Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicii din Ialomița cheamă în instanță Casa Județeană de Asigurări de Sănătate!

Sănătatea ialomițeană se pregătește de procese

Medicii din Ialomița cheamă în instanță Casa Județeană de Asigurări de Sănătate!

Un control al Curții de Conturi, efectuat la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, tulbură liniștea Sănătății ialomițene. În urma acțiunii, comisarii Curții au descoperit mai multe nereguli financiare în ograda CJAS... Ca să acopere «golurile», oficialii Casei de Sănătate îi trag la răspundere pe medici. Vizate sînt peste 300 de cadre medicale care ar fi acordat ilegal rețete medicale compensate.

Sănătate cu scandal Controlul Curții de Conturi întreprins la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost efectuat în urmă cu un an. În urma analizei datelor culese din teren, comisarii Curții au descoperit mai multe nereguli financiare. Concret, este vorba despre cheltuirea nejustificată a unor sume de bani de către reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, în perioada 2009-2011. Vorbim despre sume de peste 450000 de lei... Recent, Curtea de Conturi a trimis o notificare către CJAS prin care a solicitat instituției să remedieze problema, adică să acopere «golurile» financiare. La nivelul Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița s-a întocmit o nouă comisie care a supus analizei datele controlului Curții de Conturi. Astfel, s-au stabilit și vinovații: medicii de familie și specialiștii din spitalele ialomițene care au eliberat ilegal rețete compensate! Vizați sînt peste 300 de medici de familie și specialiști, care au prescris medicație pentru persoane care nu erau asigurate sau nu figurau în bazele de date ca fiind invalide. «Au fost mai multe probleme constatate de Curtea de Conturi, însă cea mai mare cheltuire a banilor s-a petrecut la nivelul medicilor de familie... Acestea sînt datele pe care noi le-am avut în vedere. Nu are nimeni nimic cu dînșii...» ne-a declarat Doina Stan, directorul economic al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Potrivit informațiilor oferite de oficialii CJAS, numai pentru anul 2011, medicii vizați ar fi eliberat rețete pe lîngă lege în valoare totală de peste 30000 de lei...

Scandalul se mută în instanță Pentru a acoperi golul de peste 450000 de lei, CJAS Ialomița i-a notificat pe medici să înapoieze sumele de bani de care au beneficiat  în momentul în care au eliberat rețetele compensate considerate ilegale. În urmă cu o săptămînă, această problemă a fost principala temă de discuție a adunării generale extraordinare a Colegiului Medicilor Ialomița. Cadrele medicale prezente la întîlnire au contestat în unanimitate măsura adoptată de către reprezentanții Casei de Sănătate. «Medicii nu au nicio vină în toată această situație. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate ar fi trebuit să facă verificări în acest sens. Ca să nu mai spunem că acum se solicită înapoierea banilor chiar și pentru rețetele eliberate pentru pacienții care se înscriu în programele naționale cum este cazul bolnavilor de cancer, care se tratează la Spitalul Județean de Urgență Slobozia...» a declarat în cadrul adunării generale extraordinare medicul Vasile Olaru, președintele Colegiului Medicilor Ialomița. Mai mult, medicii afirmă și faptul că atitudinea oficialilor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița este una denigrantă la adresa cadrelor medicale. «Ne trimit tot felul de notificări prin care ne amenință și ne fac vinovați! Eu pur și simplu mă simt hărțuit...» a declarat în cadrul aceleiași întîlniri medicul Mihai Lungu, președintele Asociației Medicilor de Familie din Ialomița și secretar al Colegiului Medicilor Ialomița. La finalul discuțiilor, medicii au luat în vedere, ca alternativă, instanțele de judecată... Ei au apreciat faptul că vor intenta un proces Casei Județene de Asigurări de Sănătate, pentru a demonstra că nu sînt vinovați în acest caz.

29 Iulie 2013, 07:59 (6287 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
SC Drumuri și Poduri cîștigă războiul declarat Curții de Conturi Ialomița
Lista neagră a primăriilor «infractoare»

Comentariile cititorilor:


dan:
(11 August 2013, 13:59)
cine sa ii controleze senatorul .presedinte psd cine....dna dumitru de la oncologie ia bani de la oamenie.. fare nici o treaba si se lauda ca are ..pile la pavel senatoru are la activ multe magarii si nu ia facut nimeni nimic,,,,,deci e clar ca are ,pile
Minciuni:
(9 August 2013, 10:46)
"USL, în campania electorală: "Nu vom închide spitale" (citat aproximativ) 9.08.2013: Spitalul de Ortopedie din Eforie Sud și-a închis secția de chirurgie după ce a intrat în administrația baronului PSD Nicușor Constantinescu. România, 2013: USL conduce România"
curiosii...:
(2 August 2013, 08:15)
Dar la spitalul Slobozia cind doreste curtea de conturi sa faca un control mai amanuntit?Sau nu a dat unda verde Ciuperca.Aveam si noi o bucurie cind a intrat dihonia intre Olaru si Ciuperca.Speram sa se faca ordine in spital.Ne-ati luat si aceasta bucurie.Cind se va termina angajarea pe baza de contract pe pers.fizica?Aici se duc toti banii primiti de la CJAS,in fondul de salarii,fapt sesizat si de o doamna.........subalterna lui Ciuperca.
Casamoarafetili:
(29 Iulie 2013, 21:27)
Sa ne spuna Militia, pardon Casa si Finantele publice, ce avem noi aici?!! Cu astia, te astepti ca, peste 15-20 de ani sa primesti o somatie și să-ți vinzi casa, pentru a plăti nu stiu ce restanțe de 5 lei, inventate de ei si de care nu ai fost anunțat, așa cum legea prevede.
ion a lu' miai:
(29 Iulie 2013, 20:31)
Este adevărat ce spune "Casamoarafetili". Pe lângă faptul că nu pot prezenta contribuabilului legislația din care decurg acele somații, atât Casa de sănătate cât și Fiscul sunt în imposibilitatea de a lămuri contribuabilul care este sursa acelor sume restante precum și modalitatea de calcul. Dacă îi întrebi pe cei de la Casa de sănătate ei vor spune că au predat acum câțiva ani situațiile la Fisc. Dacă îi întrebi pe cei de la Fisc îți vor răspunde că așa au preluat de la Casă. Trebuie dați în judecată pentru că nu se mai poate.
Casamoarafetili:
(29 Iulie 2013, 17:21)
Mai nou, Casa, în cârdășie cu DGFP au inceput o campanie abjectă de strangere a contribuției de pe urma convențiilor civile de muncă, bazându-se pe o legislație neclară, pe care nici ei nu o pot prezenta contribuabilului. Atenție, somatiile se refera la perioade cu multi ani in urma, iar dobanzile si penalitațile depasesc multe sute sau mii de lei.