Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Serviciul de Investigare a Fraudelor al IPJ, în atenția DNA București

Un nou scandal de corupție în Poliția ialomițeană

Serviciul de Investigare a Fraudelor al IPJ, în atenția DNA București

Comisarul șef Cornel Tache a fost reținut luni, 16 septembrie 2013, de către procurorii DNA structura centrală, sub acuzațiile de «luare de mită», «trafic de influență» și «complicitate la evaziune fiscală». Anchetatorii au cerut magistraților Curții de Apel București arestarea preventivă a polițistului. Alături de omul legii a fost reținut și un funcționar din cadrul Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranță Ialomița.

Sediul IPJ Ialomița, «răscolit» de mascați
Luni, 16 septembrie a.c., sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost «călcat» de procurorii DNA București și de mascați. Anchetatorii căutau probe pentru a-l incrimina pe comisarul șef Cornel Tache, șeful Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița. Perchezițiile s-au încheiat tîrziu în noapte, iar cu această ocazie procurorii DNA București au decis reținerea pentru 24 de ore a polițistului. «Despre acest caz vă putem spune că persoana anchetată este șeful SIF al IPJ Ialomița. El a fost reținut pentru 24 de ore!» ne-a declarat Livia Săplăcan, purtătorul de cuvînt al Dna București. În sarcina șefului SIF, comisar șef Cornel Tache, procurorii anticorupție au reținut infracțiunile de «luare de mită», «trafic de influență» și «complicitate la evaziune fiscală».

Mituit cu peste 50000 de lei
Potrivit anchetei penale, polițistul ar fi cerut unui denunțător mai multe sume de bani pentru «a înlesni acestuia desfășurarea de operațiuni comerciale cu încălcarea normelor fiscale» se arată într-un comunicat de presă al DNA București. De asemenea, comisarul șef Cornel Tache se face vinovat și de faptul că ar fi primit cu titlul de «mită» suma de 32000 de lei pentru a interveni pe lîngă polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Călărași, astfel încît aceștia să «măsluiască» un dosar în care denunțătorul polițistului era cercetat pentru «evaziune fiscală». Totodată, aceiași anchetatori susțin faptul că același om al legii a fost prins în flagrant cu alți 20000 de lei, sub formă de mită, din partea denunțătorului.

Anchetă la DSVSA Ialomița
De la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, ancheta procurorilor DNA București a ajuns la Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. Anchetatorii l-au reținut pentru 24 de ore pe medicul veterinar Laurențiu Dragoș Păun. În sarcina acestuia s-a reținut comiterea infracțiunii de «luare de mită». Potrivit materialului de urmărire penală, funcționarul DSVSA ar primit suma de 1000 de lei, reprezentînd «mită», astfel încît acesta să nu-l amendeze pentru încălcarea normelor sanitar-veterinare. După expirarea ordonanței de reținere, medicul veterinar a fost lăsat liber. În schimb, șeful SIF din cadrul IPJ Ialomița a fost trimis la instanță, cu propunerea de arestare preventivă pentru 29 de zile...

17 Septembrie 2013, 11:39 (21729 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
IPJ Ialomița: Dosare de «evaziune fiscală», instrumentate «pe bandă» de Serviciul de Investigare a Fraudelor

Comentariile cititorilor:


tudor:
(19 Decembrie 2013, 16:23)
Nu cred ca unul din sefii politiei ialomitene si-ar fi riscat cariera, familia si libertatea pentru o mica atentie din partea unui recidivist. Sa fim sinceri oameni buni, 20000 ron mita? Si in alte judete se vorbeste de aceeasi suma, doar ca in euro... ceva a fost putred in acest flagrant si adevarul o sa iasa la iveala.
Dănuţ:
(31 Octombrie 2013, 19:54)
Înscenare mare))....la ta-su lu' Tache se făceau câteva recolte pe an))A vrut și el să facă avere...să iasă la pensie ca predecesorul...dar schema moștenită n-a mai funcționat....s-au săturat și smecherii să cotizeze...o fi pus altu' ochii pe funcție și trebuia eliberată cumva)))))))Dar să nu vă pară rău....vă garantez c-o merita...ca și predecesorul și cel ce-i crescu pe nărăvași)) Dar unii mai scapă..probabil vor plăti în viața de apoi.
inscenare:
(31 Octombrie 2013, 17:20)
I-am citit declaratia de avere si nu pare a fi ,,mituibil"  sau complice la evaziune fiscala...Denuntatorul a fost pus de cineva sa declare ceea cea declarat si banii marcati am aflat ca d-l Tache C. i-a primit pe floarea soarelui a tatalui sau pe care acesta a vandut-o denuntatorului.
NUCU:
(21 Septembrie 2013, 18:06)
 CUM NU L CUNOSTI PE D NUL TRANDAFIR;;;;; Toma invatatoru ,care acum este mare Presedinte si se plimba prin oras cu un mercedes negru.
Mitu:
(21 Septembrie 2013, 17:49)
Care Toma?
NUCU:
(21 Septembrie 2013, 17:19)
A INCEPUT MAREA CURATENIE SI LA IALOMITA . A FOST MARELE CRISTUDOR A VENIT UCENICUL CORNEL TACHE SI URMEAZA PESTELE CEL MARE TOMA ION CU MAI MULTE DOSARE PENALE PE ROL.ASA SE FACE CURATENIE .PESTELE SE IMPUTE DE LA CAP
satana dracita:
(20 Septembrie 2013, 17:19)
Fraierilorrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E facatura! Nu va mai dati ca prostii cu presupusu' ! Ati ajuns , voi , mari anchetatori! Flaminzilor!!!!!!!!!!!Puneti , dracului , mina si mai cititi niste '' almanahe '' poate vedeti si voi viata asa cum trebuie! Cit de prost poti sa fii  sa crezi asemenea mosmoande? Cine-l cunoaste pe Cornel Tache stie ce vreau sa spun! Pentru cei care credeti balivernele astea  staliniste sa va duceti dracului si sa veniti cind  o veni tata!
dea:
(20 Septembrie 2013, 16:54)
Va credeti cu totii atat de destepti si in masura sa-i judecati pe altii. Daca ne-am vedea fiecare barna din ochi atunci vom schimba ceva in societatea romaneasca si nu ne-ar mai injura atat strainii pe unde ne ducem. Pentru acest om, Tache Cornel exista procurori care administreaza probe, judecatori care sa stabilieasca gravitatea faptelor si daca va face sau nu inchisoare, NU NOI. 
carmen adriana:
(20 Septembrie 2013, 06:47)
Sărăcuțul...a picat în plasă...a fost obligat..... hei, deschideti ochii, la SIF Ialomița mai trebuie facute cercetări; dacă șeful cel mare nu a rezistat ispitei de a lua și el o mică atenție cât salariul unui bugetar pe 2 ani, despre subalternii săi ce să credem? Vrem dreptate
SORIN:
(20 Septembrie 2013, 06:11)
Nu vă mai pucheardiți atâta cu "știința" voastră de "gramatica limbii române". La fel ca toată țara asta, Ialomița este coruptă până-n măduva oaselor din ce în ce mai lipsite de carne. Vai ce om, ce cumsecădenie! Crede cineva că a fost "săltat" degeaba acest Tache?! Numai cei așijderea lui se văicăresc de mama focului, adică niște șpăgari, să fie clar!!! P.S.: pentru fițoși: gramatica limbii este PLEONASM!!!
pentru cetatean:
(19 Septembrie 2013, 18:52)
Ai mintea cat o nuca dragalasule.Este greu Sa diferentiezi o facatura de situatia de fond,cotidiana.Dupa nr de comm, este clar in lucru:Cornel Tache a cazut intr o plasa mizerabila.Deci Sa arunce piatra cel fara de pacat. Prin faptul ca a picat intr.o cursa este evident cum sunt platiti sefii din servicii.Prin empatie...oricine era stimulat cu 200 mil Sa puna o vorba,o facea.Cumulat cu insistenta si darnicia denuntatorului....este succes garantat.Deci cam asa vine reusita deneaului in " flagrant". Deci a fost o pagina de mizerie democrata.
WOLF:
(19 Septembrie 2013, 16:48)
Credeti, aceasta este realitate dura dar adevarata, majoritatea structurilor abilitate in combaterea fenomenului contaventional/infractional sunt condse de oameni fara seva in instalatie (sau cu probleme). Ne mertam soarta. Acceptam sa fim codusi de astfel de oameni . Daca spaga a fost 50000 le,i cat a fost frauda denuntatorului si a celorlali care nu au denunta? 
un roman:
(19 Septembrie 2013, 07:33)
Nici eu nu cred ca dl Cornel Tache, pe care il stiu ca pe un om deosebit din troate punctele de vedere, a facut asa ceva. Eu cred ca ce sa abatut asupra judetului nostru se datoreaza nulitatii conducatorilor pe care ii avem in frunte cu prea iubitul si prea incompetentul Ciuperca.Nu pot sa cred ca toata infractionalitatea din tara asta sa strans in cel mai amarat judet( apropos Ciuperca te-ai trezit ! ), nu pot sa cred ca : Constanta, Timis, Iasi, Galati, Braila, Vrancea etc sunt mai putin afectaste de infractionalitate, insa pot sa cred ca raportul MCV pt Romania va fi raportul MCV Ialomita. Ca sa nu se ajunga aici mult iubitul impostor Ciuperca trebuia sa se asigure ca lucrurile merg in directia buna, si sa asigurat ; a pus-o pe Otilica sefa la ISJ Ialomita, a pus-o pe Otilica sefa La ATOP si tot eminente cenusii a pus peste tot, acest judet poate fi prezentat ca studiu de caz in toata lumea despre cum nu trebuie sa se conduca un judet. Apropos, dle Ciuperca, vezi ca esti pe drumul cel bun ! si sigur !
CETATEAN...:
(19 Septembrie 2013, 04:10)
Jaleeee mareee. Oameni buni ce se intampla in judetul asta??? E formidabil cata golanie exista la nivelul unor autoritati. DA, cei care lupta ptr.adevar, merita cinste si consideratie. Nu se mai poate in felul acesta. Trebuie instituita chiar cu forta., corectitudinea. Ca simplu om al acestei urbe, ma bucur ca se actioneaza ptr.anularea hotiei. E trist ca hotia exista acolo unde nu te asteptai o clipa. ... un procuror sef arestat un comisar sef arestat... Und e ne aflam??? Bravo DNA/ului. Faceti ordine ca altfel n u se mai poate. Bravo.
Cineva:
(18 Septembrie 2013, 17:49)
Au sărit pe @ va pup papa din cauza scrisului de analfabet! E sub nivelul jud Ialomița care deja e ULTIMUL pe țară, la educație și instruire!