Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

S-a deschis sezonul de vânătoare la funcții

Primele «alegeri libere» la AJVPS Ialomița

S-a deschis sezonul de vînătoare la funcții

La 3 luni de la scandalul demiterii președintelui Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița, cei peste 1000 de membri ai Asociației se pregătesc de alegeri. Anunțate de unii drept «primele alegeri libere» din ultimii 10 ani, contestate de alții pentru că «se înghesuie mulți la ciolan», alegerile din luna august vor stabili conducerea acestei structuri pentru următorii 5 ani. Favoriți la funcția de director și președinte sînt Marius Dumitrescu și, respectiv, Axinte Doru, oameni care reprezintă o nouă generație în Asociație și de la care se așteaptă «cinste, corectitudine și transparență în relația cu membrii organizației». De la declarații la realitate e însă un drum lung, iar surprizele se țin lanț...

Istoria care nu te lasă să vînezi
După 7 ani de dictatură a președintelui Tudor Anghel, în 17 mai, 69 din cei 84 de delegați ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița au votat pentru revocarea din funcție a președintelui în exercițiu, Tudor Anghel. Întîlnirea s-a desfășurat în sala de ședințe a Direcției Sanitară Veterinară Ialomița, iar rezultatul votului a fost unul zdrobitor. Conform numărătorii, 49 din cei 69 de delegați prezenți au votat pentru revocarea președintelui Tudor Anghel. Revocarea din funcție a lui Tudor Anghel a survenit după 2 ani de conflicte interne deschise în cadrul Asociației. Potrivit statutului, mandatul acestuia ar fi trebuit să înceteze de drept în 2016. Revocarea din funcție este însă considerată legală de către membrii delegați ai Asociaței, întrucît ea respectă condițiile Legii 406/2007, a vînătorii și protecției fondului cinegetic. Eliminarea lui Tudor Anghel din Asociație a generat însă un vid de putere pe care cei peste 1000 de membri vînători și pescari nu l-au putut gestiona. La fel de contestat, directorul Asociației, Ștefan Trandafir, a fost păstrat în funcție pentru a gestiona «o afacere de milioane». Principalele acuze aduse de către vînători, prin delegații desemnați, au fost acelea de «furt, sabotarea intereselor legitime ale Asociației și cheltuirea fondurilor pentru interese personale sau de grup, în defavoarea membrilor cotizanți».

Director nou pentru obiceiuri vechi
La două luni distanță și după lungi negocieri, actuala conducere a Asociației, al cărei președinte interimar este Anton Eugen, a decis organizarea unui concurs «pe bază de selecție de dosare» pentru desemnarea unui nou director în locul lui Ștefan Trandafir. Spunem «după lungi negocieri» pentru că, inițial, deranjat de presiunile la care a fost supus, Ștefan Trandafir a amenințat cu demisia... La acest moment însă negocierile s-au încheiat, iar Ștefan Trandafir va fi păstrat pe post de consultant în cadrul Asociației, pentru a-l sprijini pe noul director. Conform anunțului de concurs, noul director va trebui să aibă, printre altele «calitatea de vînător de minimum 5 ani», să facă dovada că a îndeplinit pentru o perioadă de cel puțin 5 ani «atribuții concrete de conducere a unei activități de vînătoare», precum și «să fie cunoscut ca persoană cu o conduită corectă și care nu a suferit condamnări ce îl fac incompatibil cu funcția de director». Cerințele, susțin surse din cadrul Asociației, au rolul de a elimina potențialii contracandidați ai lui Marius Dumitrescu, unul dintre liderii din umbră ai revoltei organizate în mai. Astfel, au fost eliminați înainte de a candida, atît Stan Bîtlan, fostul șef al IJP Ialomița, cît și Ioan Tătoi, fost director al Direcției Silvice. «Nu mă pronunț asupra lui Bîtlan! Dar lui Tătoi ar trebui să-i fie rușine că s-a gîndit să candideze... Pe vremea lui, a băgat cirezile de vaci și turmele de oi pe terenurile de vînătoare și le-a distrus. Eu i-am spus și o repet. Ar trebui să-i fie rușine. Dacă ești vînător, ții cu ai tăi, nu îți bați joc de fondurile de vînătoare, cum a făcut-o el...» explică Nicolae Roșca, un alt susținător al «alegerilor libere» rațiunile care stau la baza eliminării contracandidaților lui Marius Dumitrescu. În ciuda eforturilor noastre, Marius Dumitrescu a refuzat să facă declarații, el eschivîndu-se de la orice comentarii. Procesul de depunere a dosarelor se încheie pe 5 august, iar selecția noului director va avea loc pe 9 august 2013...

Președinte la sfîrșitul lunii
Alegerea dirijată a lui Marius Dumitrescu reprezintă doar prima etapă a procesului de epurare a Asociației. Consiliul Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a decis ca la sfîrșitul lunii august aceiași 84 de delegați care l-au înlăturat pe Tudor Anghel să decidă cine va fi succesorul acestuia. Pe lista «neoficială» a celor care vizează această funcție se numără avocatul Claudiu Drăgănoiu, preferat pentru abilitățile sale juridice, Nicolae Roșca, patronul firmei Sontec și agricultorul Doru Axinte din Perieți, un personaj low-profile, dar cotat cu cele mai mari șanse de a fi ales. Deși funcția de președinte al Asociației este una onorifică (sau poate tocmai pentru că este onorifică...), orgoliile sînt mult mai mari, iar rivalitățile greu de controlat. Neagu Adrian, unul dintre vînătorii care a demascat public abuzurile lui Tudor Anghel, a declarat: «Eu m-am expus, iar acum alții sînt cu meritele. Nici nu-ți vine să crezi cîți se înghesuie la ciolan. Nu știu ce va fi, dar cînd mă uit la ei, mă apucă nervii. Și cred că o să mă înscriu și eu, numai așa, să-i văd ce moacă fac!». Pe de altă parte, Nicolae Roșca, unul dintre numele vehiculate de delegați, susține că ar fi dispus să renunțe la candidatură în favoarea lui Doru Axinte. «Dacă va candida el, eu renunț și îl susțin!» a declarat Roșca. Doru Axinte refuză însă, ca și Marius Dumitrescu, să facă declarații cu privire la alegeri și viitorul Asociației: «Nu mă interesează să fac comentarii. Nu vreau eu... Dacă vreți să vorbim despre agricultură, că eu asta fac, vorbim. Dar despre ce vreți voi, nu vreau eu!» ne-a declarat acesta. Alegerile pentru desemnarea președintelui AJVPS pentru următorii 5 ani se vor desfășura pe 29 august 2013. Cu același prilej va fi confirmat oficial în funcție și noul director al Asociației...

Cine controlează Asociația, controlează fondurile de vînătoare Dincolo de viesparul celor 1000 de vînători și pescari din Ialomița și dincolo de orgoliile celor care își propun să acceadă într-o funcție în cadrul acestei structuri, miza o reprezintă terenurile de vînătoare. Deși, teoretic, Asociația deține suficiente terenuri de vînătoare, practic toți vînătorii așteaptă ca viitoarea conducere a Asociației să recapete controlul asupra fondului cinegetic Giurgeni, în suprafață de peste 10 mii de hectare. Reamintim că unul dintre multele motive ale demiterii lui Tudor Anghel l-a reprezentat pierderea fondului cinegetic Giurgeni... Acesta a fost pierdut de către Asociație la începutul acestui an în favoarea Asociației «Bendis», condusă de către Mirel Diaconu. Tudor Anghel, în calitate de reprezentant al Asociației, contestă această decizie și a acționat în instanță Consiliul Județean, pe care îl consideră vinovat de abuz și fals în acte publice. «Consiliul Județean Ialomița a atribuit dreptul de a gestiona acest fond Asociației „Bendis“, fără licitație publică...» declara, în urmă cu trei luni, Tudor Anghel. La acest moment însă nimeni nu mai este dispus să acționeze în instanță Consiliul Județean Ialomița pentru abuzul semnalat de către Tudor Anghel. Și este puțin probabil ca un astfel de demers să aibă sorți de izbîndă în condițiile în care Consiliul Județean Ialomița s-a disculpat public susținînd că, potrivit legii, nu această instituție este cea care atribuie gestiunea fondurilor de vînătoare din Ialomița. «Potrivit art. 8 din Legea 407/2006, atribuirea dreptului de gestionare a faunei cinegetice se realizează exclusiv de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură și care asigură administrarea faunei de interes cinegetic, în speță Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice» susține un comunicat oficial al instituției. Tot oficial, procesul deschis împotriva Asociației «Bendis», condusă de Mirel Diaconu, se află pe rol la Curtea de Apel București și are următorul termen pe 9 septembrie 2013. Neoficial însă, poveștile vînătorești de prin culisele Asociației susțin că procesul este deja pierdut pentru că Mirel Diaconu ar fi «ochit» judecătorii și ar fi amenințat viitoarea conducere a AJVPS Ialomița că va licita pentru toate fondurile de vînătoare «doar ca să mărească artificial prețul acestora»...

7 August 2013, 14:51 (5275 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: AJVPS moare, dar nu predă gestiunea
Ialomița: Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Comentariile cititorilor:


niki:
(10 August 2013, 03:59)
Si daca nu mai ramine vinat,ce?Cu atit mai bine,mai putine animale omorite!
Jhon:
(9 August 2013, 07:03)
O sa rămână vânat la Giurgeni, cât pește mai e în lacul Strachina-cea mai mare crescătorie a județului Ialomița, o perlă arucată la gunoi dar cu o valoare enormă.  
cetatean:
(8 August 2013, 06:22)
Ce mizerie si la astia!Tara e in putrefactie generalizata...