Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Prostituția din Slobozia, «afacere» de milioane de euro

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Cea mai veche meserie din lume se dovedește a fi și cea mai profitabilă. Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, recent trimis în fața instanței, demonstrează acest aspect. Documentul face referire la rețeaua de prostituate a proxenetului Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu... În 3 ani, prostituatele racolate de «peștele» slobozean au produs un milion de euro în Italia și Spania. Banii «fetițelor» erau investiți în case, mașini, ceasuri și bijuterii de lux... Luate la întrebări de procurori, «fetițele» au declarat că în străinătate lucrau ca «menajere»...

Lista «fetițelor» lui Gigi Piticu
Potrivit procurorilor din Slobozia, tinerele exploatate sexual de proxenetul Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu, au domiciliile în județele Ialomița și Călărași și proveneau din familii dezorganizate sau cu situații materiale precare. În total, este vorba despre 24 de tinere, toate trecute de vîrsta majoratului... Discutăm despre tinerele: Elena C., Diana D., Elena S., Iuliana N., Mihaela Monica M., Ionela Florentina I., Elena Monica I., Maria Ana L., Maricica C., Georgiana E., Georgiana Antoaneta Ș., Mariana Nicoleta I., Antoaneta Ionela O., Nicoleta P., Georgiana P., Loredana A., Florentina Simona I., Elena A., Elena Corina S., Loredana Oana C., Alexandra Teodora R., Florentina Elena B., Maria Iuliana M. și Gabriela Ionela I. Începînd cu Slobozia, toate aceste fete au practicat cea mai veche meserie din lumea la marginea autostrăzilor și șoselelor principale din Italia și Spania, fiecare prostituată avînd un tarif cuprins între 30 și 50 de euro. Scenele de sex se consumau doar în mașinile clienților și niciodată la hotelurile sau motelurile din apropierea zonelor unde se prostituau. Banii erau trimiși la Slobozia prin intermediul serviciilor bancare Western Union sau Money Gram... Activitatea acestei rețele a început în anul 2009 și s-a încheiat în 2012, dată la care a fost destructurată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. De pe urma exploatării sexuale a celor 24 de tinere, proxenetul ar fi reușit să strîngă peste un milion de euro...

«Mari» cea cu vino-ncoa
Potrivit documentelor de urmărire penală anexate la dosarul trimis în instanță de către procurori, tînăra Maricica C. era una dintre «fetițele» preferate ale proxenetului Gigi Piticu. Maricica C. este originară din localitatea ialomițeană Bucu... Tînăra l-a cunoscut pe Gheorghe Toma prin intermediul unui prieten. Ea a fost identificată de Centrul de Cooperare Polițienească Internațională în orașele Lovato și Bedizzole, din regiunea Brescia-Italia. Potrivit documentelor oficiale, prostituata a fost arestată de mai multe ori de carabinieri. Tot aceștia i-au pus interdicția de a mai domicilia în orașele mai sus amintite... Numele de cod al prostituatei era «Mari». Ținea în permanență legătura prin telefon cu proxenetul Gigi Piticu. Acesta o sfătuia să nu divulge niciodată ceea ce face.
«Tinerele erau obligate să denumească prostituția „muncă“, iar locul de racolare al clienților „discotecă“» precizează procurorii din Slobozia în materialul de urmărire penală. După cum am spus, Maricica C. din Bucu avea numele de cod «Mari». Într-o interceptare telefonică surprinsă de anchetatori aceasta îi povestea lui Gheorghe Toma modul în care își racola clienții:

«Mari -Am fost cu unu’ Gigi aseară. Era din Polonia... I-am zis că merg cu el dacă îmi arată documentele că este din Polonia. Și cică el, bine, și m-am dus cu el...
Gheorghe Toma -E în vacanță...?
Mari -Nu, este d-ăsta cu tirul...
Gheorghe Toma -Aaaaa... tirist!
Mari -Mi-a zis că are 30 de euro pentru mine și m-am dus cu el...
»

«Menajerele» de la șosea
O dată începută urmărirea penală, procurorii au încercat să obțină declarații de la fiecare dintre tinerele traficate în străinătate. Acestea au refuzat să le confirme procurorilor slobozeni faptul că sînt obligate să se prostitueze. Deși anchetatorii aveau indicii foarte clare cu privire la felul în care își duc existența în Occident, tinerele au declarat că, de fapt, erau «menajere». «În ultimii ani am fost plecată în străinătate pe teritoriul Spaniei și Italiei... În Spania am avut grijă de un copil, unde cîștigam în jur de 1200 de euro pe lună, bani pe care îi primeam pe data de 9 ale lunii... În Italia făceam curățenie într-o locuință și cîștigam 800 de euro pe lună!» a susținut, sub jurămînt, în fața procurorilor din Slobozia, Gabriela Elena I., una dintre cele 24 de tinere traficate de Gigi Piticu în străinătate. Maricica C., prostituata cu nume de cod «Mari», a declarat în fața anchetatorilor același lucru: «În Italia lucrez, fac curățenie la femei și bărbați, nu întrețin raporturi sexuale contra unor sume de bani. (...) Sumele de bani pe care le-am trimis lui Gheorghe Toma provin din munca mea de menajeră. Menționez că mai fac curățenie și seara!». «Declar pe propria răspundere faptul că în perioada în care am plecat din țară nu am practicat prostituția. Lui Frusin Toma, fratele lui Gheorghe Toma, i-am trimis 5000 de euro pentru a-mi cumpăra o mașină...» a încercat să-și demonstreze nevinovăția în fața anchetatorilor Elena A., o altă tînără al cărei numele se regăsește pe lista celor 24 de «fetițe».

Ancheta continuă
Arestarea preventivă și trimiterea în judecată a lui Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu, reprezintă doar o primă etapă din ancheta demarată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Anchetatorii au acum în cercetări și alte persoane care au contribuit la racolarea și exploatarea sexuală a celor 24 de tinere din Ialomița... Primii aflați în vizorul procurorilor sînt Nina Stanciu și Petre Toma, zis Pepe, reținuți 24 de ore în urma perchezițiilor domiciliare efectuate la începutul primăverii acestui an. Suspecții sînt cercetați în stare de libertate, iar deocamdată au interdicția de a nu părăsi localitatea de domiciliu. De asemenea, procurorii din Slobozia au în vizor alte cinci persoane acuzate de «proxenetism» și «șantaj». S-ar părea că aceștia ar fi locotenenții lui Gigi Piticu, oameni care au beneficiat de protecția proxenetului pentru a determina tinerele să adere la grupul de prostituate pe care acesta l-a constituit. «Cercetările în acest dosar nu s-au finalizat. Ancheta demarată de unitatea noastră este în plină desfășurare. Îndată ce vom avea suficiente indicii care pot fi făcute publice, opinia publică va fi înștiințată!» ne-a declarat procurorul Daniela Manolache, purtătorul de cuvînt al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia.

Viață de lux pe munca «fetițelor» Cu banii proveniți din exploatarea sexuală a tinerelor, proxenetul Gigi Piticu trăia într-un adevărat lux. O demonstrează inventarul bunurilor sechestrate de procurori în momentul perchezițiilor domiciliare efectuate la începutul primăverii acestui an... Anchetatorii au pus sechestre pe două imobile de 77 și 42 de metri pătrați, în valoare de peste 200000 de lei. De asemenea, au confiscat un automobil marca Audi A6, de 40000 de lei, ceasuri de lux macra Dolce and Gabbana și Weber, precum și bijuterii din aur constînd în inele, lănțișoare, brățări și cruciulițe...

30 Octombrie 2013, 07:25 (11835 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Prostituatele din Slobozia au datorii la Primărie de 2,1 milioane de lei
Prostituția de lux, sub lupa procurorilor locali
Slobozia A DUBLAT numărul prostituatelor

Comentariile cititorilor:


cobra:
(2 Martie 2014, 01:28)
daca nu are nimeni ce le face, ce aveti cu ei ma baieti??va bagati voi sa vedeti cum fata cateaua acum, cand sant peste 20 de ani de cand mananca toti din banii astia...cine isi permite sa-l aresteze pe gigi sau pe frusin??cand sant toti bagati pana in gat..ce dracu ma credeti in filme...eu am tot respectul pt. ei, dar nu pt. ce fac pt. ca ia facut pe toti...bravo lor.. cand ajung acasa dau eu un sprit sa moara fraieri de necaz.....
http://oamenicasobolani.wordpr:
(8 Ianuarie 2014, 08:52)
... Eu as zice ca cea mai eficienta solutie ar fi sa-si "taie" unii "craca" ( vezi Danut! ). Fara clientela da faliment si o institutie serioasa, asa ca, aste panarame pot ramane ca sperietori de ciori si apoi sa vezi ce peisaj frumos o sa fie. * De n-ar umbla badea de-a lelea La ea, nici n-ar intra nenea!
paul:
(6 Ianuarie 2014, 14:58)
Mai nene ce este asa greu ,sa fie pusi cu lanturi la picioare si la munca frate in folosul comunitatii fara plata,exact sclavie asa mai facem dracu ceva in tara asta,o sosea un trotuar orice,la puscarie nu fac altceva decat sa pape din banutii nostrii,sau de nu ce am scris mai sus,in ultimul rand dar cu siguranta nu cel din urma scaun electric si televizat daca se poate ,FRICA FACE TOTUL
mircea:
(3 Noiembrie 2013, 06:41)
de acord cu sorin....si daca nu i se da asta, munca la canalul bucuresti giurgiu sau la autostrazi...nu sa-i tinem sa traga de fiare in penetenciare....
SORIN:
(1 Noiembrie 2013, 07:23)
Pot să-mi pun în cap toată Patriarhia, în frunte cu mafiotul-șef Daniel, toți "umanitarii" care mai de care mai oengist, repet: SINGURA SOLUȚIE PENTRU ROMÂNIA ESTE REINTRODUCEREA PEDEPSEI CAPITALE!!!
LIVIAN-INDIANUL:
(31 Octombrie 2013, 23:03)
NU STIU DAC LE MAI ESTE FRICA DE CEVA INTERLOPILOR. CE DRACULUI SA LE MAI FACETI,CA IN PUSCARIE DACA-I BAGATI PESTE UN AN IES SI TOT LA FEL O SA LUCREZE.  MAI BINE CASRATII SA NU MAI AIBE NICIO SPERANTA DE VIITOR.
letsoc:
(31 Octombrie 2013, 15:38)
 Faceau un dran procurorii daca nu erau politistii de kla Serviciul de Investigatii Criminale. Bravo lor!
{{{{{}}}}}:
(31 Octombrie 2013, 07:22)
sa le  puna  sechestru  pe tot ce au .......ciorile  dracu parfumate !!!!! sa infunde  puscaria  ani buni.
Dănuţ:
(30 Octombrie 2013, 20:40)
Mi se rupe de părerea ta,măi Toni....măcar să ai tu parte de ce păsărici îmi cântă mie..pe cracă))
tony m:
(30 Octombrie 2013, 17:40)
danute parca meseria ta era sa te iei de Garda si de Fisc...ITI ZIC IO....FIINDCA ITI LIPSESTE subiectul principal din articolul de mai sus, adica pasarica.....nu fiindca nu ai- ci fiindca ai alte inclinatii....stai toata ziua si postezi pe net...si sa o iei si pe cea mai urata femeie din pepiniera cu tine, stii tu aia .... care are cateva blocuri si masini de lux si tot o doare de agricultori si finantisti si sa tineti voi locul politiei si al fiscului.THa hah ha..... te oftici???
gica:
(30 Octombrie 2013, 11:04)
de blona de la kaufland nu se mai intereseaza nimeni tot orasul spune ca frusin si gigi e capul raului ar trebui sa dispara si acea blonda de la intrarea in oras. foarte urat peisaj tot judetul o vede si politia nu oare de ce? are cineva ceva de castigat o sa fac plangere la dna structura centrala.ne face de ras tot judetul acea prostituata
Dănuţ:
(30 Octombrie 2013, 10:06)
Eu înțeleg că procurorii din cazul Tera erau mai meseriași....deci pe fotomodelele alea le-au "convins" procurorii să declare cum era cu cordeala prin Austria.....dar pe infecțiile astea de centură nu putură....sau nu vrură să rețină decât că erau menajere și bone)))După mintea lu' "pretenu procuror șef"poate fi evaziune...n-aveau piticii firmă de recrutare și plasare a forței de muncă...n-au accesat vreun posdru pe reconversie și calificare))))))))