Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Birocrații Consiliului Județean blochează programul «Cornul și Laptele»

O lună și jumătate de incompetență județeană

Birocrații Consiliului Județean blochează programul «Cornul și Laptele»

Birocrația stufoasă paralizează desfășurarea programului guvernamental «Cornul și Laptele» în școlile ialomițene. Deși ar fi trebuit să primească produsele alimentare începînd cu 16 septembrie 2013, elevii din județ mai au de așteptat încă o lună pînă cînd vor beneficia de hrana școlară... Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituția care gestionează programul, susțin că întîrzierea este cauzată de numărul prea mare de ofertanți, a căror documentație trebuie atent analizată... Surse din cadrul administrației județene confirmă însă faptul că, asemeni anilor precedenți, licitația trebuie cîștigată «de cine trebuie»...

Niciodată nu e prea tîrziu
Așa cum precizam la început, cornul și laptele lipsesc din școlile ialomițene. Deși în anii trecuți oficialii Consiliului Județean Ialomița reușeau să gestioneze situația și să demareze programul guvernamental încă din prima zi a anului școlar, de data aceasta elevii ialomițeni vor beneficia de hrana școlară abia peste o lună. «Prea multe informații nu vă pot oferi eu, pentru că nu sînt abilitat pe partea de comunicare... S-a întîrziat într-adevăr pentru că sînt mai multe oferte decît pînă în prezent. Și vă dați seama că fiecare ofertant are un dosar extrem de mare, pe care trebuie să-l luăm la mînă... Nu-mi las subordonații nici la baie să meargă... Toată lumea pune hîrtiile cap la cap, să dăm drumul programului» ne-a declarat Cezar Vîlcan, reprezentantul serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița. În cursa pentru distribuirea produselor alimentare în școlile din Ialomița s-au înscris anul acesta 9 societăți. «Este o situație la care nu ne-am așteptat! Pînă acum erau 2-3 firme... Acum sunt 9!» mai spune Cezar Vîlcan. 5 din respectivele societăți au depus ofertele pentru produsele de panificație, iar celelalte 4 au depus oferte pentru produsele lactate...

Licitația nu-i pentru cine se pregătește, ci «pentru cine trebuie»
Surse din cadrul Consiliului Județean Ialomița susțin însă faptul că motivul care a determinat această întîrziere îl reprezintă faptul că licitația pentru distribuirea produselor alimentare în școli «trebuie cîștigată de cine trebuie». Nici nu-i de mirare avînd în vedere faptul că pregătirile pentru programul «Cornul și Laptele» au început încă din luna iunie și sînt în plină desfășurare. «După cum știți, am început procedura încă din luna iunie. Au fost niște contestații, dar așa e procedura, acestea sînt termenele legale și trebuie respectate...» ne-a declarat Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, încercînd să minimalizeze anvergura scandalului. În ultimii ani, modul în care au fost atribuite contractele a lăsat loc multor interpretări. În ultimii 3 ani, numele acelorași firme se regăsește în documentele de atribuire... Este vorba despre Albalact, societate care distribuie, începînd din 2011, laptele în zona Slobozia sau Velpitar, considerată una dintre cele mai serioase firme de panificație... Potrivit informațiilor oferite de oficialii administrației județene, în școlile ialomițene urmează să se distribuie 54412 produse de panificație și lactate... Durata contractelor este de 178 de zile, iar prețurile sînt de 0,29 de lei per corn și 0,65 lei pentru o cutie de lapte...

7 Octombrie 2013, 10:03 (4243 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
«Cornul și Laptele» pentru elevii ialomițeni, din Semestrul II
Ialomița: Programul «Cornul și laptele», blocat în contestații
În Ialomița, «Cornul și laptele» întîrzie două săptămîni

Comentariile cititorilor:


CETATEAN:
(8 Octombrie 2013, 13:11)
Ce invaginatie grozava ai. Pai, baaaaa sau.... toti parintii sunt alcoolici????
Dora:
(8 Octombrie 2013, 11:01)
"Doina . Da, să se dea contravaloarea laptelui părinților, să bea banii! Te miri?! Asta vor face mulți părinți grijulii!!!
doina:
(8 Octombrie 2013, 10:53)
ar fi mai bine valoarea cornului si al laptelui sa o deconteze parintilor lunar ca nu toti copii aceste produse le folosesc parinti stiu ce pachetel le trebuie nu le impui un corn si un lapte
slobozitu':
(7 Octombrie 2013, 18:57)
Pai cornul si laptele a mai fost la Conciliul Judetean. Va aduceti aminte? Un ziarist local facuse o dezvaluire. Tot PSD. Dar acum eu pun pariu ca ca Bruce Lee de New Slobozia va castiga licitaia. A castigt-oelpe cea de la Tabere Amara, dar la tatucu Ciuperca? Pai ce el nu alipit afise? Si daca nu o fi el, tot unul de al lor va fi. Dar sa nu treaca anul scolar pana nu se va lamuri care trebuie sa castige. Cu cat termenul de adjudecare se prelungeste cu atat creste "oferta". Culmea, baronii de la judete s-au luptat si cornul si laptele s-au luptat sa-l ia de la primarii. Doamna Otilica Fulgerica o fi in comisia de licitatie. Este priceputa, are "grup ... organizat". Este eficienta! Sarmana femeie, ce-o mai fi facand? Tot la pesede? Tot sefa Autoritatii de Ordine Publica o mai fi? Tot sefa femeilor pesediste o fi? Vai de el invatamant! Vai de copii nostri! Vai de banii nostri! Vai de noi!   
vebeveu:
(7 Octombrie 2013, 11:29)
Off-topic: oare are vreo legatura cu oferta benzinariilor Gazprom? :)