Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mihai Ioniță, condus pe ultimul drum...

Slobozia în doliu

Mihai Ioniță, condus pe ultimul drum...

La 48 de ore de la dispariția fulgerătoare a managerului firmei Transmim, Mihai Ioniță, acesta a fost condus pe ultimul drum de către familie, prieteni și oficiali locali și județeni. Slujba de înmormîntare a avut loc la Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Ceremonia a fost oficiată de către starețul mînăstirii «Sfinții Voievozi», Rafail Mîț și de un sobor de preoți din cadrul Protopopiatului Slobozia și orașului Țăndărei...

Lacrimi și aplauze pentru Mihai Ioniță
Slujba de înmormîntare a fost oficiată în dimineața zilei de miercuri, 4 septembrie 2013, la Catedrala «Înălțarea Domnului» de la Slobozia. Potrivit starețului Rafail Mîț, Mihai Ioniță a fost omagiat în acest sfînt lăcaș pentru «rîvna, credința și sprijinul adus Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de-a lungul vieții sale». La ceremonie au participat alături de familie, sute de prieteni, precum și oficiali locali și județeni...
Printre apropiații care au luat cuvîntul cinstindu-i memoria s-au numărat ex-primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu și actualul primar al orașului Amara, Victor Moraru. «Mihai Ioniță rămîne un model de credință. Mihai Ioniță a fost un om bun, un român adevărat. Nu înțeleg Doamne, de ce mi-ai luat acest prieten?» a spus Victor Moraru cu glasul întretăiat de emoție.
La ieșirea din Catedrală, Mihai Ioniță a fost aplaudat ca semn al aprecierii de care se bucură printre locuitorii orașului. Însă cea mai înaltă cinstire adusă omului de afaceri Mihai Ioniță aparține PreaSfințitului Vincențiu. Într-un panegiric impresionant, citit de către starețul Rafail Mîț, PreaSfințitul Vincențiu a oglindit viața unui om regretat de mii de slobozeni și plecat prematur dintre noi.

«Cu tristețe în suflet, am aflat vestea trecerii la cele veșnice, a robului lui Dumnezeu, Mihai Ioniță, o importantă personalitate locală, om al cetății și filantrop dăruit de Dumnezeu. Relația domniei sale cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor a fost una specială. Membru în Adunarea Eparhială și în Consiliul Eparhial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, domnul Mihai Ioniță a fost un apropiat al Nostru și sprijinitor al lucrării în lume a Bisericii lui Hristos. Prin modul de viață, pildă demnă de urmat pentru aproapele, domnia sa s-a remarcat prin dragostea față de cei aflați în lipsuri și suferințe. Și, prin această lucrare la care toți creștinii sîntem chemați, „și-a adunat comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură“ (Matei 6, 20). Nu a existat practic niciun demers filantropic al Sectorului Social Misionar al Episcopiei noastre, în care domnia sa să nu fie implicat. Fie că vorbim de ajutoarele pe care Eparhia noastră le oferă oamenilor sărmani în preajma marilor sărbători creștine sau cu alte numeroase ocazii, fie că vorbim de proiecte sociale sau de Seminarul nostru Teologic din Slobozia, domnul Mihai Ioniță s-a implicat în mod direct și nemijlocit, căutînd să aducă un plus de bucurie și speranță în inimile celor care, din diferite motive, au traversat momente mai grele, de încercări și reevaluare personală. Avea mereu dispoziția sufletească de a oferi daruri, era mereu dispus să ajute pe cei lipsiți material, într-un mod dezinteresat. Orice creștin cunoaște că, numai în astfel de clipe, bogăția intră cu adevărat în proprietatea noastră. Fără cei săraci, oamenii cu posibilități financiare nu ar avea ocazia de a se desăvîrși din punct de vedere spiritual. Mai trebuie menționat un aspect, deosebit de important: domnul Mihai Ioniță este și ctitor de așezăminte bisericești. Atît Centrul Eparhial, cît și Catedrala Episcopală, Mînăstirea „Sfinții Voievozi“, biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena“ din Țăndărei, dar și alte sfinte locașuri din județul Ialomița, și-au cunoscut frumusețea cea dintîi prin contribuțiile generoase, făcute într-o perioadă nefavorabilă din punct de vedere economic. Domnul Mihai Ioniță a fost un om moral și cu un simț al datoriei rar întîlnit. Măsura cu care cîntărea orice gînd sau faptă bună era conștiința sa, mereu trează. Nu-i lipsea Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la fiecare duminică sau sărbătoare. Diplomația și bunul simț se adăugau personalității sale ca un veșmînt de mare preț. Avea, ca să folosim cuvintele Sfîntului Apostol Pavel, „credință lucrătoare prin iubire“. Deși succesul personal era important, totuși, obținerea acestuia nu era o prioritate. Pe scara valorilor, la loc de cinste era iubirea aproapelui și a lui Dumnezeu, familia și grija ca angajații săi să se simtă parteneri de nădejde și nu simpli slujbași. Toate aceste fapte bune sînt cele care vor dăinui mulți ani de acum înainte. Aceste fapte bune ne-au îndemnat să-l primim în Catedrala Noastră, unde, cu toții, să ne rugăm pentru sufletul său și să îi păstrăm amintirea vie în inimile noastre. Adresăm cuvînt de mîngîiere și nădejde puternică familiei îndurerate, distinsei doamne și copiilor și ne rugăm ca pomenirea sa să fie din neam în neam.
Preabunul Dumnezeu să-l odihnească cu Drepții!
».

4 Septembrie 2013, 13:30 (10972 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Mihai Ioniță, «Cetățean de Onoare» al Sloboziei
Slobozia: Managerul companiei Transmim, Mihai Ioniță, a încetat din viață!
A trecut un an, Mihai...

Comentariile cititorilor:


Un prieten:
(6 Septembrie 2013, 20:15)
S-au dus atâția îngeri printre stele
tu i-ai urmat și nimănui n-ai spus
cum poți găsi cărarea către ele
și câte lacrimi costă veșnicul apus.

Ai smuls cuvintele lăsându-le în flori
păstrând tăcerea celor nerostite,
să-ți împletești din ele-n sărbători
minuni ce doar în ceruri sunt găsite.

Drumul e scurt prin viața efemeră
tu te-ai grăbit pe tot să îl parcurgi
când îngerii de-acasă încă speră
să reînvii și lângă ei s-ajungi.

Te-ai dus în alte lumi fără de nume
cu frumusețea unui suflet răvășit,
unde-am să vin și eu pentru a-ți spune
prin câte inimi visul ți-a-nflorit!

Prietenului meu Mihai Ioniţă, plecat in neființă pentru a arăta îngerilor frumusețea sufletului său!
Dumnezeu să te iubească ca pe fiul său, prietene drag!
cristina:
(6 Septembrie 2013, 15:55)
Dzeu sa-l ierte.eu am facut verile unde s-a nascut si eram prieteni cu fratele cel mic.oameni nemaipomeniti.incepand de la parinti ... pacat...condoleante familiei....
turenici:
(5 Septembrie 2013, 14:02)
Nu l-am cunoscut personal dar am vazut cum a inceput activitatea si unde a ajuns. Numai prin munca si seriozitate se poate obtine asa ceva . Valori pe care sunt sigura ca le-a transmis si urmasilor.. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace  ! Condoleante familiei greu incercate !
SORIN :
(5 Septembrie 2013, 08:04)
@ vdz. Mai bine mai puțină și adevărată, decât multă și falsă. De pomanagii e plină lumea.
vdz:
(5 Septembrie 2013, 06:06)
prea putina lume pentru un om atat de mare!
BOBUTz:
(5 Septembrie 2013, 05:11)
Multa lume a varsat lacrimi pentru dnul Mihai IONITA, printre care si eu. Nu se va mai naste un om ca dumnealui. Condoleante familiei si sa aiba puterea sa treca mai departe. Dumezeu acolo sus a primit un om de mare valoare. Poate din acelasi motiv a fost chemat ACOLO.