Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cazacu, reales cu 488 de voturi...

PD-L moare dar nu se predă

Cazacu, reales cu 488 de voturi...

După cum spunea Băsescu, cu mult înainte să devină tată de agricultor, «Iarna nu-i ca vara, nici Puterea ca Opoziția», cei 488 de alegători ai conducerii PD-L Ialomița de sîmbătă, 23 noiembrie a.c., au simțit asta pe pielea lor în sala înghețată a Casei de Cultură a Sindicatelor din Slobozia. În ciuda firgului, președintele Cazacu Marinică a fost reconfirmat în funcție fără emoții și fără contracandidat...

PD-L, mai cu moț ca PSD
Secondat de la Centru de Andreea Paul, prim-vicepreședinte PD-L și Cezar Preda, vicepreședinte PD-L, Cazacu Marinică a reușit să adune în sala de spectacole a Casei de Cultură a Sindicatelor circa 500 de membri și delegați din întreg județul. Timp de 2 ore, înainte de a trece la formalitatea realegerii structurilor de conducere, cei prezenți au ascultat discursuri mobilizatoare și sloganuri populiste de pe vremea cînd PD-L făcea și desfăcea politica națională. Am remarcat în discursul Andreei Paul ideea că, în plină criză, respectiv 2009-2011, bugetul național era mai mare decît acum, iar în ditirambele demagogice ale lui Cezar Preda că «oamenii de afaceri autohtoni ar trebui să aibă mai mult curaj și să nu îngenuncheze în fața guvernanților...».

Cazacu visează un vis frumos
Înainte de renominalizarea lui Cazacu Marinică pentru un nou mandat pe 4 ani, acesta s-a adresat și el celor prezenți susținînd că «PD-L rămîne o forță» și că «va fi ce-a fost și mai mult decît atît!». «Acum oamenii au înțeles că politica PD-L a fost una în folosul țării, iar măsurile lui Emil Boc au fost unele necesare... Din păcate, e prea tîrziu. (...) Trebuie să ne mobilizăm și să recîștigăm încrederea alegătorilor ialomițeni. Rezultatele de la alegerile locale au fost mulțumitoare, însă trebuie să putem mai mult decît atît. PD-L trebuie să demonstreze că are forța politică să revină și să ofere o alternativă reală, să reprezinte o guvernare eficientă!» a cuvîntat fostul, actualul și viitorul președinte democrat-liberal Cazacu. Alături de Cazacu Marinică au fost reconfirmați în structurile de conducere majoritatea liderilor PD-L județeni și locali...

23 Noiembrie 2013, 18:12 (9662 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Marinică forever!
Alegerile pentru Primăria Slobozia, piatra de moară a politicii locale
Cazacu reales, înainte de Congres!
Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Comentariile cititorilor:


2014:
(26 Decembrie 2013, 12:36)
Românii, in general, sunt in turmă. Zice unul, fac toți ce zice idiotul! Unii se mai dezmeticesc după, dar e târziu pentru reparație. Cum o fi fost 'istorie eroică' la acest popor de imbecili?! Minciuni! Sigur, curând vom fi șterși de pe hartă.
Reproducerea la ialomițeni:
(25 Decembrie 2013, 15:13)
Turmă indoctrinată fără putere de discernământ! Nici in '89, nici in 2014 nu e altfel! Ba cred că sunt mai numeroase târâtoarele acum fiindcă educația e mult mai precară. S-au reprodus idioții și au ieșit progeniturile, și mai idioate! Capra sare masa, iada sare casa. Turma bleagă, fără educație, e foarte ușor de manipulat. Cred că această zonă geografică bate recordul la cretinism, pe țară. Când ajungi să realizezi că este așa, orice strădanie de a-i mai ajuta pe cretini sau pe copiii lor, e inutilă! Lăsați-i in scârnăvia lor, că aceasta e NORMALITATE în Ialomita! Unde se va ajunge?! La Bora sigur, dar până acolo, la un dezastru pe care puțini îl percep. A se interzice mai mult de doi copii pe familie, in Bărăgan, și și aceia adoptați de la nemți...
http://oamenisisobolani.wordpr:
(25 Decembrie 2013, 10:31)
... Ce circ in politica asta de dupa sacrificarea porcului, poate tinut si el ca marioneta a celor ce l-au achitat! Daca aud despre fapte si vad iar CRAVATE... Nu e de mirare cum un Hitler a indoctrinat un popor, care se reduce la a fi doar o turma fara putere proprie de discernamant. Ce sa mai zic despre Ceausescu?... La el nu s-a supt scoica, dar cravatele lui au fost date la dracu'... 
Hadrian:
(25 Decembrie 2013, 08:43)
@riri: mai lepra psd-ista, chiar nu ti-e rusine, toata Slobozia a vazut cum mafiotul stoica=psd a mai incercat un schim de terenuri ilegal, la sedinta din 28 noiembrie a Consiliului local. De asta il ataci pe Teculescu, ca i-a dat in vileag, din nou, pe hotii, mincinosii si incompetentii usl?
vasile:
(23 Decembrie 2013, 20:20)
Nae, ai dreptate, eu sunt unul care lucreaza la el, al dracului de dur dar corect, ziua de salariu este zi de salariu , vorba este chitanta de ce nar mai fi mai multi ca ei, mai exact suntem 238 de angajati, carcotasi peste tot adevarul este asta pe care vil prezint eu.Eu nu pot sa spun ca il iubesc dar rau cu rau dar mai rau e fara rau, concluzionati si voi
Nae:
(23 Decembrie 2013, 08:41)
Hotelier, ma vad obligat sa iti raspund, locurile de munca de care iti vorbeam le avea prin 2000 când eu eram in tara,acum cred ca lo fi lovit criza si pe el ,ca înțeleg de la fratele meu ca a mai redus din personal.
alt hot:
(13 Decembrie 2013, 17:37)
Mai,eu daca as avea norocul posibilitatii,sau posibilitatea norocului sa fur cateva zeci de milioane de euro,sau macar ron,as creea,jur, mult mai multe locuri de munca.Huoooooooo!!!!
Nae:
(4 Decembrie 2013, 14:13)
Omule zis riri dacă esti om ca dupa cum pui problema ma indoiesc ,Cazacu asta din 1990 pana astăzi prin firmele pe care le are da mai mult de 250 locuri de munca la Ion Roata,sti ce înseamnă asta pt o comunitate pt 3000 de locuitori,mai nefericitule,de ce nu estei in fiecare localitate câte un neaica nimeni din asta cum iti place tie sa scri mai VIP
Taranul:
(4 Decembrie 2013, 14:02)
Mai rici cât de prost sa fi sa graesti ca do Cazacu este un neaica nimeni vezi frate ce a făcut înainte de 1990 si dupa si dupa aceia vorbește.Multi omeni care plavragesc fără sa știe ce,esi unul dintre ei ,Dumnezeu sa te ierte,ca șanse sa te faci bine nu mai ai.
riri:
(30 Noiembrie 2013, 12:38)
Armata romana ar fi numele celui care sa ne conduca, PRIN DISCIPLINA SI SERIOZITATE. De incepeam asa, pre toti i-am fi cumintit .Romanii nu stiu decat de masuri coercitive.Totul este in degringolada.Cine trebuie sa plateasca, se face nevazut, cine trebuie sa vorbeasca tace si invers...Pacat de copiii si nepotii nostri.Vad o luminita la capatul tunelului, tunel care nu are capatul la noi.Sa-si definitiveze si sa-si consolideze profesia in alte tari.Ce-i mai rau, este faptul ca ii scolarizeaza statul roman, cu costuri considerabile, dar doar atat.Ii impinge sa-sideastiinta in taralor.Sa fie cooptati in posturi decizionale, poate au solutii, sa le fie recunoscute meritele.Nu sa iasa Teculescu, Cazacu, tractoristii sau neica nimenii, ce n-au avut niciodata o profesie.Doar aceea de LINGAU POLITIC. Despre Bacanu, ma abtin spre a-l pune langa astia. A facut electronica la Politehnica Bucuresti, nu-i usor lucru.Am membrii fam. in bransa si ...
@riri:
(30 Noiembrie 2013, 07:16)
@riri Știu și eu pe unul înalt ca Bradu, frumos ca dracu și prost ca-n Ialomița: BACANU Valentin! Acesta e pe primul loc la "mare și prost"!!
ialomitean suparat:
(29 Noiembrie 2013, 20:07)
Daca este sa dau dreptate cuiva din cei care au comentat articolul, as putea spune ca "saracia" este cel castigator. Este cel care a ilustrat in cateva fraze situatia politica in care ne chinuim de multa vreme. Va intreb eu pe d-stra, domnilor ialomiteni, daca maine ar trebui sa alegeti pe cineva care sa ne reprezinte, aveti un nume?
riri:
(29 Noiembrie 2013, 16:59)
Nu vedeti ,domnilor, ca n-au oameni? Lui Teculescu ce i-ati dat PDL-istilor? Ca-i amarat rau ! Are din ce manca si sta degeaba.Ii vin banii din actiuni si sta ca tiganii sau arabii la bisnitarit idei tampite.Ca altceva n-are. N-o avea nimeni care sa-i spuna ca atata prostie afiseaza prin sedintele aleade consiliu? Face teatru, da interviuri vorbind cate o juma de ora la fiecare punct al ordinii de zi.Ca sa-l vada alegatorii pe care i-a pacalit ca-i baiat dragut si inalt.Inalt ca bradul si...prost ca... VAI DE CAPUL VOSTRU ! Pacat ca trebuie sa fie si de-al nostru , cu asemenea politicieni.
sio:
(27 Noiembrie 2013, 07:06)
Fostule, portocaliu, actual ( ptr. scurte perioade) rosu,galben sau albastru , ce treceti prin partide ca acceleratul prin halta, va multumeste acum hraparetii de  la conducere? aveti acum impozite si taxe pe piine, dar oricum voi lingaii va descurcati si nu platiti. Platesc numai amaritii de jos sa creeze sumele necesare  traiului de huzur al lui cacarau, plagiator, si penalii dragnea, sova si ciupercuta al vostru. Halal conducere, 
saracia....:
(26 Noiembrie 2013, 21:22)
 Nu-mi vine sa cred pana unde a ajuns prostia in acest judet ! Cei de la PSD voteaza ca idiotii un individ rupt total de realitate care a distrus acest judet pt. totdeauna in persoana nocivului, incompetentului si infractorului intelectual  Ciuperca Silvian iar astia de la PDL voteaza ca chiorii, scuzati cacofonia dar n-am gasit ceva mai potrivit pt ei votaza un Marinicu Cazau la fel de infractor dar mai putin scolit, un vanzator de partid care n-a fost nici macar in stare sa-si depuna un dosar de candidat, stim noi de ce !  Eu cred ca astia de la PDL nu vor sa rupa nici in ruptul capului aranjamentul lui Cazacu facut cu Ciuperca ! Baaa de ce dracu nu treceti pe fata la PSD ?