Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Ialomița, pe harta traficanților de medicamente

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Scandalul național al medicamentelor contrafăcute a ajuns și în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor și oficiali din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului au descoperit la farmacia din Perieți mai multe doze de interferon contrafăcute... Unitatea respectivă este deocamdată închisă, personalul fiind plecat în concediu. Potrivit ultimelor estimări, 30% din medicamentele de import existente pe piața din România figurează ca fiind contrafăcute...

Bolnavi în pericol
În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului comunicau public faptul că în farmaciile românești se comercializează interferon din import contrafăcut. Fabricat sub licența firmei elvețiene Roche, produsul farmaceutic ilegal poartă numele de «Pegasys». Reprezentanții ANM au sesizat de îndată polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor București. «Am sesizat Poliția imediat ce am descoperit medicamentele ilegale. Facem eforturi pentru retragerea de pe piață a tuturor dozelor!» a declarat Anca Crupariu, purtătorul de cuvînt al Agenției Naționale a Medicamentului. Cercetările amănunțite i-au purtat pe oamenii legii tocmai în Ialomița, la farmacia din comuna Perieți. Aici ar fi fost descoperite mai multe doze din medicamentul elvețian contrafăcut. Cazul a intrat acum și în atenția procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul București, care vor ajunge zilele acestea în Ialomița pentru a ridica noi probe. Deocamdată, aceștia au întocmit un dosar penal sub acuzațiile de «evaziune fiscală» și «punere în piață de medicamente contrafăcute».

Substanța activă, înlocuită cu ser fiziologic
Medicamentul «Pegasys» este distribuit bolnavilor cu hepatită B și C care au nevoie de interferon. Potrivit declarațiilor oficialilor din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului, «replica» ilegală conține în locul interferonului ser fiziologic și glucoză. Diferențe între produsul farmaceutic real și cel contrafăcut apar și în ceea ce privește ambalarea medicamentului. «Dozele adevărate sînt ambalate în seringi din sticlă cu piston de culoare roșie, iar cele contrafăcute sînt ambalate în seringi din plastic al căror piston este de culoare albă!» ne-a declarat Anca Crupariu, purtătorul de cuvînt al ANM. Mai mult, produsul contrafăcut era comercializat la preț similar celui real, adică 1000 de lei per doză. Potrivit estimărilor oficiale, numărul bolnavilor din Ialomița care au nevoie de tratamente medicale pe bază de interferon se ridică la 120...

Farmaciștii ialomițeni, în alertă
Reprezentanții Colegiului Farmaciștilor Ialomița susțin faptul că au fost înștiințați de existența medicamentului contrafăcut marca «Pegasys» printr-o scrisoare oficială primită de la Agenția Națională a Medicamentului. Mai mult, s-ar părea că acesta nu este singurul produs farmaceutic contrafăcut. Există informații cu privire la faptul că în farmaciile din Ialomița ar exista și un alt medicament contrafăcut, Sutent, produs de Pfizer. Respectivul produs este utilizat în tratarea afecțiunilor oncologice. «Am fost informați cu privire la existența pe piață a acestui „Pegasys“ contrafăcut, însă nu este singurul medicament cu probleme. ANM ne-a atenționat și cu privire la existența dozelor de Sutent» ne-a declarat Viorica Mîndruț, președintele Colegiului Farmaciștilor Ialomița. Ultimele estimări oficiale arată faptul că procentul medicamentelor de import existente pe piața farmaceutică din țara noastră se ridică la 30%. Toate acestea din cauza faptului că există multe firme-fantomă care asigură distribuția.

14 Noiembrie 2013, 07:36 (5705 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


AnaR:
(18 Noiembrie 2013, 22:23)
continuare: In Taiwan, seringile au piston de culoare galbena, in Canada pistonul are culoare alba.
AnaR:
(18 Noiembrie 2013, 22:18)
Cum puteti scrie asemenea ineptii? PEGASYS chiar exista, este numele sub care Roche comercializeaza peginterferon alfa-2a in diferite tari. Si da, seringile chiar au piston rosu in unele tari !!! Faceti investigatiile pana la capat si nu mai panicati lumea aiurea ! Puteti consulta site-urile de mai jos (chiar daca e in fr): http://www.doctissimo.fr/medicament-PEGASYS.htm http://tatactic.be/v2_hepatite_notice_monograpie_patient_pro_interferon_telecharger_traitement_pdf.php
Ciumec:
(18 Noiembrie 2013, 07:30)
Intrebarea e: Ce mare mahar se ascunde'n spatele aceste-i afaceri ? Ce naiba domne o farmacie o au si Perietenii si aia e in colaborare cu nenorocitii care vand medicamente contrafacute ? Multe se mai gasesc in comuna aceia pana si apa are fecale au de toate,tot sa traiesti acolo.
neo:
(16 Noiembrie 2013, 17:01)
Si astia cit de prosti au putut fi de au gresit culoarea la piston?Sau chinezii or fi mai daltonisti de fel?Si daca se stie ca 30% sint contrafacute de ce nu sint retrase de pe piata toate?
doina:
(16 Noiembrie 2013, 06:35)
    paguba si castig  noi cancerosi cum ne spun ei pierdem VIATA ei CASTIGA milioanele de euro        cum or putea fi asa ? eu ii vad ca pe niste criminali pe toti care au facut si vandut ce farmacisti nu au stiut? sa-i creada murgu