Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Teoria conspirației despre apa «potabilă»

Teoria conspirației despre apa «potabilă»

Un calcul grosier al cheltuielilor legate de potabilizarea apei din sursa subterană a orașului Slobozia ridică nota de plată a cheltuielilor la sume astronomice. Reamintim: 15 milioane de lei-investiția în sursa de apă, circa 10 milioane de lei-înlocuirea rețelei de apă, 10 milioane de lei-stația de tratare a apei și 28 de milioane de lei-stația de epurare. Din tot acest uriaș efort bugetar pe care Slobozia îl face de peste 5 ani, au mai rămas de plătit cîteva milioane de lei către Group Romet Buzău. Valoarea inițială a contractului cu această firmă, contract semnat în 2011, a fost de 1,6 milioane de euro. În acest context, consilierul local al PD-L, Mădălin Teculescu, fost candidat pentru fotoliul de primar la Slobozia în 2012, oferă public următoarea explicație: «Astăzi, în timpul ședinței de Consiliu Local, primarul a ținut morțiș să ne prezinte în copie Autorizația sanitară de funcționare pentru SISTEM ALIMENTARE CU APA. Are nr. 319 din 23 august 2013. Știind că în ultimele zile apa a tot avut culori și mirosuri, nu m-am putut abține și am construit un mic avion din acea foaie de hîrtie... Și bine am făcut, căci minciuna a avut picioare scurte și a fost dovedită citind Programul de conformare la Autorizația sanitară nr. 319 din 23 august 2013. În acest Program de conformare sînt 12 puncte cu termene clare... Reproduc punctul 6: „Informarea populației cu privire la calitatea apei distribuite și a faptului că, pîna la finalizarea lucrărilor de reabilitare a rețelelor, este posibil ca apa sa nu îndeplinească în totalitate normele de potabilitate în zonele afectate de lucrări, aceasta putînd fi folosită doar pentru NECESITĂȚI GOSPODĂREȘTI pe perioada lucrărilor. Termen: PERMANENT, Responsabil: SC URBAN SA“. Ce se subînțelege din acest mîrșav subterfugiu? Constructorul stației de tratare, pentru a putea recepționa lucrarea, avea nevoie de acest petic de hîrtie. S-a găsit ziua de 23 AUGUST pentru eliberarea de sub jugul analizelor DSP și s-a eliberat hîrtia. De acum totul pică în sarcina URBAN, care oricum are sarcina „acarului Păun“. Peste cîteva zile, la presiunea cetățenilor care nu au nevoie de aparate ca sa vadă ca apa nu este potabila, se va retrage autorizația și se va reveni la situația anterioară, cel puțin pînă la data de 31.12.2014 (termenul dat la pct. 5 din Programul de conformare, pentru terminarea schimbării conductelor). De aceea, cred ca avionul meu din hîrtie e mai valoros decît comunicatele de presă care informează populația ca apa este potabila din 23 august 2013 în Slobozia!».

11 Septembrie 2013, 05:17 (8986 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»
RAJA Constanța vrea să aducă apă potabilă la Slobozia!

Comentariile cititorilor:


Bingo:
(23 Septembrie 2013, 11:54)
Astia cu apa vor plati exact peste 24 de ani,precum tortionarii,dar atunci cred ca nu vom mai avea pe cine trge la raspundere.
luptam pentru apa curata:
(14 Septembrie 2013, 17:43)
Cea mai mare teapa trasa slobozenilor de cel mai slab primar din istoria orasului.cu siguranta vom iesi in strada.si nu uitati ca de la 15 sept.se mareste pretul apei nepotabile!
stefan:
(14 Septembrie 2013, 17:43)
Trebuie facuta  reclamatie la OPC,sa ne unim mai multi cetateni si sa mergem impreuna la sediul OPC,fiecare cu un bidon de 0,5ltr cu apa murdara ce primim la robinet ,de la fiecare proprietar de apartament,sa facem cat mai multe sesizari,sa mergem si la sediul URBAN .SA,sa facem si acolo reclamatii,cat mai multe.Sa mergem la primarie si acest primar infect sa bea toate bidoanele de apa murdara ,sa intre in spital acest primar ipocrit!
Andra:
(13 Septembrie 2013, 10:58)
@nae, isi bat joc pt ca indiferent de comportamentul/atitudinea/incompetenta/aroganta/inactivitatea acestor "domni din primarie", "lumea" ii voteaza!
nae:
(13 Septembrie 2013, 09:52)
de ce va bateti joc de lume domnilor din primarie?
SORIN:
(12 Septembrie 2013, 06:26)
Și când te gândești că de această " minune a civilizației" "beneficiază" mii de locuitori ai comunelor și satelor ale căror primari sunt părtași la această bătaie de joc contra cost!  Nici p'ăștia nu-i întrebă nimeni de sănătate, de atentatul, cu bună știință, la sănătatea publică?! Of, Doamne, în ce țară trăim?! Au ajuns analfabeții să ocupe funcții publice. Ce competență poate avea un asemenea individ în întocmirea documentației pentru obținerea de fonduri europene, când el nici măcar nu știe să scrie, "completându-și" "studiile medii" la o vârstă când alții au nepoți?! Pe ce criterii au fost selectate asemenea nulități pentru a ocupa funcții publice?! În niciun caz pe criterii de competență. Și mai vrem să evoluăm, pozitiv, spre Europa. Involuția este asigurată de asemenea "profesioniști".
dan:
(11 Septembrie 2013, 13:24)
ce bine ne face ca nu esim nici unul in strada,,,,ne scumpeste apa asta data din canal si noi nu zicem nimic.bravo ca ne a pacalit si taranu asta de stoica,,,,,,,,
@mari:
(11 Septembrie 2013, 10:23)
Si ce cacat faci cu DEMISIA DE ONOARE.???????   
Mary:
(11 Septembrie 2013, 09:49)
Raul odata facut, cu greu mai poate fi indreptat. Mai ramane DEMISIA DE ONOARE a tuturor celor responsabili. MANCA-V-AR CAINII PE TOTI.
NAIV:
(11 Septembrie 2013, 09:28)
Sunt niste ordinari. Oamenui buni, mare , mare atentie. Apa de la robinet va crea probleme foarte grave de sanatete , care se vor vedea dupa putin timp la cei care au consumat sau consuma. E grav ce se intampla. Voi asa zisi edili sunteti niste ticalosi fara margini. Macar anuntati oficial oamenii ca inca apa nu este potabila. Baaaaa, dar tare prosti mai suntem ca multime, ca am votat niste paparude.