Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oraș de provincie, liber de contract în 2016, caut primar

Oraș de provincie, liber de contract în 2016, caut primar

A trecut un an de la alegerile locale. Administrația Stoica se prăbușește sub propria greutate. Opoziția se află la limita de subzistență. Slobozia caută primar pentru mandatul 2016-2020...

Recenzia unui accident politic deliberat
În urmă cu un an, Alexandru Stoica obținea o victorie «zdrobitoare» la Slobozia, cu doar 10083 de voturi. În urma lui, contracandidații au obținut scoruri electorale modeste (Mădălin Teculescu API-4790 de voturi, Gabi Ionașcu independent-3834 de voturi, Radu Paros PER-2100 de voturi) sau derizorii (Istrate Ion PP-LC-730 de voturi, Sandu Constantin PRM-316 voturi, Mihăilă Mihaela PSR-232 de voturi, Stroe Ion PAS-151 de voturi). Imediat după alegeri, Opoziția a făcut declarații incendiare, a identificat vinovați și a promis o revanșă necruțătoare. Între timp, administrația Stoica, condusă din umbră de un PSD machiavelic, a desăvîrșit politica administrativă perdantă a ex-primarului Ionașcu. Bugetul local a fost circumscris unor investiții obligatorii, dar lipsite de orizont, legislația a fost încălcată grosolan iar primăria viețuiește în plin haos, scăpată din hățurile absolutismului administrativ impus pînă în 2012... «Este o debandadă incredibilă. Nimeni nu știe de nimeni, nimeni nu mai ascultă pe nimeni, nimeni nu mai face nimic... Iar Stoica parcă ne face de rîs pe toți!» declară sub protecția anonimatului un responsabil din cadrul instituției. Dincolo de această declarație, subiectivă și puțin relevantă atîta timp cît rămîne anonimă, una dintre declarațiile publice al primarului Alexandru Stoica este reprezentativă pentru modul în care se face administrație publică la Slobozia: «Avem facturi neplătite pentru investițiile de la Pepinieră. Habar n-am de ce, habar n-am ce s-a lucrat... Acum facem inventarul, o să vedem ce e de făcut!». Precizăm că declarația a fost făcută la exact un an de la preluarea mandatului.

Nici țipenie de lider la moara politică
Mai grav decît ce se poate observa cu ochiul liber este ceea ce se întîmplă în culisele partidelor politice. Alternativa pentru Alexandru Stoica, în cazul fericit în care acesta va mai putea fi desprins de fotoliul de primar, ar fi viceprimarul Valentin Băcanu. Considerat «un elefant într-un magazin de porțelanuri», Valentin Băcanu este un produs de serie al organizației locale a PSD Ialomița, profund viciat, grobian, fără priză la electorat, lipsit de carismă și... Și ne oprim din bunsimț! Alternativa opoziției din PNL (nu, nu e un paradox, ea există ca teorie!) este Cezar Zamfir, celălalt viceprimar. Tarat politic și tributar afacerilor de mic litraj din familie, Cezar Zamfir este o prezență ștearsă, dovada vie a faptului că Ioan Martin, președintele PNL, a preferat asemeni colegului de uniune Ciupercă, să se înconjoare de nulități politice. Singurul său proiect politic, o caricatură fără formă și fără fond, se numește «Slobozia, te iubim!» și își propune să coalizeze «oamenii de bine» din oraș într-un scop care, iertată fie-ne marginirea, ne scapă cu desăvîrșire. Probabil fiindcă de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere! Nu cere de la noi, am vrut să spunem, pentru că nu ne-am permite să jignim atît de crunt un pigmeu politic ca domnul Cezar... A treia alternativă este reprezentată de Mădălin Teculescu. Însă, redus la condiția jenantă de slujbaș la privat, ex-prefectul județului Ialomița se pierde în anonimatul comod al condiției de consilier local. Și asta n-ar fi cel mai trist lucru care i se întîmplă! În fond, din aceeași poziție, Radu Paros s-a uns ca om politic, a ajuns viceprimar și a devenit «răul cel mai mic» pentru Slobozia. Dar Mădălin Teculescu, refugiat într-o pagină de Facebook «Vrem apă curată pentru Slobozia», a pierdut definitiv contactul cu electoratul real și suferă acut de boala lui Gelu Ruscanu, personajul lui Camil Petrescu care a văzut ielele...

Un nou proiect politic pentru Slobozia
Singura soluție în acest context o reprezintă «un nou proiect politic pentru Slobozia». Sintagma, folosită pînă la saturație la mesele politice din cîrciumile, barurile, birourile de firmă și buticurile Sloboziei, ascunde obsesia tuturor partidelor politice care s-au perindat prin Slobozia în ultimii 23 de ani, aceea de a avea un primar al lor. Devenit Sfîntul Graal al orașului, candidatul ideal pentru Slobozia este căutat cu obstinație nu doar de către făcătorii de politică, ci și de contribuabilii onești sau de prostimea muritoare de sete din cartierele care nu-și permit luxul apei plate de la supermarket. Paradoxal însă, făcătorii de politică, recte oamenii de afaceri locali de mare sau mic litraj, se tem de un lider cu potențial ca dracul de tămîie sau, ca să fim în ton, ca evazionistul de casa de marcat. Contribuabilii onești nu fac altceva decît să-și plîngă de milă arătînd cu degetul mizeria în care trăiesc, între două drumuri la mall-ul de la Brăila, noua Mecca a mijlocașilor slobozeni, propritari de turisme diesel. Iar muritorii de foame și sete, abulici și îndobitociți de promisiuni electorale, se îmbărbătează înjurînd civic în fiecare zi, dar adorm imbecil, cu ștampila în mînă, fix în ceasul alegerilor dacă au stomacul plin și 100 de lei în buzunar de la partidul care plătește mai mult. Sigur, imaginile la care vă invităm să reflectați sînt grotești, ori poate deformate... Dar scopul final al acestei creionări excesiv îngroșate este altul. Cum, poate, altul ar fi trebuit să fie și titlul articolului... «Oraș de provincie, liber de contract în 2016, caut electorat!».

29 Iulie 2013, 14:24 (9480 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Războiul politic pentru Slobozia a început
Slobozia politică vrea primar nou pentru alegerile din 2016
Min(ci)uni electorale

Comentariile cititorilor:


om:
(17 Martie 2014, 09:19)
Acest Bacanu cap de mort ,si Stoica dinamita  trebuie sa plateasca pentru abuzul de putere facut unor persoane  folosinduse de functia ...la puscarie e un loc frumos pentru ei.
COMISARIATUL MILITAR :
(5 August 2013, 12:34)
CA SA FACEM ARMATA ACASA CU APA POTABILA  LA ROBINET,AM DAT VOTUL.....REZULTATUL .....O FACEM IN SAHARA,IN BANTUSTAN,KOREEA..............////////////.( REZERVISTII ARMATEI ROMANE...........)
slobozitu':
(2 August 2013, 18:47)
Bun articolul. La mai multe! Bravo! Apa a fost slogan electoral cu care a picat modoveanu'. Macar el mai facea ceva. Nu era din gasca si l-au ras. A venit politrucu' si mana dreapta a profesorasului Saprofit. ei conduc orasul si judetul. Ei impart intre ei tortul (totul): functii, afaceri, contracte pe bani publici, etc. De nu s-a facut nimic credti ca trebuie sa asteptam anul 2016? Nu referendum local. Initiativa, semnaturi de la cetateni si vot. Paros stie cum se face asta, cu toate ca s-a compromis cu Stoica. I-a dat si lui o centrala termica, ca de are si el nevoi, si copii multi, si greutati. De atata timp in opozitie? Teculescu, tot unul care nu a facut nimic pentru judetul acesta. S-a razboit cu moldoveanu' si a bagat apa in creierul oamenilor. Nu o mai scoate nimeni, chiar de ar curge vodca la robinet. Dar, siruatia este critica, putinul cara a mai ramas a ajuns pe mana gastii, incompetentilor, impotentilor si iresponsabililor. Un oras nu se conduce ca un pluton (termen militar) de partid, d-le Stoica si Ciuperca. Trebuie sa ai viziune, strategie, sa cunosti nevoile orasului, nu pe cele ale colegilor de partid. Bacanu, ha, un individ burtos care mergea la tarabele din piata, le lua marfa oamenilor si nu platea. Strigau oamenii MAFIOTUL dupa ce pleca. Ce caracter poate sa aiba el? Pai nu moldoveanu' la pus viceprimar? Cu se numeste cel care musca mana care da paine? Javra! Pacat nu este singurul! Este o gasca. Aduceti aminte de sloganul lor: o echipa puternica - da, pentru ei, impreuna pentru Slobozia - da, ei impreuna pentru ei. Au uitat ce au promis oamnilor. Pacat. Apa o vor da-o la Constanta. Da, asta-i regionalizare curata. Restul, pe apa sambetei.
dan:
(31 Iulie 2013, 06:59)
Anarhia salveaza Slobozia!
niki:
(31 Iulie 2013, 05:08)
Geaba monser v-ati ascutit stilul ba ati mai si presarat niste venin de vipera pe deasupra.N-aveti cu cine,n-aveti pentru cine.Va puteti lasa linistiti de meserie.Unica solutie este aia finala.Nucleara,radem tot si o luam de la capat.Cu niste ADN extraterestru daca se poate.
miki:
(31 Iulie 2013, 04:57)
Nu inteleg ce va tot plingeti atit.Aveti pavele,floricele agatate de stilpii de iluminat varuiti pe deasupra,sarbatorile municipiului,trofeul tineretii,cainii vi-i aduna,tintarii vi-i omoara,casa aveti,masa aveti,de masini n-ai loc,termopane,centrale termice,blocuri anvelopate,ce va tot vaitati! Altii n-au nici atit!Vedeti ca nemultumitului i se ia darul.
goguie:
(30 Iulie 2013, 20:25)
felicitari pt articol!sa  iesim cu totii in strada sa le rupem capul guvernantilor
felicitari:
(30 Iulie 2013, 17:44)
Foare bun articolul.
Elena:
(30 Iulie 2013, 13:31)
Eu nu credca oamenilor le pasa carei tabara politica  apartine primarul...oamenii vor rezultate bune..caci daca stam si analizam,oamenii nu comenteaza impotriva PSD....poate fi si mama PSD la primarie...dar sa se vada imbunatatirile....asta e partea care ma nemultumeste pe mine de fapt aici..ca, desi avem primar ,consiliu si prefectura PSD si avem si un lider PSD important in PARLAMENT,cu atatea parghii ce trebuie folosite,nimeni nu face nimic...pentru ca nu se vrea!!!
sfefan:
(30 Iulie 2013, 12:40)
Bun articol, pacat ca unii n-au inteles nimic din el, dovedind inca odata, daca mai era nevoie,  cat adevar trist si dureros contine.Critica buna naste raspunsuri patimase in loc de progres iar oamenii n-au nici acum apa buna... De ce 2016, nu a zis Stoica ca daca nu rezolva cu apa isi da demisia?
mazga:
(30 Iulie 2013, 12:04)
teculesu isi va lua revansa!!!
Adriana:
(30 Iulie 2013, 07:36)
Băcanu ar fi aproximativ tânăr, cu mușchi, dar nu era de vice... El și Paros dau cu minus la orice adunare de fapte bune "pentru țară"! E tipul ialomițeanului rău și prost! Mai uitați-vă în jur, deși oamenii buni nu se bagă acum în căcatul adunat masiv de alții! Poate regionalizarea va mai dilua împuțiciunea "IALOMIȚA". Eu cred că lipsa culturii generale și de specialitate, evidenta lipsă de educație, rudimentarismul acestei zone, cu rădăcini puternice dintotdeauna, caracterul moale( aș avea și alt epitet, dar...) al băștinașilor sunt niște cauze. Se adaugă apoi tare naționale: corupția la cel mai de sus nivel, spiritul de șatră, falsul intelectualism....și multe! Vorbe. Dacă omogenizăm 2-3 căcați, prin regionalizare, poate rezultă unul mai mare și mai diluat!
Aurel:
(30 Iulie 2013, 06:19)
NU-L PROMOVAȚI PE BĂCANU! Cădeți din lac în puț! E omul interesului, exclusiv și indubitabil! Cu nevasta directoare fără nicio vocație, doar că i s- au dat ajutoare la liceul acela pe cale de desființare, cu limitarea de care a dat dovadă, cu toate ,, realizările'' invizibile... E mare și prost! Are ceva charimă de idiot bucălat, dar nu e nimic sub bucile de sus...e încetinel la minte!
vld:
(30 Iulie 2013, 06:08)
bun articol! 
Om:
(30 Iulie 2013, 05:55)
Analiza scurta, clara si reala! Slobozia, orasul care moare cate putin in fiecare zi trebuie sa-si gaseasca in primul rand un scop pentru care sa existe. Aici de ani buni nu mai avem nici o perspectiva cu toate ca traim in mijlocul unei campii binecuvantate. Ne trebuie nu doar omul (primarul) ci mai degraba o proiectie economica menita sa genereze acel om. Resursele umane nu mai trebuiesc cautate in celebrele si impotentele gasti numite partide care de 23 de ani dovedesc incapacitatea si chiar prostia liderilor lor. Nadejdea trebuie sa vina din acea masa deosebita de electorat care reprezinta circa 60% si care pana in prezent din varii motive nu s-a implicat in procesul electoral suportand cu stoicism toate experientele efectuate de amatorii politici. Ieri, un amic imi spunea cu adanca tristete, dupa ceremonialui ocazionat de ziua IMNULUI, "uite mai cine a ajuns sa conduca destinele noastre! Priveste-le doar fetele si vezi ce expresii tembele au". Concluzia este una: haideti sa schimbam tot.