Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Condamnări cu executare în dosarul «Sex-gate cu politicieni și vip-uri»

Condamnări cu executare în dosarul «Sex-gate cu politicieni și vip-uri»

Curtea de Apel București îi trimite la închisoare pe patronii agențiilor de modele «Star Models» Slobozia și «Diva Models» Constanța. Este vorba despre slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan și constănțeanul Cornel Relu Costan. În 2010, cei doi au fost acuzați de procurorii DIICOT din Slobozia de faptul că și-au obligat fotomodele să devină prostituate de lux... Potrivit anchetatorilor, fetele ar fi primit bani în schimbul serviciilor sexuale de la mai mulți oameni politici și vedete autohtone. Mai mult, multe dintre acestea erau minore... Dosarul, denumit sugestiv «Sex-gate cu politicieni și vip-uri», a fost judecat inițial la Tribunalul Ialomița. Magistrații ialomițeni au decis să le acorde inculpaților pedepse cu suspendare...

Prostituție de lux sub «umbrela» unor agenții de modele
În luna mai a anului 2010, procurorii DIICOT Ialomița reușeau destructurarea unei rețele specializată în prostituția de lux. «Fetițele» erau fotomodele la agențiile de modeling «Star Models» Slobozia, deținută de Ion «Tera» Tămîrjan, și «Diva Models» Constanța, patronată de Cornel Relu Costan. Cei doi au fost acuzați că și-au obligat fotomodelele să întrețină raporturi sexuale pe bani cu potenți oameni de afaceri și politicieni. Printre aceștia s-ar fi numărat Nicolae Bănicioiu, actualul ministru al Tineretului și Sportului, Robert Negoiță, patronul Rin Grand Hotel și primar de sector în București, și chiar cîntărețul Adrian Enache... Scenele de sex se petreceau în cadrul unor petreceri private, unde erau organizate și prezentări de modă la care participau prostituatele lui «Tera» și Costan. Mai mult, ancheta procurorilor DIICOT din Slobozia a ajuns tocmai în Austria. Potrivit anchetatorilor, «modelele» lui Ion Tămîrjan și Cornel Relu Costan erau duse în Clubul Babylon din Viena acolo unde practicau prostituția. «Tinerele erau obligate să întrețină raporturi sexuale pe bani cu clienții respectivului club. Multe dintre fetele care ajunseseră în club prin intermediul inculpatului Costan Relu Cornel au exprimat un sentiment de repulsie față de acesta, față de modul în care se purtase pentru a le determina să rămână și să lucreze în Clubul Babylon. Le mințea că vor participa la o ședință foto. O dată ajunse în Clubul Babylon din Viena erau preluate de Bretterklieber Peter, administratorul Clubului care le explica ce trebuia să facă acolo efectiv și avantajele materiale ale opțiunii de a lucra în club...» se arată în rechizitoriul procurorilor specializați în combaterea crimei organizate.

Lăsați liberi la Slobozia, închiși la București
La scurt timp după demararea anchetei, procurorii DIICOT au dispus arestarea preventivă a patronilor agențiilor de modeling care furnizau «fetițe» pentru export. Timp de 8 luni, «Tera» și Costan au stat după gratii la Penitenciarul Slobozia. În sarcina acestora s-au reținut comiterea infracțiunilor de «trafic de persoane» și «trafic de minori», întrucît o parte dintre modele nu împliniseră vîrsta majoratului. Au fost eliberați în luna noiembrie a anului 2010... «Vreau să merg la biserică să mă rog!» a declarat Ion Tămîrjan imediat după ce a părăsit spațiul de detenție. Dosarul «Sex-gate cu politicieni și vip-uri» a ajuns pe masa judecătorilor de la Tribunalul Ialomița. După doi ani în care magistrații au amînat termene după termene, «Tera» și Costan au beneficiat de o primă sentință în luna noiembrie a anului 2012. Aceștia au primit o pedeapsă de 3 ani cu suspendare sub supraveghere... La scurt timp, anchetatorii din cadrul DIICOT au atacat cu recurs decizia judecătorilor ialomițeni. De la Slobozia, dosarul a luat drumul Bucureștiului. Aici a ajuns la Curtea de Apel. După alte cîteva termene amînate, în urmă cu cîteva săptămîni magistrații din Capitală au soluționat dosarul... Aceștia îi condamnă la 4 ani și 6 luni cu executare pe cei doi patroni ai agențiilor de modeling din Slobozia și Constanța.

24 Octombrie 2013, 10:58 (17121 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Sentințe în dosarul «Sexgate cu politicieni și VIP-uri»
Proxenetul Tămîrjan este liber!
Proxenetul Tămîrjan, trimis în judecată de procurorii DIICOT

Comentariile cititorilor:


parinte:
(19 Noiembrie 2013, 05:47)
Ce diferenta intre realitate si ce s-a scris despre acest baiat care conducea agentia. Fata mea a fost la aceasta agentie de copil, a participat la miss copilaria, apoi a facut sedinte foto, a pozat pentru anumite magazine de copii pentru o revista, apoi a participat la prezentari,concursuri si alte evenimente organizate in oras. facea cursuri de mers scenic, era un om foarte serios si capabil, nu insela pe nimeni, cum au fost alte agentii neserioase care au aparut pe aici, sa fuga cu banii dupa inscrieri.au fost sute de persoane in aceasta agentie. nu poti sa tai o padure din cauza unor uscaturi, sa omori un om pentru cateva fete cu moravuri usoare, se vede ca a suparat pe cineva la un nivel foarte mare si a fost lucrat. Rusine celor cu acest caracter urat, sa ii ierte  Dumnezeu de ce au facut. 
protv:
(8 Noiembrie 2013, 16:48)
Bai Danute ,dar tu chiar esti destept bre. Sunt de acord cu Viorel,,,cred ca stai cu pc-ul si pe wc-u. Am impresia ca mai ai si o problema cu capu zici intruna de ""halat"" sincer sa fiu eu cu ala te asemui. Hai mars ca am pierdut mult timp cu tine,,,dar de ce scrii in puncte ,esti balbait ?
adriana:
(8 Noiembrie 2013, 10:26)
si eu am fost in agentia lui Tera, pot spune ca muncea mult sa faca evenimente, chiar o revista, era foarte apreciat pentru munca lui. e adevarat ca fetele vroiau mai mult decat prezentari sau concursuri, nu erau toate frumoase si vroiau sa faca compromisuri sa ajunga sus, cum sunt si in alte agentii. cred ca fetele ii spuneau sa le faca cunostinta cu oameni bogati, erau disperate dupa bani. una era combinata cu profesorul ei de sport, apoi cu patronul de la hermes, apoi  plecase in india cu un contract si il vorbea tot pe el urat. la fel si la audieri, cand spuneam ceva ce nu ii convenea procurorului, nu nota. era un fel de discutie libera, cineva in lateral scria ceva, apoi ne dadea la final sa semnam hartia. nu mi s-a parut corect acel comportament al procurorului. 
alex:
(8 Noiembrie 2013, 08:48)
"mihaela" , ce usor e sa condamni. poate daca ai fi in locul lui ai intelege mai bine. altele se prostitueaza, se plimba in lume si se spala in fata lumii ca  nenorocitul de tery e de vina. si ala de a fost condamnat pt crima si nu era vinovat , acolo cum a fost? tot un procuror destept ca asta a facut dreptate. eu nu prea am incredere ca justitia e corecta, se judeca pe gasti, politic, la comanda.
mihaela:
(7 Noiembrie 2013, 18:32)
vai sfantule cata bunatate pe tine! daca nu-l aresta pe tery mai aveai putin si ajungeai si tu un fotomodel de marca!)) 
alex:
(7 Noiembrie 2013, 12:54)
daca ce spune ana maria si avocatul e adevarat, ca procurorul a realizat o ancheta trunchiata si judecatorii acopera pe procurori? ati vazut ca au condamnat pe unul de crima pe nedrept? poate ca acest baiat care conducea agentia e acuzat de multe ori pe nedrept, ce ar trebui sa pateasca procurorii si judecatorii? cine ii da lui anii de puscarie si linistea sufleteasca inapoi? sunt altii care au crime facute la volan si sunt liberi, cam pe unde e dreptatea pe lumea asta? e in functe de bani? sau interese?
Dănuţ:
(31 Octombrie 2013, 19:17)
Te simți mă-sa la bulangiu, tanti Adriana?)) Da' cu ziarul ce ai...nu-ți spune cât costă halatul,cred..)))
Adriana:
(31 Octombrie 2013, 16:31)
nenorocit mormoloc, nu-ți mai vărsa degradarea evidentă pe cine nu trebuie! Bagă-ți veninul unde vrei tu, nu acolo unde doar bănuiești, obsedatule, ieșit din școala specială! Gunoi admis de o fițuică de ziar profitor! Cu gunoaie de dănuțisme o să rămână!
Dănuţ:
(31 Octombrie 2013, 15:47)
Deștept rău avocatul ăsta de după" Viorel".....dacă așa a pledat și-n fața procurorilor și judecătorilor...nu-i de mirare că-i dosar politic...fetele erau în excursie în Austria și condamnații erau oameni de afaceri relaționați cu unii din politică, mai cu dare de mână și exces de hormonu))Mai bine fără avocat....decât cu viteji d' ăștia populari pe site))Da' el cred că fu avocat din oficiu...pe la vreo fătuca d' asta frumoasă...și i-a sugerat să colaboreze cu procurorul ăsta fugit la olteni)))
Dănuţ:
(31 Octombrie 2013, 15:28)
@ Viorel  Tu de unde veniși...prostul postacilor?)) De la  meliție sau de la servicii?)))Daaaa, cred că ești vreun bulangiu de Babylon, gelos pe "ana maria")))Da...și  mă-ta  se numește Adriana))))))))
avocat :
(31 Octombrie 2013, 13:09)
un asemenea dosar , rar gasesti in romania. sa ai un procuror care obtine declaratii fara prezenta martorilor sau avocatilor,  sa il prinzi pe procuror cu sri cum intra ilegal sa obtina o marturie,sa schimbi cuvinte esentiale in convorbiri telefonice, sa santajezi pe unu drogat fiu de politist ca ii dai drumu daca spune despre cineva, apoi procurorul a doua zi dupa ce termina dosarul isi schimba locul de munca la craiova, depaseste orice imaginatie. e mai mult ca pe vremea kgb-ului, se vede de la o posta cum se incearca sa bage pe cineva la inaintare doar ca sa distruga  niste politicieni rivali.
Viorel :
(31 Octombrie 2013, 13:00)
Imbecilul de dănuț' cred ca e imobilizat la pat, numai cu laptopul pe burtă!! Sau cu vreo curvă...totuna! Cretinelul spurcat, refuzat de cititori, ca sa nu zicem casapit, la un moment dat, se baga la comentat ca musca la cct!
ana maria:
(31 Octombrie 2013, 11:14)
"sorin", logica cu prostitutia nu stiu daca se imbina asa de bine incat sa devii fanul ei. eu nu judec prostituatele sau pe cei care apeleaza la ele, fiecare face ce vrea cu viata lui. eu am spus despre cateva fete care isi ascund naravurile , calcand pe niste oameni care sunt mult mai putin vinovati decat ele. daca cineva nu te obliga sa faci ceva, de ce dai vina pe aceea persoana? esti mai curata in felul acesta?
SORIN:
(31 Octombrie 2013, 06:55)
"ana maria" are o sincopă de logică. Curva nu spune că "o atragi teribil", ci că "i-o tragi teribil" și cât ești tu de atrăgător pentru ea. "Dănuț" a fost "la obiect". Prostituția este O.K.. Bravo!
Dănuţ:
(30 Octombrie 2013, 15:13)
@ ana maria  Bravo Ana.....mie-mi place ce spui !!!