Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Instanțele din Ialomița au eliberat 10 ordine de protecție

Violența domestică, un fenomen greu de combătut

Instanțele din Ialomița au eliberat 10 ordine de protecție

Violența domestică continuă să dezbine familiile ialomițene. De la începutul anului și pînă în prezent, instanțele din județ au emis 10 ordine de protecție, solicitate de victimele care au fost abuzate acasă...

Femeile, principalele victime
Abuzurile petrecute în familie iau amploare în județul Ialomița. Statisticile Direcției Generale de Asistență Socială arată că, de la începutul anului și pînă în prezent, peste 60 de persoane au căzut pradă violenței domestice. Această cifră reprezintă doar vîrful unui ice-berg greu de identificat. În realitate, numărul persoanelor care sînt abuzate la domiciliu este mult mai mare. «Puține dintre victime se gîndesc să reclame agresorul. De teamă că vor rămîne pe drumuri, multe dintre ele refuză să apeleze la servicii specializate. Și mai este un aspect: victimele ajung să empatizeze cu agresorul!» explică fenomenul violenței domestice specialiștii în psihologie. Deși sesizările sînt infime, unele victime au curajul de a cere ordine de protecție. Acest lucru înseamnă că fac tot posibilul pentru a-l ține pe agresor la distanță. De la începutul anului și pînă în prezent 10 victime ale abuzurilor petrecute în familiile ialomițene au cerut instituirea unei astfel de măsuri. Acestea se stabilesc doar de către instanță. «Persoanele care le încalcă sînt imediat trase la răspundere pentru faptele pe care le-au comis!» ne-a declarat inspectorul de poliție Andreea Loghin, purtătorul de cuvînt al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

25 Noiembrie 2013, 15:05 (3449 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Ordine de protecție provizorii emise de polițiști pentru «violență în familie»
Ialomița: Concubina și-a bătut bărbatul, iar polițiștii au emis un ordin de protecție
Ialomița: Femei agresate de soți

Comentariile cititorilor:


eu:
(29 Ianuarie 2014, 17:18)
Am obtinut un ordin de protectie dar nu m-a ajutat de loc .Fostul sot m-a agresat  in continuare .A incalcat ordinul de nenumarate ori fapte constatate si de politie dar nu a patit nimic Tot eu am suferit .Nu mai am incredere in nimic .
piti:
(2 Decembrie 2013, 16:35)
A fost o simpla gluma la ce am postat mai jos. Imi iubesc si imi respect sotia foarte mult ,ba chiar sunt contra Violentei Domestice si din totdeauna daca auzem vreun coleg ca s-a certat cu sotia cautam sa-l fac sa inteleaga ca scandalurile in familie seamana foarte mult cu viata din jungla. Am o sotie care ma iubeste mi-a oferit doi copii frumosi si al treilea e pe drum. Deci sunt un tata fericicit cea ce doresc multora la fel. Iubiti-va perechea ca la greu doar ei sau ele sunt alaturi de voi. P.S. In familie nu se consuma alcol decat la ocazii si atunci moderat.
anca:
(1 Decembrie 2013, 20:43)
este foarte greu de combatut un fenomen cu astfel de minti inculte, daca nu iti place sau nu te intelegi cu cea de langa tine...fiecare pe drumul lui...nu tb sa dovedesti ca esti animal, monstru:((( , oricare ar fi greseala
xerxis:
(29 Noiembrie 2013, 22:01)
Daca femeia calca stramb , normal ca isi primeste pedeapsa cu placere . Bine le fac barbatii care le dau cu flit.
gica:
(27 Noiembrie 2013, 07:17)
ce prost esti
piti:
(26 Noiembrie 2013, 17:25)
Din cand in cand ,macar o data pe an mai trebuie........batut si covorul din sufragerie.