Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia, responsabilă de falimentul SC Urban

La mila Consiliului Local...

Slobozia, responsabilă de falimentul SC Urban

«Omul prost nu vede pădurea din cauza copacilor» spune o butadă rămasă fără autor. Ședința Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 17 iulie a.c., a confirmat că această butadă devine mai actuală ca oricînd. În rolul copacilor, de această dată, se află nesfîrșitele dezbateri din Consiliul Local și spațiul public privind apa și calitatea acesteia. Pădurea este SC Urban, o firmă care aparține Sloboziei și care a reușit să supraviețuiască, în pofida tuturor presiunilor. Iar omul, o spunem cu toată responsabilitatea, sîntem noi, electoratul, dar și consilierii care au votat de-a lungul anilor în AGA Urban, fie că aceștia au aparținut PSD, PNL, PD-L sau oricărui alt partid ai cărui reprezentanți au ridicat mîna pentru a decide viitorul furnizorului de apă al orașului Slobozia.

Un discurs istoric pentru Urban
Miercuri, 17 iulie 2013, după o săptămînă de amînare, ședința AGA Urban Slobozia s-a desfășurat în prezența a 10 consilieri din cei 21 cîți numără Consiliul Local Slobozia. Dincolo de scenariul clasic al acestui tip de ședință (Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban, prezintă ordinea de zi, consilierii locali o votează fără să comenteze...) ședința a fost un prilej pentru consilierul PD-L Mirela Dacici de a susține primul discurs coerent, nepolitizat și realist privitor la situația SC Urban și intențiile acestuia de a majora prețul la apa furnizată slobozenilor. «Cifrele pe care ni le prezentați înseamnă, de fapt, falimentul... Noi, ca să nu dăm faliment, trebuie să aprobăm majorarea prețului la apă. Preturile de piață nu se stabilesc sentimental. Din păcate, situația creată ne-a adus în această situație... E o vorbă! Poți scoate apă din orice lichid, depinde doar de costuri. Dar costurile sînt atît de mari încît noi, ca să funcționăm și să fim rentabili, trebuie să cerem foarte mult. Cineva trebuie să răspundă, să suporte consecințele... Și nu doar Urban! Și nu doar un consiliu sau o administrație anume... Cetățeanul, cînd a votat, a trimis în Consiliul Local reprezentanți care au luat decizii pentru el. Este, prin urmare, o vină și o responsabilitate colectivă. Nu Urban singur a ajuns aici. Urban are o AGA, un consiliu de administrație... Sînt mulți care ar trebui „legați“! Sau poate puțini, sau poate doar unul, poate niciunul... Nu știu! Dar ceea ce știu, ceea ce știm cu toții, este că trebuie să aducem prețurile acolo unde există un minim de profit, 0,001%, dar să fie profit. Aici nu e vorba de politică, aici e vorba de bani! Iar cetățeanul trebuie să fie conștient că, dacă a votat pentru o anume componență a Consiliului Local, acum trebuie să plătească!» a declarat aceasta într-un discurs extrem de nepopular, dar perfect justificat. Reamintim că, potrivit declarațiilor oficialilor SC Urban, societatea produce apa la prețul de 2,5 lei, în condițiile în care, în ultimele 6 luni, aceasta a fost facturată la valoarea de 1,81 lei/mc...

AGA respinge programul de redresare
În pofida evidenței însă, o parte dintre consilierii locali prezenți au ridicat mîna împotriva majorării de preț solicitate de SC Urban și au respins, de asemenea, programul de măsuri propus de SC Urban pentru redresarea societății. Cel mai vehement dintre consilierii care au făcut posibil acest lucru s-a dovedit a fi Mădălin Teculescu (PD-L) care a susținut încă o dată public că apa furnizată slobozenilor trebuie plătită la preț de apă industrială și... retroactiv. Populist dar nerealist, discursul consilierului PD-L care se erijează constant în apărător al LEGII a blocat, practic, activitatea administrativă a SC Urban fără a oferi nicio alternativă viabilă. Ulterior ședinței, pe pagina sa de Facebook, consilierul a postat următoarea declarație: «Pînă în luna mai 2014, cînd expiră contractul cu SC URBAN SA, primarul trebuie să facă un caiet de sarcini pentru un operator de apă-canal și să-l posteze pe SEAP și ziare naționale. Acest operator trebuie selectat transparent printr-o licitație internaționala și nu trucată și pregătită pentru RAJA Constanta, așa cum se pregătesc lucrurile acum! Pînă în luna mai 2014, moral ar fi ca SC URBAN SA să calculeze pentru fiecare familie prețul apei ca apă industrială și nu ca apă potabilă, căci așa ceva am avut la robinet! (Fiecare se poate interesa cît era prețul apei industriale în 2009-2010 și de atunci să-și facă calculele înmulțind metrii cubi consumați cu prețul de apă industrială și nu cu cel de apă potabilă așa cum greșit au aplicat salariații la comenzi politice). Apoi, printr-o cerere la URBAN, să se solicite primirea diferenței de bani încasați ! Deși le-am dat idei bune, nu vor sa le pună în aplicare pentru că vin de la un PD-L-ist... Pentru a se rezolva problema apei potabile în Slobozia sînt dispus chiar să renunț la PD-L. Prea mulți oameni suferă, de prea mult timp și fără orizont de așteptare!».

Apa potabilă, de la intenții la realitate
Dincolo de poziția pe care ne-o asumăm noi, declarațiile pro și contra din jurul acestui subiect și miza economică uriașă pe care o reprezintă SC Urban în zonă, un fapt rămîne cert: se caută soluții pentru potabilizarea apei. În cadrul aceleiași ședințe din 17 iulie, Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban a declarat: «la acest moment, analizele solicitate de noi au confirmat faptul că apa se situează în parametri de potabilitate. Am înaintat aceste date Institutului de Sănătate Publică București și așteptăm confirmarea oficială pentru a declara că apa este potabilă. Noi sperăm să primim acest aviz în cursul săptămînii viitoare. Termenul legal este însă de 30 de zile...». În ciuda acestor declarații, și chiar în pofida avizului sanitar prin care Direcția de Sănătate Publică Ialomița va confirma că apa este potabilă, primarul Alexandru Stoica a recunoscut că investițiile în reabilitarea rețelei de apă sînt departe de a se fi finalizat. «Mai avem 12 kilometri de rețea de oțel care trebuie reabilitată. De fapt, sînt doar 4 kilometri, pe 3 fire... O să renunțăm la unul și o să păstrăm două, pe care le înlocuim, pe sistem nou, „țeavă în țeavă“. Dar acum nu avem bani pentru asta. Este o investiție pe care am stabilit-o pentru anul viitor!» a declarat acesta în cadrul ședinței AGA. La rețeaua de oțel (a cărei lungime, conform datelor oficiale, depășește 18 kilometri) se adaugă și instalațiile comune de racord individual din scările de bloc. Conform datelor oficiale, doar 435 de scări de bloc din cele 778 existente au fost reabilitate, restul de 343 depinzînd, în acest moment, de disponibilitatea de a investi a autorităților locale. Însă toate aceste date oficiale, scenarii și proiecții economice, nu fac decît să abată atenția opiniei publice de la un fapt evident: nimeni nu își asumă responsabilitatea rentabilizării SC Urban. Consilierii locali care decid în acest moment sînt fie înregimentați politic, fie lipsiți de orice competență în domeniul economic, fie iresponsabili, fie fanatici, fie naivi, conducerea SC Urban nu-și poate depăși atribuțiile și nu poate decide în afara cadrului impus de către administrația locală, iar noi, electoratul, mai avem de așteptat 3 ani pînă la o posibilă, dar extrem de improbabilă, schimbare prin vot a structurii politice din cadrul AGA. Însă, în 2016, conform celor mai optimiste estimări, prețul metrului cub de apă potabilizată acum de SC Urban va depăși 9 lei, iar societatea care aparține acum Consiliului Local va fi, în cel mai bun caz, un subiect de manual la capitolul «cum să falimentezi furnizorul public de apă»...

29 Iulie 2013, 10:11 (4465 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Urban rămîne «vaca de muls» a administrației locale
Urban a fost condamnat la faliment

Comentariile cititorilor:


YO:
(7 August 2013, 11:51)
cred ca primaria detine pachetul majoritar la urban 
Mary:
(6 August 2013, 06:40)
SA NE SPUNA JEGOSII ASTIA IMPUTITI CINE DETINE PACHETUL MAJORITAR LA SC URBAN SA.
saturatie:
(2 August 2013, 08:27)
Măi, fraților, m/am săturat cărând apă ca prostul! Voi nu vedeți că/și bat loc de noi politicienii de carton din Slobozia? Ce face opoziția? Nu dă niciun semn de poziție în opoziție? Păcat, credeam că vor lua atitudine, ceva...un referendum local....degeaba....și ei sunt unși...așteaptă luna să ia indemnizația...doar atât!?
DAN:
(2 August 2013, 07:40)
NU SUNT EI DE VINA....NOI CETATENI AI ORASULUI  CA ACCEPTAM SA PLATIM UN PRET ASA MARE LA UN JEG DE APA.....SI NU AM IESIT NICIODATA IN STRADA NICI UNUL.......STOICA IL CUNOSC E O MARIONETA A LUI CIUPRECA
minu:
(31 Iulie 2013, 19:10)
oameni fara suflet...ce repede spuneti voi,''aruncatii in strada'''...nu mai priviti in casa,curtea sau gradina altuia...cine suntem noi sa judecam ?fiecare cu posibilitatile lui...sa nu uitam ca saracia este o realitate care ne afecteaza pe mare majoritate dintre noi... ce sa faci cu un salariu pe economie , somaj...sau nimic...ati vazut ca avea salariu de 4500 euro...si tot lua mita...cine sa auda? te au auzit oameni inpovarati de saracie si datorii si ti au umplut frigiderul....Z1..ZAT CA FACI GALACIE SI DERANJEZI OPINIA PUBLICA
LOCATARII:
(31 Iulie 2013, 18:30)
Toate ca toate ce facem cu datornicii astia ca neam saturat cu oprirea apei de la 6la 8 si de la 18la 20.Faceti ceva mai frate .de exemplu la Blocul Z1 SC B AP 21 are 200milioane datorie +17milioane la ASOCIATIE...  MAI  URBANULE vindei apartamentul dai diferenta de bani sa-si ia ce vrea si sa plece mai frate sa ne lase ...POATE CITESTE SI TOV -DIRECTOR CILIBEANU CARE AI TINE AN  BRATE  SA LE PLATEASCA EL  DATORIA.                                                                              POATE  AUDE CINEVA
SORIN:
(31 Iulie 2013, 10:16)
La pușcărie cu șoldoveanu' mustăcios și mincinos! Să-i fie confiscată toată averea și vândută pentru a putea acoperi (?!) nenorocirile lăsate moștenire. Să fie anchetate toate persoanele implicate în otrăvirea populației Sloboziei și a câtorva localități din zonă, inclusiv primarii care au acceptat așa ceva, storcând milioane grele de la fiecare familie ce a vrut să se racordeze la "apa lu' Ionașcu, mințind efectiv locuitorii comunelor și satelor beneficiare, inclusiv cei care au mințit cu examenele de laborator, susținând potabilitatea apei Sloboziei. Demararea unei asemenea anchete este obligatorie, ținând cont de furtul enorm din banii contribuabililor.
miki:
(30 Iulie 2013, 04:31)
Ba,voi auziti ce zic astia aici?Ca apa e de fapt potabila,asa arata analizele lor!Asa aratau si acum citiva ani cind s-a devoalat problema asta si cind Ionascu ii ameninta cu puscaria pe cei care stiau adevarul.Mama voastra de retardati!Pai nu v-o meritati!
T.:
(29 Iulie 2013, 16:13)
Stoica a promis ca rezolva de cand era viceprimar. Acum e primar de peste un an si o fredoneaza cu aceeasi expresie:"luna viitoare,gata,avem apa potabila'. In rest se gandeste ca pana in 2016 mai poate prinde cateva excursii in China("sa aducem investitori") ca sa aiba ce povesti la nepoti ce personaj important a fost el la vremea lui.
I. Petrescu:
(29 Iulie 2013, 15:31)
D-ul Teculescu putea mai mult cand erau la putere si au fredonat-o!