Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel este și sărbătoarea Eparhiei, căci în această zi, în urmă cu 4 ani, Preasfințitul Părinte Vincențiu era instalat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor. Astfel, în ziua de 29 iunie 2013, clerul și dreptmăritorii creștini din Eparhia noastră sărbătoresc întronizarea Preasfințitului Părinte Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor.
Evenimentul a fost marcat de săvîrșirea Sfintei Liturghii arhierești, Preasfinția Sa liturghisind alături de un sobor format din părinții consilieri, protopopi, inspectori și stareți.
La acest moment aniversar, Întîistătătorul Eparhiei a acordat acte de cinstire, hirotesind în treapta de iconom-stavrofor pe preacucernicul părinte Emil Cotu de la parohia Valea Presnei, cu dreptul de a purta și «Crucea Sloboziei», iar pe preacucernicii părinți: Valentin Soare de la parohia Gostilele, Gheorghiță Tipa de la parohia Dragoș Vodă și Marius Cherciu de la parohia Răzvani, întru sachelar.
După Sfînta Liturghie, a urmat slujba de Te Deum, iar preacucernicul părinte Cristi Gavrilă, Consilier Administrativ-Bisericesc, a citit un cuvînt, în numele ostenitorilor Centrului Eparhial, prin care a subliniat realizările pastorale, misionare, administrative și sociale ale Episcopiei noastre în cei patru ani. În numele Permanenței Consiliului Eparhial, preacucernicia sa a oferit Preasfinției Sale «Ordinul Crucea Sloboziei în grad de CRUCE ANIVERSARĂ».
Preasfinția Sa a mulțumit preoților și credincioșilor pentru dragostea cu care l-au înconjurat la acest moment aniversar, exprimându-și nădejdea că lucrarea de mîntuire pe care slujitorii sfintelor altare din cele 2 județe ale Episcopiei noastre o săvîrșesc, va spori înzecit și însutit în anii care vor urma.
Întîistătătorul Eparhiei noastre a prezentat medalia aniversară, pe care a oferit-o reprezentanților autorităților locale prezente la Sfînta Liturghie și unor binefăcători ai Episcopie noastre.
Preacucernicul părinte Manuel Rusu, consilier cultural, a prezentat noua apariție editorială, lucrarea părintelui profesor Ioan Caraza-«Importanța preacinstirii Maicii Domnului pentru mărturisirea lui Dumnezeu, în Hristos, la Sfîntul Chiril al Alexandriei».

5 Iulie 2013, 06:22 (8025 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Episcopia salvează PRO România!
Centru socio-cultural marca PS Vincențiu
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Comentariile cititorilor:


eu:
(23 August 2013, 09:38)
Nu, nu-i adevarat ! Sunt doar niste zvonuri, doar doar va reusi sa aduca oamenii din nou la catedrala. Biserica este casa Domnului, insa daca intr-o casa nu-s din cei vrednici, toti vom decide doar sa ne inchinam si s-o privim de-afara. Sustin si eu demersul lui Marcel. Sa stie vladica Vincentiu ca noi nu suntem ca cei de la Reviga. Sa nu mizeze pe scandal, fapt confirmat si de prezenta jandarmilor in momentul evacuarii parintelui Leontie, pentru ca toti cei care admiram conduita, ideologia si mai ales comportamentul parintelui Leontie am avut ce invata din acest comportament ! Insa, noi luptam prin devotament fata de parintele, prin atitudine si prin vointa ! Si inca ceva : parintele Leontie are viitorul in fata ! Nu doar ca este tanar, insa cunostintele sale, dedicarea catre Dumnezeu, cultura, limbile straine vorbite, harul cu care este inzestrat si mai ales bunatatea aratata tuturor, chiar daca suntem tineri sau batrani, femei sau barbati, intelectuali sau simpli tarani ii fac viitorul luminos ! Haideti sa-i readucem lumina in privire, haideti sa ne faceti cadou vorba dulce rostita la fiecare predica, cuvantul hotarat atunci cand este nevoie, dojana blajina in momentul greselii si mai ales mangaierea de care toti avem nevoie in momente de cumpana ! Cuvintele curg pentru ca nu trec prin filtrul ratiunii, ci izvorasc direct din inima, direct din suflet ! Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa-l avem pe parintele inapoi printre noi, sa facem 10 min pana la dansul. Si chiar daca voi fi nevoit sa fac 3 ore, tot o sa-l vad macar o data la 2 saptamani. Desi dansul nu-si mai doreste rautati. Isi doreste liniste, putere de concentrare pentru a-L sluji pe Dumnezeu. Si nu stiu daca in aceasta episcopie mai poate avea parte de asa ceva.
mariana:
(22 August 2013, 20:43)
Am auzit ca episcopul Vicentiu s-a pocait si il readuce pe parintele Leontie. Este adevarat sau nu?
Marcel:
(29 Iulie 2013, 11:49)
Nu inteleg de ce vrea sa-l schimbe pe parintele Leonte de la Catedrala. Oare ce a facut asa de grav. Poate nu stie Preasfintitul ca parintele a facut mult bine in acest oras, la multi oameni, saraci si bogati, intelectuali si oameni de rand. Pe mine unul parintele Leonte m-a adus la biserica si mi-a dat multe sfaturi bune. Lumea este f revoltata in oras dar nu o sa se intample ca la Reviga, sa facem rascoala, vom ajunge chiar si la Patriarhul Romaniei,, ca parintele sa ramana cu noi. Poate a gresit cu ceva, orice om poate sa greseasca, dar cel care este fara de pacat sa arunce primul cu pietre.  Va rugam cu tot respectul Preasfintite Vicentiu sa nu-l schimbati pe parinte, sa ni-l lasati in oras, ca avem multa nevoie de el. Noi suntem mici, umili, plini de pacate si avem nevoie de parinte sa ne pazeasca orasul si pe noi cu rugaciunile sale.  Nu sunt o persoana f credincioasa dar merg la catedrala ori de cate ori pot sa-l vad si sa-l aud pe parintele Leonte. Nu stiu daca am convins pe cineva cu aceste sarace randuri dar as vrea sa vada si Episcopul nostru ca vrem ca parintele Leonte sa fie judecat mai bland si totusi sa-l lase in oras ca altfel ne va pedepsi Dumnezeu pe toti. Marcel

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 12 Dec 2019
168 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: «Hoții îți invadează intimitatea»

În perioada decembrie 2019-februarie 2020, Poliția Română derulează, la nivel național, Campania de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». În județul Ialomița, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:45
(52 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Legume și fructe, confiscate de polițiști

Peste o tonă de legume și fructe au confiscat polițiștii ialomițeni de la un tânăr, de 22 de ani, din județul Prahova, care transporta bunurile în vederea comercializării, fără a îndeplini condițiile legale ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:40
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire în școlile din Fetești

Polițiștii feteșteni au desfășurat marți, 10 decembrie 2019, activități de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor la 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:35
(49 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în colaborare cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București și ai Ocolului Silvic Fetești au organizat marți, 10 decembrie 2019, o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:30
(96 vizualizări - 0 comentarii)


4

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

10 Decembrie 2019, 17:40


Manasia: Tânăr de 17 ani, reținut de polițiști după ce a furat o mașină și a condus beat la volan

Un tânăr de 17 ani, din județul Buzău, a fost reținut de polițiștii ialomițeni după ce a furat un autoturism staționat în localitatea Manasia, pe care ulterior l-a condus sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:50
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evenimente dedicate memoriei muzicianului Ionel Perlea

Anul acesta, pe data de 13 decembrie, se împlinesc 119 ani de la naștererea dirijorului ialomițean Ionel Perlea. Pentru a marca acest eveniment, reprezentanții Centrului Cultural din Slobozia, al cărui ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:35
(84 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-au pierdut viața sub roțile mașinilor

Luni, 9 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu decesul a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 12, ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:20
(195 vizualizări - 0 comentarii)


8

ANOFM a împlinit 21 de ani de activitate

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a împlinit marți, 10 decembrie 2019, 21 de ani de activitate. ANOFM funcționează sub autoritatea Ministerului Muncii și Protecției Sociale și are rolul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:05
(79 vizualizări - 0 comentarii)


9
Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

44 de absolvenți ai unităților de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne își încep cariera de polițist la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Cei 44 de absolvenți ai unităților de învățământ ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:55
(235 vizualizări - 1 comentariu)


10
Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Peste 500 de kilograme de pește din speciile crap și fitofag precum și setci și unelte de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni. Sâmbătă, 7 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:35
(182 vizualizări - 1 comentariu)


Șofer din Amara, urmărit din polițiști

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Amara, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au procedat la efectuarea semnalelor de oprire unui conducător auto ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:20
(131 vizualizări - 1 comentariu)


12

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au depistat un bărbat, de 45 de ani, din comuna Roșiori, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:15
(117 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Păltinișu

Sâmbătă, 7 decembrie 2019, în jurul orei 2,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească din localitatea Perieți-sat Păltinișu. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 11:35
(93 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,30%

La sfârșitul lunii octombrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4023 șomeri (din care 1840 femei), rata șomajului fiind de 4,30%, cu 0,97% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 09:40
(103 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Vineri, 6 decembrie 2019, copiii aflați în Complexul de Servicii Sociale Urziceni au avut o frumoasă surpriză. Momentul a fost plănuit de parintele Bogdan Ionuț Stancu, parohul Catedralei din Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 08:10
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

6 Decembrie 2019, 19:05


Traian: Polițiștii ialomițeni, în rolul lui Moș Nicolae

Moș Nicolae a venit cu autospeciala de poliție la un copil de numai 10 luni, din localitatea Traian, abandonat de mamă la naștere. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost joi, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2019, 13:40
(291 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia, a desfășurat joi, 5 decembrie 2019, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 13:20
(199 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pește confiscat

Movilița: Pește confiscat

65 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 41 de ani, care transporta pe raza comunei Movilița pește fără documente ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:50
(254 vizualizări - 1 comentariu)


Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a inițiat o campanie internă de donare voluntară de sânge, ca un demers de salvare de vieți omenești, prin sprijinirea eforturilor de refacere a rezervei de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:35
(201 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:10
(318 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Gârbovi

Un accident rutier s-a produs în localitatea Gârbovi, pe DJ 203B. Evenimentul a fost înregistrat marți, 3  decembrie a.c., în jurul orelor 19,20, un autoturism părăsind partea carosabilă și acroșând ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:35
(250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Fetești: Bărbat găsit mort în propriul apartament

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul zilei de marți, 3 decembrie 2019, în jurul orelor 15,10, pentru asigurarea accesului în apartamentul unui bărbat, de 48 de ani. Pompierii de la Stația de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:15
(297 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:05
(247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 16:25
(318 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 08:20
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:45
(440 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:40
(475 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:35