Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, acționată în instanță

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Războiul purtat de preoții Pandelică din Reviga cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor este departe de a se încheia. După acuzațiile publice, fețele bisericești își caută dreptatea pe la ușile Tribunalului Ialomița. Preotul Casian Pandelică cere judecătorilor să-i dea înapoi slujba pe care a pierdut-o în 2011... «Este un abuz ceea ce a făcut Episcopia!» susține cel răspopit. În replică, oficialii din cadrul Episcopiei susțin că «măsura este una definitivă».

Confruntarea dintre «Bine» și «Rău» de la Reviga
Sînt 4 ani de cînd opinia publică este silită să asiste la acest scandal, care a ținut audiența televiziunilor de știri ridicată, în prime-time, săptămîni întregi. Acuzațiile aduse preoților Gheorghe și Casian Pandelică, tată și fiu, de la Reviga, depășesc granițele normalului. Cei doi au fost ostracizați public, pe motiv că au transformat biserica în care slujeau într-o adevărată casă a Necuratului. În urma unui control demarat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor s-ar fi constat faptul că cei doi preoți făceau farmece și vindecau ologi, orbi, surzi și alți oameni loviți de boală prin puteri supranaturale... Mai mult, o altă practică obișnuită în altarul bisericii de la Reviga ar fi fost și «deschisul cărții», fapt contestat de toate canoanele Bisericii Ortodoxe Române. Somați să se lepede de bună voie de hainele preoțești, tatăl și fiul Pandelică au refuzat categoric să se supună ordinelor PS Vincențiu. În apărarea preoților au sărit gloatele de credincioși atrași la Reviga ca un magnet «de puterile divine pe care le au aceste fețe bisericești», după cum susțineau cei vindecați prin  contestatele miracolele duhovnicești. Au fost demarate proteste de stradă și s-au purtat lupte corp la corp cu jandarmii. Aproape de finele anului 2011, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a emis un document, asemeni celebrelor bule papale, prin care a decis caterisirea preoților Pandelică. Acest lucru înseamnă, în termeni populari, dezbrăcarea de hainele sfinte pe care le-au primit la hirotonisire... Totul a culminat cu descinderi ale mascaților și impunerea unui sechestru pe biserică. Forțele de ordine au descoperit peste 200 de obiecte de cult, constînd în icoane și cărți religioase, pe care foștii preoți le țineau ascunse într-o anexă din curtea lăcașului. La porțile bisericii, Iadul avea din nou să se dezlănțuie... Credincioșii au sărit la ceartă, au leșinat în semn de protest și s-au ridicat în picioare în mod miraculos, datorită harului preoților. Cei care cred în continuare în puterea divină a celor doi foști duhovnici vin și se roagă în Biserica «Sfîntul Nectarie», casă de rugăciune ridicată de tatăl și fiul Pandelică la ei în curte. Nu aparține Bisericii Ortodoxe Române, ci Bisericii Ortodoxe Autonome din Ucraina, o fracțiune, la prima vedere ilegală, ce ar părea desprinsă din marea Biserică Ortodoxă...

Lupta pentru sutană
Deși sînt preoți într-o biserică doar a lor, duhovnicii Pandelică continuă lupta pentru a se întoarce în grădina Bisericii Ortodoxe Române. Cu dreptul de a mai fi considerați duhovnici știrbit, au luat calea instanțelor de judecată și încearcă să-și facă dreptate ținînd în mînă Codul Muncii în loc de Evanghelie. Ei cer Tribunalului Ialomița să înlesnească aplicarea pedepsei de caterisire. În dosarul numărul 75390/3/2011, preotul autonom Casian Pandelică contestă în fața magistraților ialomițeni decizia de suspendare a contractului de muncă, măsură pusă în aplicare de Episcopia Sloboziei și Călărașilor. «Este un abuz ceea ce s-a întîmplat. Vrem ca instanța să facă dreptate. Și nu este singurul proces pe care îl avem cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor... O să vedeți că ceea ce au făcut cu noi a fost un lucru urît. Legea își va spune, în cele din urmă, cuvîntul. Este dreptul nostru să ne apărăm...» a declarat răspopitul Casian Pandelică, în urma unei discuții telefonice purtată cu reporterii Independent. De cealaltă parte, Episcopia Sloboziei și Călărașilor face apel la canoanele bisericești. Potrivit legilor interne ale Bisericii Ortodoxe Române, un preot caterisit ar putea intra într-o biserică doar în calitate de mirean. «Caterisirea înseamnă excluderea definitivă și irevocabilă din rînduiala bisericească. Orice încercare a domnilor Pandelică de a reveni la funcția pe care au avut-o anterior demersului nostru este un eșec...» ne-a declarat arhimandritul Nicușor Silviu Dascălu, consilierul mass-media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

25 Iunie 2013, 15:45 (8582 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Reviga: Moaștele autonome ale Sfîntului Nectarie
Percheziție la Reviga: Locuința preoților Pandelică, «călcată» de mascați
Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Comentariile cititorilor:


Nicu:
(26 Noiembrie 2013, 20:54)
Corectie, domnule sau doamna jurnalist care nu te semnezi. Nicusor Dascalu nu e arhimandrit, ci arhidiacon. Arhimandritul e un grad manastiresc. Inca o dovada ca scrieti despre preoti fără să aveți cunoștințe de bază despre organizarea bisericească, formule de adresare, etc... Amatori.
observator:
(1 Iulie 2013, 15:42)
Hai Sorine tata, ca ti-ai luat-o de data asta!Te zbati ca un peste pe uscat  incercand sa "intorci" situatia...eu spun ca mai bine taci, Grifoni te-a pus la punct. 
SORIN:
(1 Iulie 2013, 06:30)
@GRIFONI. Puteai folosi forma de singular, GRIFON, dacă tot te crezi vreun animal feroce. Dar, nu numai că nu ești, ba, dimpotrivă, ești și analfabet pe deasupra.  Chiar de vrei să parodiezi sau să te dai pamfletar, îți trebuie multă știință de carte, altfel devii MUFLON, ceea ce și ești. Exprimându-te cu "muică" și "tulai", faci și dovada unui analfabetism regional. Confunzi Oltenia cu Ardealul, baza rămânându-ți Moldova și Regatul, adică: tare ești prost, BRE! P.S.: Pentru cultura ta, nu de puține ori, cutumele depășesc în aplicabilitate legile.
Pavel:
(29 Iunie 2013, 05:48)
Să scoată cineva ideea principală din tâmpenia lui@Gra...ce se vrea a fi critic-parodic, dar e un satiric impotent, refuzat de minima coerență! Te-a înrobit "stilul" și ai uitat de sens!
GRIFONI:
(28 Iunie 2013, 23:17)
 Muicaaa auzi belea: de la Sorin ,,conflict J U R I D I C " intre o putere ,,laica si una bisericeasca" Ce zice pe buletinu" lu  tine? Cetatean roman si drept credincios BOR ? Tulai mai ! Esti cetatean european si cica : ,,Stii cine sunt io ? cetatean european si am drepturi.." Legislativul face legi - Parlamentul Lege: aia de sus de o pomeneste Bila 489/2006-Libertatea Religioasa si de constiinta Cultul : B.O.R.- regulament de ordine interna : H.G. 53/2008 -in aplicarea limitativa a Legii 489/2006 aplicabila d o a r  pentru personalul propriu cultului(S.R.L.-ului). Deci , cica ca daca ca tu bre matale dom;le emiti opinii la ,,bugetul consolidat" - sigur personal interesat ar fi tare ghini sa pui mana sa te mai studiezi ca cam esti penibil mereu pe toata presa din Ialomita ca cand auzi ca canta unul si da o bere la colt , hop si gagiu de tine. Spaga cand se ia pe vremurile astea se face tacit . Ciocu mic ! cum spunea o mare filosoafa P.D.L. da; nu pentru ca e unul sau altul la putere ci doar pt. ca dai  rau in poza cand te uiti la o cucuvea incercand sa cante ca capra.  Acu stii ca nici noi nu mai stim cati suntem ...Te pup papa!
Bila:
(27 Iunie 2013, 12:33)
  Done , m-am uitat si io pe  Ecris ca cica jurnalistii stie multe , din cate am vazut actiunea popii despre care vorbesti mata in zapisul aista de-i zici ziar , e o actiune veche initiata in 2011 la judecatoria din Bucuresti cu prim termen dupa cum se stie in instantele romanesti in2013 . Culmea este ca in 2013 cand competenta este cedata pt. Judecatoria Slobozia  actiunea in instanta si-a pierdut obiectul pentru ca se contesta SUSPENDAREA din functie si deja practic se trecuse la o alta masura disciplinara - concedierea, caterisirea. Din cate am vazut pe Ecris judecatorie Slobozia popa a renuntat la actiune cum era si logic pt. ca isi pierduse obiectul.  Si daca mergem si mai departe , treaba cu sutana si popia credeam ca bunul simt obliga un scriitor erudit numit jurnalist sa puna mana pe legi si sa le citeasca atata timp cat traieste pe teritoriul unui stat indiferent care ar fi el pentru a nu mai confunda un Cult cu Legiuitorul intr-o tara . Verificati lg. 489/2006. In rest sunt de prisos orice comentarii . Apropo sa nu uit tragetii tare acum pana apare din nou in Codul Penal Calomnia , prin publicare in Monitorul Oficial pe urma RISCATI SA FITI ACTIONATI IN INSTANTA ....si sa pierdeti cum a pierdut si Episcopul Vicentiu procesul pentru calomnie cu popa de-l amintiti voi. Bravos Natiune halal sa-ti fie!
ESC:
(27 Iunie 2013, 08:22)
Arhimandrit este rangul unui călugăr, iar la Consilierul Mass - Media al Episcopiei este Arhidiacon. Materialul este foarte frumos. Cred ca li se acorda prea multa atentie acestor doi domni.
Ion:
(26 Iunie 2013, 11:28)
Sfinti Parintai Pandelica, faceti mai repede ce-oti face, ca trebuie sa va reluati "activitatea" urgent. Mai sunt multe nemaritate prin zona care asteapta sa le "dezlegati" cununiile. Plus ca mai este si un nefericit fost director care a terminat razorul de busuioc purtator de noroc! La care se adauga niste foste dame bine, devenite cuvioase, peste ani! Haideti, la treaba, ce mai stati!? Sunt suficienti oameni cu "mintea intreaga" care va asteapta sa le aratati calea, adevarul si viata!
BOBUTz:
(26 Iunie 2013, 11:28)
Degeaba vor castiga in instanta dnii Pandelica, ca preainaltii deaia nu mai pot ei de decizia tribunalului. Episcopia e stat in stat. Chiar ca e lupta impotriva vantului. Zic io......
SORIN:
(26 Iunie 2013, 06:42)
Să zicem, prin absurd, că Justiția le dă dreptate răspopiților. Bine'nțeses, Episcopia-și va păstra punctul de vedere, adică: afară! Astfel se va isca un conflict juridic între o putere laică și una bisericească. Și cum canoanele bisericești sunt altele decât cele laice, Justiția, după părerea mea, nu se va implica. Să aibă, oare, alde Pandelică, contract de muncă înregistrat la Direcția Muncii, astfel încât să se supună legislației muncii în vigoare?! Dacă este așa, trebuie verificat angajatorul dacă a vărsat la bugetul consolidat al statului toate dările ce derivă din încheierea unui asemenea document. Mai bine, alde Pandelică, și-ar înființa o întreprindere familială "La Pandelică-vindecă tot", astfel putând să-și exercite, oficial, puterile magice, vindecătoare. Oare?!