplu ,cum taie scaunele cu lama,cum se urca cu picioarele pe scaune, cum se bat in autobuz,ce mizerie lăsa ,cum se scumpă si rămâne scumpit peste tot,cum mănâncă seeminte ,cum jignesc omeni varsnici,etc.
GIKA:
(26 Iunie 2013, 11:38)
Cum sunt autorizate sa transporte persoane tot felul de epave care sunt denumite autobuze .Am vazut in autogara un autobuz care avea carton asfaltat si smoala pe acoperis ,cu toate ca pe timp de vara era mai bun stuful ca tine racoare.Oare ce verifica RAR ,ARR, doar portofelul patronului ?