Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocârlia

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocîrlia

De cîteva zile, părinții a 60 de elevi din localitățile Cotorca și Ciocîrlia sînt revoltați. Oamenii reclamă faptul că sînt siliți să-și trimită copiii la școală în Urziceni cu un transportator privat, deși pînă acum foloseau microbuzele școlare. În opinia localnicilor, vinovat este Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni, care ar fi tras pe dreapta microbuzele școlare, pentru a favoriza o firmă particulară... În semn de protest, aceiași părinți își țin copiii acasă!

Protest în fața Inspectoratului Școlar
Luni, 30 septembrie a.c., la orele prînzului, 20 de părinți din Cotorca și Ciocîrlia, împreună cu primarul Răducanu Dragomir, au venit să protesteze în fața sediului Inspectoratului Școlar al Județului Ialomița. Motivul îl reprezintă faptul că cei 60 de copii vor merge, începînd cu această lună, la școală în Urziceni cu un transportator privat, nu cu microbuzele școlare, așa cum s-a petrecut pînă acum. Oamenii sînt revoltați din această cauză și reclamă faptul că respectivul transportator pune în pericol viețile copiilor. «Îi lasă departe de școală și îi ține înghesuiți în autobuz. Firma asta nu transportă doar copiii, ci și oamenii mari... Vrem să fie un autobuz doar pentru elevi!» au reclamat la unison părinții. În urma unei discuții purtate cu părinții îngrijorați, Ileana Condruț, șefa învățămîntului ialomițean, le-a explicat acestora: «Legislația s-a schimbat și este interzis transportul cu microbuzele școlare dintr-o localitate într-alta. Acest transport se efectuează doar în interiorul unei comunități. Demersul a intrat în vigoare de la 1 octombrie...».

Acuzații la adresa Primăriei Urziceni
În ciuda argumentelor legale, oamenii au continuat să-și exprime nemulțumirea. Aceștia au  reclamat faptul că microbuzele școlare ar fi fost retrase intenționat de către Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni. Cele două mașini se află în administrarea Primăriei Urziceni din 2010, de cînd școlile din Cotorca și Ciocîrlia au fost desființate... Totul pentru ca transportul școlar să fie efectuat de firma privată Transbus Viv Mar de la Manasia, transportatorul acuzat că atentează la siguranța copiilor. «Primarul s-a dus la Poliția Urziceni și a obținut o hîrtie în care se specifică că microbuzele școlare circulă ilegal. Este prieten cu cel care conduce firma privată, d-aia a vrut să renunțe la microbuzele școlare...» au mai declarat părinții. În replică, primarul Constantin Sava a declarat: «Pot să nu-i mai lase la școală! Eu le-am pus la dispoziție o mașină cu 40 de locuri și ei protestează... Așa zice legea așa facem, iar legea spune clar că nu putem transporta elevi cu microbuzele școlare în afara localităților!».

Măsuri extreme
Revolta părinților din Cotorca și Ciocîrlia a fost atît de mare încît oamenii au renunțat să-și mai trimită copiii la școală. De luni și pînă astăzi ei și-au ținut copiii acasă... «Îmi țin copilul acasă, pentru că eu îl vreau să se ducă la școală cu microbuzul galben, pe care scrie Transport Școlar, nu după cum vrea primarul din Urziceni!» ne-a declarat doamna Relica, mama unuia dintre copiii care învață la Urziceni. Situația pare însă fără ieșire, dacă ne gîndim că, în urma unui control efectuat de oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, s-a constat că microbuzele școlare mult dorite de părinți nu aveau licență de transport din partea Autorității Rutiere Române. «Respectivele microbuze circulau fără licență ARR. Vom vedea cum vom rezolva această situație...» ne-a mai declarat Ileana Condruț, șefa Inspectoratului Școlar al Județului Ialomița.

3 Octombrie 2013, 14:05 (5390 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigi:
(8 Octombrie 2013, 11:10)
Se vor deconta navetele. La pastele cailor! Mincinosii! Iar noi, Proștii!
vasile:
(8 Octombrie 2013, 10:01)
EMIL BOC  = decontare transport elevi liceu PONTA = ciuciu decontare multumim din inima USL