Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Coșmarul de la blocurile ANL

Coșmarul de la blocurile ANL

Dacă nu ai o pilă în primărie, o relație (nu, nu e același lucru!), un sponsor cu trecere în mediul administrativ sau dacă nu te-ai născut într-o zodie norocoasă, apartamentele ANL aflate la dispoziția autorităților locale sînt doar un vis... La Slobozia însă, visul s-a transformat în coșmar. Chiriașii din blocurile ANL de pe Nordului trăiesc de două luni fără gaze și se tem că vor ajunge să înghețe de frig în această iarnă. În replică, autoritățile locale susțin că au făcut tot posibilul pentru deblocarea situației de care sînt responsabili și ridică din umeri. Iar situația de repetă, aproape la indigo, în toate ANL-urile din oraș...

Proștii plătesc, «pilele» fac datorii
Pe Șoseaua Nordului din Slobozia, în anul 2010, administrația locală a recepționat două blocuri ANL nou-nouțe, cu cîte trei scări fiecare. În 2013, doar chiriașii uneia dintre cele 6 scări de bloc au datoriile plătite la zi, cei de la T1, scara A. Acest amănunt este însă nesemnificativ... Tot la T1, dar la scara C, locuiește Iuliana Huzea, chiriașul cu cele mai mari datorii dintre toți locatarii ANL din oraș: 6173 de lei. Iar T2, potrivit acelorași date oficiale furnizate de primărie, este blocul ANL cu cele mai mari debite. Tot din oraș. Pentru aceste debite, dar nu numai din cauza lor, susțin «locatarii singurei scări de bloc ANL care plătește», cele două blocuri au fost debranșate de la rețeaua de gaz în urmă cu două luni. Deși locatarii evită să se recomande, nu ezită să explice cum s-a ajuns aici: «Sînt aici din 2010. O vreme a mers bine, plăteau toți... Apoi au văzut că se poate și altfel. Așa au ajuns de ne-au tăiat gazele, acum două luni. Am înțeles că sîntem singura scară de bloc care plătește. Restul nu, că lucrează la Poliție, la Procuratură, prin instituții... N-ar fi așa de mult... Pe vară, ajungem undeva la 300 de lei, iar pe timp de iarnă se dublează. Dar nu asta-i problema... Problema e că administratora, care lucrează la primărie, nu reușește să gestioneze problema debitelor...». «De aceea, acum suferim toți, și cei care plătesc, și cei care nu plătesc...» ne explică una dintre chiriașe. Mai curajoasă, Gențiana Topală, are și o altă explicație decît incompetența administrației locale. «Cînd am vorbit cu administratora, s-a scăpat și mi-a spus că s-a făcut o încurcătură... Adică a plătit din banii noștri datoriile pentru scara vecină. Nu știu dacă e așa, că pe urmă n-a mai vrut să ne dea amănunte... Problema e că datoriile se acumulează și o să ajungem să ne prindă iarna fără căldură. Noi avem copil mic, nu putem sta în condițiile astea...» explică ea. Ca o palidă compensație la lipsa gazului și, implicit, a apei calde, unii dintre locatari au investit în boilere. Însă cheltuielile au crescut exponențial, iar chiriașii susțin că plătesc, în continuare, apa rece «pe post de apă caldă».

Autoritățile susțin că «fac eforturi»
Mihaela Neagu este funcționarul Primăriei însărcinat cu gestionarea situației în cazul tuturor celor 5 blocuri ANL din oraș. Cunoaște situația și susține că, din punctul de vedere al autorităților, s-au făcut toate demersurile pentru revenirea la normalitate. «Sînt 6 imobile în gestiunea noastră, ANL-urile și blocul G1. La T1 și T2, din cauza întîrzierilor la plată, s-au reziliat contractele de furnizare a a gazului. Eu, ce pot să vă spun?, e că, la 1 iulie, am achitat debitele și am trimis contractul pentru T1 la Distrigaz. De-abia azi (n. red.- joi, 29 august 2013) le-au primit înapoi. E vorba de doar de T1, acolo unde datoriile sînt plătite la zi...» ne-a explicat ea. Cu sau fără contract de la Distrigaz, situația din blocurile ANL continuă să rămînă explozivă. Cu aproximativ o lună înainte, în ședința din luna iulie a Consiliului Local Slobozia, primarul Alexandru Stoica a declarat că va trece la evacuarea chiriașilor rău-platnici și că va face demersuri pentru contorizarea separată a celor care plătesc. De-atunci, un sigur chiriaș a fost evacuat, însă datoriile acestuia au rămas, ele urmînd a fi plătite de către chiriașii rămași. Referitor la situația de la blocurile T1 și T2, același primar Alexandru Stoica a reiterat declarația anterioară: «Ce pot să le fac eu? Să se separe! Altfel nu merge! Unii plătesc și unii n-au nicio treabă... Noi nu putem interveni!». Parțial, declarația primarului este justificată. Contractele încheiate de către Primăria Slobozia cu locatarii din blocurile ANL prevăd «o perioadă de grație la plata facturilor» de 3 luni de zile. Pe de altă parte, chiriașii care doresc să se se separe de centrala termică comună nu o pot face din motive de natură tehnică... Și, evident, administrația locală este conștientă de această realitate.

11 Septembrie 2013, 07:29 (9320 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Primăria a repartizat 25 de locuințe ANL în ultimii 4 ani
Slobozia: Haos la repartiția locuințelor ANL
ANL-urile sînt pentru CEI BOGAȚI

Comentariile cititorilor:


ionica:
(16 Septembrie 2013, 09:01)
sa se inceapa cu G1. acolo locuiesc  persoane care mai au si alta  locuinta!!!!!!!!!  sa publice lista cu persoanele care beneficiaza de locuinte de servici si pe ce criterii le-au obtinut. daca au curaj......
lili:
(15 Septembrie 2013, 21:34)
sa se ia masuri,primaria sa mearga in control din usa in usa,sa verifice cine locuieste si sa justifice daca este proprietar ,ptr ca se tin si in chirie acolo ,doar a avut pile si ii sa dat garsoniera,asa ca luati masuri nu mai stai pe scaune pers din institutia orasului
pisicuta:
(15 Septembrie 2013, 16:49)
gore, intetinere de 650-700 am platit dar caldura de 30 de grade nu am avut niciodata.  dar credeti ca este posibil o familie cu 3 sau 4  persoane sa consume 2 m de apa calda si 3 sau 4 m de rece? de acolo se ajunge ca prostii sa plateasca metrul cub de apa calda  cu 28.9 lei
gore:
(14 Septembrie 2013, 17:52)
mai bine nu ar mai interesa pe unii de casa altora , si sar uita mai bine in jurul lor , sa vada din ce cauza s-a ajuns in situatia aceasta neplatind o perioada indelungata, fiind intretinerea pe timp de iarna 650 lei, cu caldura insuportabila de 30 de grade , cu facturi nestiute de locatari ,PRIMARIA cand ne-am mutat la ANL 2010 , mai ales domn primar STOICA a zis ca ajuta tinerii , si uite cum nu se intereseaza de situatia noastra , de ne umfla AUTOFINANTATELE cu facturi pompoase numai de ei justificate, ca sa ne inchida gura.
vasi:
(14 Septembrie 2013, 06:40)
la puscarie cu ei
firicel:
(13 Septembrie 2013, 14:34)
nu va este rusine??????????????????????? stati si comentati, luati atitudine!
moca:
(12 Septembrie 2013, 22:20)
platiti si aveti de toate
yoo:
(12 Septembrie 2013, 11:20)
cica anl...380lei chiria peste 35ani..si 4milioane iarna la intretinere...nu e posibilll..centtrala de bloc..dar exageratiiii..si de  ce toti tiganii,rapciugosii  stau la bloc 18..si altii cu dosare de cativa ani nu pot staaa??si copiii lor sunt psihopati..zgarie masini..fac mizerie groaznik pe scari si in fata blocului..galagie pana noaptea tarziu...
turina:
(12 Septembrie 2013, 10:15)
locuinta la anl a obtinut famelie saraca, cu socrii cu ditai vila. NU se dau pe drept...sunt scumpe, cine si permite daca nu se numeste TONT...in rest, sunt probleme generale, de la toate blocurile cu tarani, tigani,  scandalagii, femei de serviciu care fura si nu fac treaba..........Ati gasit anlurile cu probleme. hai sa jelim pe bietii hoti bogati
eu:
(12 Septembrie 2013, 07:29)
dar de gratare langa bloc toti au bani... datoriile sa mai astepte!
Ionut:
(12 Septembrie 2013, 07:09)
Vasile, cel care scrii de fiica lui Parvu de la Perieti, tu nu cumva esti Ghica de la Perieti? Nu de alta, dar la ce obsesie ai facut pentru omul ala, te cred in stare sa o reclami ca are datorii :)) probabil daia i-ai vopsit usa, pentru ca are datorii nu? pai atunci du-te pe la toti datornicii si vopsestele usile. nu de alta dar te pricepi sa dai cu vopsea. pot confirma asta si doi funcționari ai statului care s-au trezit peste noapte ca masinile lor au alte culori. culmea, unul dintre ei fiind chiar procurorul care te-a trimis ăn judecata in dosarul in care ai fost condamnat. e bine ca la vila ta de pe minervei nu ai cum sa faci datorii la chirie, ca altfel ar fi trebuit sa iti vopsesti singur usa. 
maria:
(12 Septembrie 2013, 00:50)
Datii afara din apartamente pe cei ce nu platesc 
ion a lu' miai:
(11 Septembrie 2013, 20:41)
Și dacă eși un om normal, fără pile și mergi la Primărie să soliciți ceva, ca de ex. un loc de parcare, ești plimbat pe la n'șpe uși, ți se cer o grămadă de acte și ești trecut prin toate furcile caudine. Funcționarii de la primărie au devenit niște nesimțiți care nu înțeleg că instituția aia nu este tarlaua proprie și că ar trebui să rezolve problemele cetățenilor, în limitele legilor. Am ajuns să apelăm la tot felul de cunoștințe, pile și/sau relații ca să rezolvăm niște probleme pe care alții le-ar considera absolut normale. Suntem de toată jena.
slobozean:
(11 Septembrie 2013, 17:02)
BOBUTz aia nu e nimic. In blocul G1 stii cine sta??? poate ne spune "functionarul" pe ce criterii s-au repartizat locuintele din bloc G1. daca o sti.......
Dănuţ: