Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Durere fără margini la căpătâiul militarului Gabriel Boitan...

Zi de doliu la Fetești

Durere fără margini la căpătîiul militarului Gabriel Boitan...

Sîmbătă, 13 iulie a.c., Feteștiul s-a îmbrăcat în doliu. Militarul Gabriel Boitan, pompierul care a murit în urma accidentului de muncă petrecut la sfîrșitul săptămînii, a fost condus pe ultimul drum. Asemeni unui erou căzut la datorie, el a fost înmormîntat cu onoruri militare...

Un oraș în doliu
Militarul Gabriel Boitan a fost condus pe ultimul drum de peste 1000 de oameni. Rude, prieteni, oameni simpli, colegi, dar și oficialități au venit sîmbătă, 13 iulie a.c., la Fetești, pentru a-i cinsti memoria. În curtea Bisericii «Sfîntul Ilie» din Fetești, lacrimile au curs fără încetare. După slujba de pomenire, cortegiul funerar a traversat întreg orașul Fetești. Sute de oameni au ieșit din casă pentru a-i aduce un ultim omagiu militarului mort la datorie. Impresionată de drama acestuia, o bătrînă s-a apropiat de cortegiu și a exclamat, cu lacrimi în ochi: «Aș merge și în genunchi ca să-l întorc înapoi. Dar cine să-l mai întoarcă?...».

Salve de tun au răsunat în miezul zilei
Înainte ca trupul neînsuflețit să fie depus în mormînt, au fost trase salve de tun. Acest obicei reprezintă un gest de onoare față de eroii căzuți la datorie. De asemenea, militarul Gabriel Boitan a primit din partea oficialilor Ministerului Administrației și Internelor medalia «Emblema de Onoare a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență» și avansat postmortem la gradul de sublocotenent. De asemenea, Detașamentul de Pompieri Slobozia, în care este inclusă Garda de Intervenție Fetești unde militarul își desfășura activitatea, a fost denumit «Gabriel Boitan». Reamintim că pompierul Gabriel Boitan și-a pierdut viața în timp ce executa o misiune de salvare a unor muncitori, care efectuau lucrări la rețeaua de canalizare a orașului Fetești, acoperiți de un mal de pămînt...

13 Iulie 2013, 14:00 (12717 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mirela:
(18 Iulie 2013, 11:16)
Dumnezeu sa-l ierte si sa-i ocroteasca familia
Sorin:
(18 Iulie 2013, 08:17)
Dumnezeu sa il aiba in paza acolo unde este acest erou...cineva spunea bine mai sus...eroi sunt cu totii...sa nu uitam si al doilea coleg care a supravietuit printr-un miracol...si el este tot un erou...i s-a multumit oare sau s-a avut in vedere situatia lui?...si cu totii sunt eroi. Am o simpla curiozitate...daca nu s-ar fi abatut acest necaz asupra familiei Boitan si un om nu ar fi murit...ar fi stiut cineva de ISU Ialomita, de acesti oameni care zilnic isi risca viata, i-ar fi decorat, avansat in grad sau macar le-ar fi spus un simplu felicitari sau multumesc? Eu spun cu mana pe inima ca nu....S-ar fi considerat ca asta e datoria lor si nu au facut nimic altceva decat sa o indeplineasca...dar si fara victime nu sunt tot eroii nostrii? Acei oameni pe care cine nu stie crede si vorrbeste ca se joaca cu banii, cand de fapt au niste salarii de mizerie pentru pericolele si activitatile pe care le intreprind.Orice ar fi, cutremure, inundatii, descarcerari, dezapeziri, incendii, cine sare in ajutorul dvs...POMPIERUL ... Pana si daca v-a ramas pisica in pom sau copilul blocat in casa...cine se zbate?  POMPIERUL...Si considerati ca acesti oameni sunt remunerati pe masura? RUSINE...Nu  SEFII sau GENERALII trebuie sa aiba salarii imense...nu ei se lupta cu secundele pt salvarea de vietii, nu ei participa activ si se expun oricarui pericol...Acesti soldati ar trebui apreciati atunci cand sunt in viata si conceput un sistem de salarizare care sa merite aceste riscuri enorme...Considerati ca e usor? Cati dintre noi ar fi intrat in acel sant aparent banal sau cati s-ar lupta cu flacarile sau cu furia apelor? Cand judecati activitatea acestor oameni aveti in vedere pericolele si ganditi-va...oare eu as face ce face acel om? Sper ca aceasta moarte a Slt. Boitan Gabriel sa nu ramana una in zadar si pe viitor acesti pompieri salvatori sa fie tratati ca niste eroi care sunt. Cinste lor!
ANI:
(17 Iulie 2013, 06:40)
Problema este ca sant uitati repede . Dupa Gabi Boitan au ma-i fost si alti care au intrat in sant,si-au riscat viata si nu li sa spus nici macar multumesc . Am fost acolo si i-am vazut facandusi treaba si plecand in liniste ca niste eroi .
ely:
(14 Iulie 2013, 20:03)
DUMNEZEU SA-L IERTE !!!
guest:
(14 Iulie 2013, 14:48)
Dumnezeu sa-l ierte Deruland in urma imi dau seama ca de cand a venit Col. Nae ca inspector sef s-au intamplat numai necazuri si nenorociri in cadrul inspectoratului, ceea ce imi spune ca nu e un manager bun si ar trebui sa lase aceasta functie pentru cineva capabil. Intimidarea era o metoda care se folosea inainte de 89', treziti-va domnilor ,,sefi,, suntem in 2013, si lasati salvatorii mai relaxati ca ii supuneti la tensiuni enorme si in incercarea lor de a face lucrul cat mai bine  uitati ce se intampla, raman copii orfani si sotii vaduve. Macar putin respect ar merita acesti salvatori si sa fie tratati ca colegi nu ca sclavi, ca datorita lor va cresc gradele pe umeri. Rusine conducerii ISU IL.
ion:
(14 Iulie 2013, 11:09)
Dumnezeu sal ierte