Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Transportul școlar derapează

Accesul la educație, între profit și dezastru

Transportul școlar derapează

Analizat și din perspectiva transportului școlar, învățămîntul ialomițean este încă o dată cu un picior în groapă. Transportul școlar în sistem public, asigurat cu microbuzele guvernamentale, este un pericol pentru elevi. Polițiștii Serviciului Rutier au descoperit recent faptul că un sfert din microbuzele care asigură transportul școlar circulă ilegal. Sistemul privat de transport școlar are, la rîndul său, deficiențe... Firmele particulare le percep elevilor abonamente la suprataxă pentru condiții improprii!

1 microbuz din 4 circulă ilegal
Înainte de începerea noului an școlar, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au întreprins mai multe acțiuni de control pe linia siguranței transportului școlar. Astfel, oamenii legii au verificat starea microbuzelor repartizate de Ministerul Educației pentru a asigura transportul elevilor, în special din mediul rural, către unitățile de învățămînt din județ. Rezultatul controlului întreprins de oamenii legii este unul uluitor. Potrivit raportului întocmit la finalul campaniei de verificare, mașinile se confruntă cu o serie de probleme în ceea ce privește starea de legalitate. Un sfert din cele 60 de microbuze școlare din Ialomița circulă fără a deține licențe de transport sau au inspecția tehnică periodică expirată. Cei care ar trebui să rezolve aceste disfuncționalități sînt reprezentanții administrațiilor locale, în grija cărora se află mașinile școlare. Potrivit acelorași date oferite de polițiștii Serviciului Rutier, probleme privind legalitatea transportului școlar au fost semnalate și în localitățile Roșiori și Bărcănești, din zona Urziceni. «Avem și alte cheltuieli, iar licențele acestea costă extrem de mult... O să le facem noi, fiți fără grijă!» susțin reprezentați din cadrul Primăriei Roșiori. Cînd vor fi aplicate primele sancțiuni este greu de anticipat. La finalul controlului, principala obligație a polițiștilor a fost aceea de a comunica raportul mai departe către Prefectura Ialomița și Consiliul Județean Ialomița... «Noi am făcut verificările, am constatat ce am găsit în teren și am dat mai departe în lucru Prefecturii și Consiliului Județean!» ne-a declarat comisarul șef Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița.

Afaceri profitabile pe banii elevilor
Privit dintr-o altă perspectivă, transportul școlar al elevilor ialomițeni poate fi considerat o afacere extrem de profitabilă pentru firmele private de transport. La finele anului școlar 2012-2013, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița reclamau faptul că societățile particulare care asigură transportul elevilor navetiști percep tarife enorme pentru abonamente. Valoarea totală a decontărilor suportate de reprezentanții Inspectoratului Școlar a depășit suma de 300000 de lei. Transportatorii privați nu fac rabat de la această regulă nici în acest an școlar... Începînd cu 16 septembrie, prețul mediu al unui abonament pentru elevi a ajuns la valoarea de 150 de lei lunar, în condițiile în care, la finele anului școlar trecut, prețul mediu al unui astfel de abonament nu depășea valoarea de 120 de lei. Mai mult, deși elevii achită banii pe loc, decontarea lor se dovedește extrem de dificilă. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița este în continuare în urmă cu decontările... «Noi întocmim listele cu beneficiarii, iar Ministerul Educației efectuează plățile. Oricum, avem vești bune pentru că am fost anunțați de faptul că vom primi banii pentru deconturi!» ne-a declarat Ileana Condruț, inspectorul școlar general. Sînt însă și situații unde elevii ar putea face naveta cu microbuzele școlare, pe gratis. Comuna Gheorghe Doja ar putea să transporte elevii de liceu la Slobozia cu un astfel de automobil. Mașina este însă trasă pe dreapta, în curtea Primăriei. «Nu avem post de șofer... A fost radiat și nu are cine să conducă microbuzul. Îl ținem și noi în curte pînă cînd vom avea șofer, dacă vom avea vreodată... Aceasta este situația!» a motivat Ion Mihai, primarul comunei Gheorghe Doja.

11 Octombrie 2013, 06:48 (2883 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate
Elevii din Ialomița circulă cu microbuze-problemă
Ialomița: Microbuzele școlare, microbuze electorale

Comentariile cititorilor:


ion :
(14 Octombrie 2013, 12:55)
si daca lucrezi sofer pe microbuz scolar in realitate esti angajat la primarie pe post de necalificat cu un salariu de nimic
vasile:
(12 Octombrie 2013, 16:38)
Boc = decontare transport elevi. PONTA = CIUCIU. Traiasca USL