Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sărbătoare Națională cu statui de împrumut

Ca la Slobozia, nicăieri

Sărbătoare Națională cu statui de împrumut

bustul lui Mihai Viteazul de la Orașul de Floci de la Giurgeni, amplasat în Piața Unirii din Slobozia!

Dat în mintea președintelui Ciupercă, primarul Sloboziei a ținut morțiș să inaugureze noua Piață a Unirii de 1 Decembrie 2013. Și pentru că statuia comandată lui Vasile Aionesei nu era gata, va lua o statuie de împrumut, ca să aibă militarii prin fața cui defila, iar oficialii unde depune jerbe sub privirile slobozenilor...

Mihai Viteazul, împrumutat de la Orașul de Floci
Piața Unirii, cea mai nouă ctitorie a epocii Stoica, se inaugurează cu surle și trîmbițe de 1 decembrie 2013. Cei 200 de metri de arteră pe 4 benzi sînt gata, betonul a luat locul spațiilor verzi, iar semafoarele au început din nou să funcționeze. Singura problemă a autorităților loccale o reprezenta faptul că statuia lui Mihai Viteazul, comandată sculptorului Vasile Aionesei, tatăl arhitectei-șef a orașului, nu e gata. Motiv pentru care, exact ca-n filmele cu neștiutori, primarul Sloboziei a decis să importe, cu binecuvîntarea președintelui Ciupercă, statuia lui Mihai Viteazul (bust) de la Tîrgul de Floci de la Giurgeni. Ideea, fără precedent pînă la acest moment în România (după știința noastră, cel puțin), confirmă indubitabil megalomania autorităților. Potrivit declarațiilor oficiale, Piața Unirii a fost finalizată pentru a răspunde dorinței președintelui Silvian Ciupercă de a depune jerbe de flori în centrul municipiului reședință de județ, pentru a fi văzut de către slobozeni.
Întrebat cînd va fi amplasată statuia comandată sculptorului Aionesei, primarul Alexandru Stoica a declarat: «Cel mai probabil vom amplasa statuia cu Mihai Viteazul anul viitor!».
Statuia comandată sculptorului Aionesei a costat pînă acum municipalitatea peste 100 mii de lei, valoarea pietrei din care este confecționată... La această sumă se va mai adăuga și onorariul sculptorului. Surse apropiate acestuia susțin că Vasile Aionesei a cerut municipalității 35 mii de euro. Inițial, statuia a fost gîndită ca o lucrare ecvestră, dar, din lipsa fondurilor, Mihai Viteazu va fi sculptat în picioare, sprijinit de paloș. Statuia va avea o înălțime de 4 metri și va fi amplasată pe soclul ocupat acum de bust cu prilejul Zilelor Sloboziei, în 2014...

28 Noiembrie 2013, 18:27 (12360 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Noua statuie a lui Mihai Viteazul a ajuns în Piața Unirii
Lumînări aprinse la Slobozia, pentru sufletele morților din Clubul Colectiv
Primarul Stoica l-a adus pe «Moș Crăciun» la Slobozia
Pîine și circ la Slobozia

Comentariile cititorilor:


gigel:
(5 Decembrie 2013, 17:27)
Ce avem noi in fotografie? Avem ciuperci otravitoare, coleoptere, arahnide, lipitori, saprofiti, paraziti. Toti sunt politruci de profesie si va pacalesc frumos din patru in patru ani.
miki:
(3 Decembrie 2013, 06:45)
La Ionica statuia lui Mihai Viteazul trebuia sa aiba 7 metri. Sindromul Pinocchio e mai accentuat.
Mary:
(2 Decembrie 2013, 12:26)
UN PRESEDINTE DE CJ SAU UN PRIMAR, NU GASIM CU IMPRUMUT ??????????????? 
adi:
(1 Decembrie 2013, 19:13)
huooooooooooooooo
miki:
(1 Decembrie 2013, 06:55)
In orice intersectie din oras cind nu functioneaza semafoarele cunostintele de legislatie rutiera ale soferilor autohtoni ies la iveala. Bulibaseala ca la usa cortului. Plus nervi. Plus injuraturi. Plus pietoni siderati. Sa vezi cind or amplasa astia magnifica statuie de patru metri a lu' Mihaita. Ce-o sa le mai ia ochii soferilor boccii. Balet pe asfalt nu alta. Societatile de asigurari sa traiasca. Io cred ca e mina lor aicia.
lon:
(1 Decembrie 2013, 05:27)
Ce va mira , sunt situati la care se asteptau Slobozeni care mai si gindesc, spre deosebire de ciolanari si tonomatele votului pe interese materiale si gainile lui Neacsuu.
roni:
(30 Noiembrie 2013, 17:59)
bagasem un comentariu - dormiti?
roni:
(30 Noiembrie 2013, 17:42)
Să nu fie gata statuia de 1 decembrie - e un mare eșec pentru toată lumea, și mai ales pentru potlogarii de la primărie și de la consiliul județean, ca să nu mai vorbim de scluptor(!)...Săracu Mihai Viteazul, pe mâinile cui a încăput... 35 de mii de euro pentru scluptor(!) -sunteți nebuni? Hai, mai vorbim! La mulți ani, Slobozia! La mulți ani, România!
Fane Babanu:
(30 Noiembrie 2013, 13:24)
Statuia Viteazului Mihai va tine doua bidoane de apa plata in maini,pe soclu fiind incrustate celebrele-i cuvinte: "Asta-i pohta ce-am pohtit!".
Stan:
(30 Noiembrie 2013, 09:06)
În ajutorul celor care citesc pe @ babanu....prostie, și vor să priceapă ce a vrut să zică aromânul: statuia nu e din cupru, e din ipsos...S-o fure cine e de meserie! Găsește țiganul să scoată cumva banul din ea!
babanu la 3 L cu eticheta neag:
(29 Noiembrie 2013, 19:03)
e de ipsugi fraereala lumii............adik ipsos modelaj daca ati auzit cumva
Șpăgarul Sulea:
(29 Noiembrie 2013, 15:34)
@sule spatarule! Aia, statuia, de la Colegiu, de matematică, n-are floci?! Ori crezi că matematica a chelit-o peste tot? Ai fost haios cu gluma ta!
cetatean rusinat:
(29 Noiembrie 2013, 14:58)
Si "Las Fierbinti" devine adevarat! 
Sulea Spătaru:
(29 Noiembrie 2013, 14:50)
Acum, pe Bulevardul Unirii  vom avea doi Mihai Viteazul: unul de matemaică la Colegiu lrespectiv și unul adus cu floci cu tot, pentru a păz ichiolhanurile de la Select. Băi, prpștilor, nu știți că o statuie sfințită nu poate fi mutată din locul ei? Lăsați-o la Giurgeni ,  la Giurgeni în locul ei  și puneți o Ciupercă - Big Boletus  sau aia ...coada calului. Vă râde tot pământul. Auzi, să facă playbak cu Mihai Vitezul. ! Rușine!. 
zaiet:
(29 Noiembrie 2013, 13:04)
Poate fura statuia ca e din cupru!