Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Grupul infracțional» al Otiliei Dumitru rămâne la catedră

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

«Grupul infracțional» al Otiliei Dumitru rămîne la catedră

În urmă cu o lună, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție confirma faptul că scandalul «Mită pentru BAC 2012» continuă să rămînă actual. La două săptămîni distanță joi, 15 august a.c., Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean, demisionează. În urma ei însă, rămîn cei 8 profesori implicați în scandal, constituiți în «grupul infracțional organizat» și acuzați de «trafic de influență» în formă continuată...

Anchetă în premieră națională
În luna iulie a anului precedent, imediat după publicarea rezultatelor finale ale examenului de Bacalaureat, învățămîntul ialomițean era zguduit din temelii de un scandal de proporții. Independent titra la vremea respectivă faptul că «procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus, la data de 11 iulie 2012, reținerea pentru 24 de ore a învinuiților MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, pentru săvîrșirea infracțiunilor de „luare de mită“ și „trafic de influență“». Probatoriul administrat în cauză releva următoarea situație de fapt: învinuiții, profesori la diferite instituții școlare de pe raza județului Ialomița, ar fi pretins și primit diverse sume de bani de la elevi, pentru sine sau pentru a interveni pe lîngă membrii Comisiilor de evaluare a lucrărilor de Bacalaureat, în vederea obținerii unor note de promovare a examenelor... Ulterior acestor rețineri, ancheta procurorilor Parchetului Județean a vizat și asupra altor nume. Vizați au fost dascălii Marius Curt, Elena Dulcinica Sandu, Liviu Radu Bîră și Cătălin Gogotă. La rîndul lor, aceștia au fost acuzați că ar fi primit șpagă pentru a rezolva mai multe lucrări ale elevilor, pretinzîndu-le acestora diferite sume de bani. La scurt timp de la izbucnirea acestui scandal, ancheta profesorilor-infractori se muta de la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița, la Direcția Națională Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia. Motivul acestei delegări a competențelor l-ar fi reprezentat chiar implicarea Otiliei Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean, în întreaga activitate infracțională a profesorilor... Vreme de un an, cercetările DNA Slobozia în acest dosar au bătut pasul pe loc. A fost nevoie însă de un nou scandal, respectiv demiterea și arestarea șefului Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia, procurorul șef Dumitru Cristudor, acuzat de fapte de corupție, pentru ca dosarul «Mită pentru BAC 2012» să fie redeschis. Mutată de la Slobozia la București, ancheta își urmează cursul. În urmă cu o lună, procurorii anticorupție din Capitală au dispus începerea urmăririi penale pe numele celor 8 dascăli, precum și a șefei Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, cercetată pentru «infracțiunile de constituire de grup infracțional organizat și complicitate la infracțiunea de trafic de influență».

Profesorii-infractori rămîn la catedră
Demisia de onoare a Otiliei Dumitru a avut drept scop stingerea scandalului la nivelul Inspectoratului Școlar Județean. Parțial, această «manevră» poate fi declarată una reușită... Singurii profesori din lotul infracțional «Otilia Dumitru» afectați de ancheta DNA instrumentată de la București au fost Nica Balaciu, șefa Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională, și Cătălin Gogotă, profesor de Geografie și director al Grupului Școlar Vlădeni. «Acestor două cadre didactice nu li s-au prelungit deciziile de a rămîne în funcție în anul școlar următor. Ceilalți profesori rămîn la catedră. Nu este de competența noastră să luăm măsuri împotriva lor și vă rog să nu uitați că la acest moment ancheta este în curs...» a declarat noul șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, profesorul Ileana Condruț. De asemenea, susține același inspector școlar general, cadrele didactice din Ialomița sînt alături de fosta conducere a instituției. «Sîntem alături de Otilia Dumitru în ancheta demarată de DNA. Credem și respectăm prezumția de nevinovăție... Așteptăm ca doamna Otilia Dumitru să-și reia locul alături de noi!» a mai precizat, pentru Independent, profesorul Ileana Condruț. Deși previzibilă, poziția Inspectoratului Școlar Ialomița nu poate schimba cu nimic evidența acuzațiilor DNA București. «Din Rezoluția de începere a urmăririi penale întocmită de procurori a rezultat că există date și indicii temeinice că, în schimbul facilitării acordării unor note mai mari sau care să asigure promovarea examenului de Bacalaureat, profesorii din grupul infracțional organizat au pretins și primit de la candidați sau de la părinții acestora sume cuprinse între 100 euro și 1300 lei/disciplină de concurs. În cadrul grupului infracțional organizat, cadrele didactice sus menționate aveau, fiecare, atribuții clar stabilite, întreaga activitate fiind condusă și coordonată de inspectorul școlar Dumitru Otilia, care avea și calitatea de președinte al Comisiei Județene de Bacalaureat. Aceasta stabilea anumite semne distinctive care, prin intermediul celorlalte cadre didactice, erau transmise candidaților la examen, pentru a fi înscrise în anumite locuri pe lucrările scrise. Lucrările astfel marcate de către candidați erau identificate de Balaciu Nica și Gogotă Cătălin, președinte, respectiv membru în cadrul centrelor zonale de evaluare și erau repartizate profesorilor evaluatori implicați în activitatea infracțională». De asemenea, ancheta procurorilor anticorupție a mai scos la iveală și faptul că profesorii-infractori treceau în tabelele electronice de rezultate și pe diplomele de bacalaureat note diferite celor care se regăseau pe lucrări. Tot procurorii anticorupție au dispus și «începerea urmării penale față de alte 87 de persoane, părinți și profesori, în sarcina cărora s-a reținut infracțiunea de cumpărare de influență».

Declarații vesele și triste
În pofida acuzațiilor grave care li se aduc, profesorii implicați în scandalul «Mită pentru BAC 2012» par extrem de liniștiți, dezinvolți și încrezători în viitoarea lor achitare. Ex-inspectorul general Otilia Dumitru a ieșit din scena publică, iar șeful ei politic, președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, păstrează o tăcere indiferentă, aceeași cu care a obișnuit opinia publică la fiecare scandal în care sînt implicați lideri PSD. Nica Balaciu, fostă șefă a CJRAE, ne-a declarat laconic «pînă săptămîna viitoare nu vă pot da nicio declarație. Mai sunați-mă!». Un alt profesor pe care l-am contactat telefonic, Cristian Manea, fost candidat al Partidului Ecologist Român pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, ne-a declarat plin de tupeu didactic: «Dacă facem un contract de exclusivitate în valoare de 10000 de euro vă dau orice declarație vreți. Știți și dumneavoastră că drepturile de autor se plătesc bine...». Un alt dascăl implicat în scandal, directorul adjunct al Grupului Școlar «Sfînta Ecaterina» din Urziceni, are și el o poziție oficială. Pe un site de știri locale din zonă acesta a polemizat săptămîni în șir cu foști elevi care-l acuzau că de ani buni cerea 200 de euro pentru «aranjarea» BAC-ului. Iată una dintre intervențiile lui: «Bună seara, „cristina“! Mă bucur ca mă domnești, cel puțin, cu nickname-ul ăsta... Dar, nu mă bucur că ai folosit numele meu! Reproduc mesajul tău, foarte convingător! „dar de d-l Bîra de la Sf. Ecaterina nu s-a auzit nimic... cel puțin acum 2 ani știu foarte sigur ca a luat 200 de euro de materie, iar acum 2 ani care știți, s-a copiat pe rupte... iar ăștia care au dat bani au luat pe «bună știință» și unii au rămas cu bani dați... În ultimii ani au fost multe șmecherii la BAC... dar acum cu camerele astea li se înfundă la mulți...“. Măcar înțelegi ce ai spus? Că de scris nu știi, ai făcut româna cu nea Sandu probabil, e clar că ai fost de-a noastră! Nu pe mine mă acuzi, ci pe foarte multă lume, vreo 400 de elevi... Dacă ești așa de sigură, postează pe Facebook mesajul, pe peretele meu... Eu nu șterg nimic, niciodată... Nici din memorie, „cristina“! PS: SPER CĂ REPLICA ASTA SE IA, MAI AM ÎNCERCAT DE DOUĂ ORI, DAR... NU A APARUT NIMIC! ȘI NU SÎNT nickname, SÎNT EU, ÎN CARNE ȘI OASE!» susținea profesorul iritat de acuzații.
Ceea ce nu spune însă nimeni, dar anchetatorii verifică,  este că ițele dosarului se încurcă la poarta unor oficiali de prim rang din cadrul Consiliului Județean Ialomița și al Prefecturii. Vom reveni cu amănunte concrete la finalul cercetărilor...

6 Septembrie 2013, 05:39 (16696 vizualizări - 29 comentarii)

Citiți și:
11 profesori, condamnați la închisoare cu executare!
13 profesori din Ialomița, condamnați la închisoare cu executare

Comentariile cititorilor:


Ion:
(18 Iulie 2014, 10:09)
Se impune răbdare pentru șpaga la Bac!! Sunt prea mulți implicați! Cam 10 ani de anchetă românească, apoi se clasează cazul'
Izaura:
(18 Iulie 2014, 08:28)
Nu se gaseste inregistrarea cu Mircea Basescu, in care acesta spunea ca i-a dat o parte din banii primiti, fratelui sau, asa cum nu s-au gasit inregistrarile convorbirilor telefonice ale Otiliei Dumitru din perioada bac-ului! Doi dintre procurorii de la Ialomita, care s-au ocupat de caz, sunt in locuri meritate; ar mai fi (cel putin) unul, la Slobozia, care stie...
Cititor:
(18 Septembrie 2013, 15:52)
N-au ce mai căuta la clase! N-au rușine! De fapt, numai hoții pot avea atâta nesimțire!
nina:
(18 Septembrie 2013, 14:31)
Ce dracu i-ati pus pe astia in functie iar??? Sa plateasca pentru gresala facuta.....rusine ,reusine ,rusine
Dănuţ:
(17 Septembrie 2013, 11:50)
Probabil ar fi bina ca profesorii să urmeze modelul magistraților,adică interdicție de a face politică și ceva bun simț  și  reținere în polemici pe siteuri,chiar dacă actualele forme de organizare și conducere au probleme cu încrederea de care se bucură!!!În rest...masturbare plăcută,onaniștilor))
Profesor:
(17 Septembrie 2013, 10:30)
,,mă adresam colegilor direct în ședințe"! Ești departe rău de școala România și cred că nici ca elev, n-ai fost mai "aproape"! Dacă citești când ești limpede la cap aceste rânduri, ultimele adresate direct @ danuț, află că această procedură a fost respectată. Până ce doar pereții au luat atitudine: au crăpat pe alocuri! Deci " idioțime inertă", e relevant. N-am spus " mas-TURBAȚI".
Dănuţ:
(17 Septembrie 2013, 10:22)
Măi Gore,sindicatele și consiliile sunt formate din profesori...dacă și acolo tu și Adriana vă comportați ca aici...și dacă mai sunt mulți ca voi.....vai de învățămât și viitorul lui))Cine vreți voi să schimbe ceva,noi pe siteuri nu avem cum.....voi trebuie să luați poziții în sindicate și cpuri...nu să văitați ...aoleu o educatoare la isj...aoleu directorul e sau nu pe placul tuturor.Din partea mea ...mă puteți înjura cât doriți,nu-s vreun pudibond....vă puteți măscări și între voi...nu mă deranjează, dar să fiți convinși că nu aici vă rezolvați problemele!!!
Gore:
(17 Septembrie 2013, 09:38)
@danut sa ți le bagi tu in c.r sindicatele si consiliile prof din orice școala!! Poate te vindeca deși nu cred. Dacă nu ești prof sau ești din ăla mormoloc, taci, idiotule!
Dănuţ:
(17 Septembrie 2013, 08:57)
Daaa,are dreptate Adriana.."ridică mâna ca idioții"e expresie elevată rău)) Uite cine ne învață drepturile omului și comportamentul conviețuirii pe site.Hai doamnă,nu te da rănită că devii ipocrită rău...vrei să ies io din anomat)) Du-te și spune ce ai spus pe site la sindicat,în consiliu.....io nu-s profesor ca tine,....dacă eram să fii convinsă că scriam pe site ,mă adresam colegilor direct în ședințe!!!
Adriana:
(16 Septembrie 2013, 15:11)
Dacă acest ziar dă drumul abjecțiilor verbale emanate de un incurabil @dănuț, dacă expeditorul e un laș mizerabil, dacă libertatea cuvântului înseamnă să suportăm orice din partea unui anonim care și-a înțeles greșit drepturile, dacă destinatarul jignirilor nu e un anonim, dimpotrivă, are curajul să-și dea prenumele real, dacă.....acest ziar merită evitat. Comentez și în alte publicații. Dar așa mizerie de contraargumentare, așa jigodisme, n-am citit! Rog redacția să ne apere de asemenea lovituri morale insuportabile, dacă vrea. E incitant să intri într-un DIALOG civilizat, e revoltător să suporți dejecțiile unuia care te lovește parșiv....că așa vrea el! Dacă se poate, opriți, voi redacția, "dănuțismele"! Ele redau ceea ce NU e majoritar pe acest site: scârnăvia!
Dănuţ:
(16 Septembrie 2013, 10:49)
@Adriana  Femeiee nebună și neînțeleasă......DNA nu-i instanță judecătorească!!! Dna ul ăla e condus de niște divorțate  și penali!!! Când mi-o spune dnaul ..ce fu cu Oltchim,Cfr,Poșta,Hidro...și alte alea furăciuni..cu flota și case...mai vorbim...pân' atunci...taci..și nu te cufuri pe tine....că ești imorală ...și dusă rău cu capul..și te faci de tot rahatul,domnă profesoară....masturbată!!!
Adriana:
(15 Septembrie 2013, 19:09)
Consilii profesorale?!! Sindicat?! Care sindicat? Ceea ce trece pe la DNA, nu e de competența unei adunături de executanți care nici nu știu pentru ce votează.... Ridică mâna, la comandă, ca idioții! O cancelarie de liceu, de grădiniță, cu profesori șpăgari e viciată toată. Oricum ar fi restul personalului! Un profesor știe ce predă(?), probabil, dar este și un model moral etic, de comportament, etc. pentru elevii săi. Deci?....Despre ce vorbim?! Despre o școală, ca afară!! Peste un secol....
Dănuţ:
(15 Septembrie 2013, 08:33)
Ce de ipocriți își dau cu părerea.......așteptați măi bășiților în gândire o sentință judecătorească,ce tot vreți capul oamenilor? De ce nu vă îngrijorați de degradarea societății...adică pe penalul de Băsescu l-ați ales de două ori președinte, să ne vândă cu tot cu țară,iar pe profesorii ăștia nu-i vreți voi la catedră,să vă educe tembelii))Păi pe ei nu-i ademeniră la cașcaval părinții?Părinții cum or fi făcut ca.cavalul,de aveau așa maare dare de  mână la împărteală?Eu cred că nu-i vreți la catedră,de teamă că poate s-au înrăit.....iar loazele voastre vor avea viață grea,de nu pun mâna pe carte. Eu știu că-s profesori buni,iar de ce sunt acuzați,eu nu cred că  are vreo  treabă cu materiile predate la clasă...ține de o conjunctură cu influențe politice nefaste...naa,așa-i la noi,peștele se strică de la cap și se curăță de la coadă)) Poate voi,părinților,ar trebui să vă îndoiți de moralitatea sistemului de învățământ,de politizarea lui...de calitatea corpului profesoral..ce nu are tăria de caracter necesară autocurățirii.Dacă consiliile profesorale,sindicatele,nu au nimic de spus și-i consideră buni de catedră, io zic să vă vedeți de ale voastre probleme,eventual să vă preocupe mai mult ce fac copiii voștri,de ce nu învață de trebuie s-ajungeți unii părinți să mituiți și astfel să formați copiilor voștri niște caractere mai infecte decăt aveți voi,mituitorilor)))
Alt părinte:
(14 Septembrie 2013, 22:29)
Ăștia nu mai au voie să predea! Cum pot admite directorii și inspectorii așa cadre?! Nici la Cucuieții din deal, nici din vale! Și acolo sunt elevi de educat! De ce ar fi ei pedepsiți cu hoți în loc de educatori? Părinții sunt indolenți, nu le pasă pe cine au copiii lor, profesori! Rușine! Să fie destituiti imediat!! Măcar directorii să știe că, până la sentințe, mai e puțin. Să aibă rezerve de înlocuire imediată a șpăgarilor!!!
parinte:
(14 Septembrie 2013, 17:17)
Si daca raman la catedra, de ce ne mai zdrobim? E o incurajare si pentru ei dar si pentru altii sa faca asemenea. Li s-a schimbat macar catedra, sa fie trimisi la Cuca macaii, sau asa ceva?  Rusine!!!