Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Sudiți: Oameni și bombe...

Sudiți: Oameni și bombe...

Fenomen mai puțin obișnuit la Sudiți. Din curțile oamenilor au început să răsară... bombe. Bătrînii satului spun că elementele de muniție au fost lăsate drept «moștenire» de nemți, în timpul retragerii din Al Doilea Război Mondial. Extrem de periculoase, obuzele sînt folosite deseori la muncile cîmpului. Autoritățile locale au întreprins zeci de acțiuni prin care au încercat să adune bombele din curțile localnicilor. Puțini au fost cei care au înțeles riscurile la care se expun...

Povești cu bombe
Nea Ștefan este născut și crescut Sudiți. Om cu stare, și-a făcut o gospodărie s-așterni mămăliga pe jos nu altceva. Locuiește într-o vale, la marginea comunei, într-un loc cunoscut de întreaga comunitate drept zona cu cele mai multe bombe. Vecinii săi au găsit destule. Mari, mici, țuguiate sau bombate au răsărit din pămînt după prima cazma. «Dom’le, ce să vă zic eu? Știu așa de la bătrîni că nemții au trecut p-aici și le-au ascuns în pămînt. Se zice că era o linie a fontului. Ei, legende din bătrîni...» spune omul. Recent s-a împlinit un an de cînd șeful de Post din Sudiți i-a confiscat singura  bombă pe care o avea în curte. O «namilă» de obuz pe care omul bătea sapa înainte să plece la cîmp. «Eu am găsit-o pe marginea drumului, nu era din curte. La mine n-au vrut să răsară ale naibii bombe... Era mare, așa, gogonată. Am luat-o, am suit-o în căruță și am bătut-o în pămînt. Ascuțeam cu ea sapa, coasa... Era bună de nicovală. Am dat și cu mașina peste ea și n-a explodat. Ăștia cică e periculoase... Dar dacă eu n-am pățit nimic, de ce să zic ca ei? Le-am dat-o dom’le că mi-era că-mi dau amendă. Era bună acolo, îmi făceam treaba cu ea!» spune omul cu necaz. La două străzi distanță, gospodăria lui Nicolae Pușcău e mai goală de cînd același șef de Post i-a confiscat și lui «purcelușii» încărcați cu explozibil. Avea 6 bombe, găsite în timp ce săpa un beci în curte. Pe cea mai mare o folosea pe post de «mai». «I-am bătut un băț în vîrf și-o foloseam pe post de „mai“. Îmi cîștigam pîinea cu ea. Mă chemau vecinii să le bat pămîntul cu „maiul“ mă duceam, pac, pac, pac și gata! Restul le-am bătut cu moțu’ în pămînt și mi-am făcut așa un fel de pavele să pot să trec prin curte...» recunoaște omul.

Autoritățile în alertă
Povestea bombelor din curțile oamenilor este cît se poate de reală. Multe dintre elementele de muniție sînt aduse de localnici de pe raza poligonului militar de la Perișoru, aflat la doar 3 kilometri distanță de sat. Autoritățile locale au demarat suficiente acțiuni prin care au încercat să-i determine pe localnici să predea obuzele, pentru a fi distruse. «Ne-am dus în curți și le-am explicat cu frumosu’, le-am spus că își iau amendă dacă țin bombe. Credeți că este vreunul să recunoască? Și acum dacă mergem în sat plecăm cu o remorcă de bombe. Nu știu cît de adevărată e legenda cu nemții, dar știu sigur că mulți dintre ei le adună din perimetrul poligonului... Se expun la riscuri foarte mari, pentru aceste bombe sînt neexplodate!» ne-a declarat agentul principal Mădălin Negrea, șeful Postului de Poliție Sudiți. Și oficialii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița trimit un apel către oameni să fie foarte atenți cu elementele de muniție descoperite întîmplător. «Sînt extrem de periculoase și pot exploda imediat. Oamenii care găsesc asemenea elemente să nu le atingă și să sune de urgență la 112...» ne-a declarat colonelul Nae Constantin, șeful ISU Ialomița.

18 Iulie 2013, 10:26 (5613 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Proiectile descoperite la Sudiți
Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți
Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Comentariile cititorilor:


T.B.:
(20 Iulie 2013, 09:03)
In Ardeal era un banc cu bombele astea: cica Ion taia cu bomfaierul una in doua,iar vecinul de la gard ii zice:mai,Ioane,da' daca explodeaza? Nu-i nici un bai ,ii raspunde, mai am una in sura.
xerses:
(19 Iulie 2013, 15:58)
atat de indobitociti au ajuns oamenii saraci incit tin cu dintii si de o bucatica de cirpa ca e buna si aia, ea lui, daca o da e mai sarac. ce sa mai zici de o fieratanie care ii e chiar utila?
costi:
(19 Iulie 2013, 14:58)
sugerez autoritatilor sa nu=si mai faca datoria ,asa se curata satul de prosti
Cucurigu:
(19 Iulie 2013, 14:43)
Cine a scris articolul, Adrian? Poligonul e al unității militare din Jegălia, nu din Perișoru. Și chestia cu bombele e relativă. Unele elemente de muniție sunt doar obuze fără încărcătură explozivă. Adică doar o bucată de fier. Cine știe care-i treaba, le poate folosi pe post de nicovală (a avut și bunicul unul din ăsta în curte). Dacă nu știe ce și cum, vă mai faceți voi de o știre, ceea ce nu-i rău, nu?