Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pâine și circ la Slobozia

1 Decembrie în an cu ghinion

Pîine și circ la Slobozia

Autoritățile au serbat 1 Decembrie cu statuie de împrumunt. La eveniment au participat circa 1000 de slobozeni. După ceremonia oficială, Primăria Slobozia a împărțit doritorilor sarmale și țuică fiartă. «Beți, mîncați, că altceva nu mai vedeți de la ei pînă anul viitor!» a fost concluzia unuia dintre cetățenii prezenți...

Circ cu Mihai Viteazul
Duminică, 1 Decembrie 2013, la orele 11,30, în Piața Unirii, peste 1000 de oameni au fost prezenți la manifestările prilejuite de Ziua Națională a României. Pentru a marca evenimentul, autoritățile au adus un bust «de împrumut» al voievodului de la Tîrgul de Floci. Bustul, unul de interior, a fost instalat provizoriu pe soclul din piață. «E un fel de repetiție generală să vedem și noi cum se așează...» a declarat primarul Alexandru Stoica referitor la acest subiect. Ceremonia depunerii de coroane a fost una decentă, iar sutele de oameni prezenți la manifestare au apreciat evenimentul în sine. «E 1 Decembrie și e bine că se face ceva. Toți sîntem români și într-o zi ca asta e bine să ne bucurăm împreună...» a declarat Marcu Aurel, unul dintre participanți.

Pîine și 8000 de sarmale
După manifestări, oficialii județeni și locali s-au deplasat în Piața Revoluței pentru obișnuita baie anuală de mulțime. În această locație, Primăria Slobozia a împărțit timp de mai multe ore sarmale și țuică fiartă pentru toți cetățenii orașului. Potrivit oficialilor, sarmalele au fost preparate de către voluntari de la Cantina Socială și Centrul Comunitar pentru Persoane în Vîrstă... «Au ieșit mai multe decît ne așteptam și ne bucurăm... Să fim cu toții sănătoși și să nu uităm că în fiecare zi trebuie să fim mîndri că sîntem români!». Sarmalele împărțite de autorități sub directa supraveghere a primarului Alexandru Stoica au fost extrem de apreciate. «După ce ai stat atîta în coadă normal că ți se par bune...» și «Beți, mîncați, că altceva nu mai vedeți de la ei pînă anul viitor! » au fost cele mai des întîlnite comentarii la cei care s-au bucurat de o masă gratuită de 1 Decembrie.

1 Decembrie 2013, 14:31 (12554 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Noua statuie a lui Mihai Viteazul a ajuns în Piața Unirii
Lumînări aprinse la Slobozia, pentru sufletele morților din Clubul Colectiv
Primarul Stoica l-a adus pe «Moș Crăciun» la Slobozia
Sărbătoare Națională cu statui de împrumut

Comentariile cititorilor:


Dilema:
(4 Decembrie 2013, 06:13)
MAREA absenta, D.O.! :)) S-o fi ascuns singura, sau a ascuns-o...altcineva?!?
Nedumerire...:
(3 Decembrie 2013, 15:05)
Mai, dar n-o vad pe Otilica!!! S-a destramat trio-ul?!?
eu:
(3 Decembrie 2013, 07:22)
Pentru steagurile vandute la sediul P.S.D-ului municipal cu 15 Ron/bucata s-au eliberat bonuri fiscale sau banii incasati reprezinta "cotizatie pt partid"?
miki:
(3 Decembrie 2013, 06:36)
Asa sint slobozenii mai bâlbâiti, doua statui în loc de una. Important e ca lumea s-a simțit bine. S-a zâmbit, s-a căscat gura, s-au degustat produse traditionale românești, ne-am bucurat de acordurile pe alocuri false ale fanfarei, important e ca am fost noi și-ai noștri strins uniti in jurul partidului. Vin sărbatorile, lăsati gindurile negre pe altă dată.
mihaela:
(2 Decembrie 2013, 20:19)
sarmalele si tuica le dau o singura data.apa folosim mereu.ce bn era daca cei care s-au calcat in picioare la sarmale faceau asa si pt a cere sa nu se mareasca pretul la apa!traiasca 1 decembrie!
FZR:
(2 Decembrie 2013, 19:26)
Toti comentati de ei dar, majoritatea lati votat pe Ciuperca si PSD lui. Nu-i mai votati ca de 20 de ani nu au facut nimic dar locuitorii Sloboziei tot ii voteaza.
daniel:
(2 Decembrie 2013, 17:22)
niste dobitoci cei care ne conduc.cei mai prosti manageri din toti judetul.nu stiu sa gestionezi ceva ce e al romanilor..nu al lor.cate sarmale si-au luat acasa?sau probabil bani...
roni:
(2 Decembrie 2013, 14:38)
Are dreptate cine a zis - două statui ale aceleiași personalități într-un singur oraș, și pe aceeași stradă - e o prostie...Dar unde mai pui că sunt trei statui - busturi, în judetul Ialomița, ale lui Mihai Viteazul... E o mare prostie... Ce Dumnezeu, între cei ce conduc amărâtul ăsta de județ, nu mai e nimeni limpede la cap? Glumă, glumă, dar trei statui înfățișându-l pe Mihai Viteazul, e prea  mult... Sunteți pe cale să vă faceți de râs - că ialomițenii, blestemați să trăiască în acest județ, ce vină au?
Slobozia - orasu de floci:
(2 Decembrie 2013, 13:14)
Prostimii ii trebuie idoli, sa le dai statui. Eu ma intreb oare ce facea Mihai Viteazu la 1 Decembrie 1918, cand s-a facut Unirea cea Mare ? Voievodul Romaniei era altul atunci, era Ferdinand Întregitorul de Țară, iar cel dinaintea lui ne-a dat independența națională - voievodul Carol I. Iată că propaganda comunistă nu vrea ca noi să ne cunoaștem istoria - comuniștii ne-au spalat creierele și ei actionează și în prezent, în anul 2013. Bucurați-vă Iliescule, Băsescule, Adrian Năstase, Voiculescule. De 1 decembrie îl sărbătorim pe.... Mihai ot targu de floci.
mandu:
(2 Decembrie 2013, 13:00)
Astia au avut acordul meu sa faca cheltuiala asta cu haleala? Eu platesc impozite pentru ca sa faca ei sarmale pentru... mai bine nu le spun pe nume. Va detesc cu toata puterea, nevertebratelor, indiferent de care parte a farfuriei sunteti !
alex:
(2 Decembrie 2013, 12:53)
La multi ani romani
BOBUTz:
(2 Decembrie 2013, 12:32)
Uitandu-ma pe poze, am observat ca pina si Mihai Viteazu este schimbat la fata. Zic io ...
BOBUTz:
(2 Decembrie 2013, 12:29)
Mai mult circ decat restu. Oricum frumos organizat din partea municipiului IALOMITA. Cine a fost atent la manifestare stie de ce. Zic io ..........
el:
(2 Decembrie 2013, 10:28)
vasile dute tata,dute.......si poate ii ei si pe cei pe care ii preslavesti......
Boschetar:
(2 Decembrie 2013, 09:01)
În Piața Obor din București, producătorii vând țuica naturală și vinul pe tarabe. La noi producătorii de pruneși meer, vin în piață și  vând pe sub tarabe,  că nu e voie. În schimb, când se dau pomeni se bea și în stradă sau când vin acele târguri tradiționale se poate vinde palinca cu 60 lei , alături de cârnați soioși și plimbați prin toate locurile din țară. Nu mi-au plăcut sarmalele . Prea multă grăsime și orez de la italieni. Putea să aibă .și puțină aromă de ciupercă și mușchi de gigi.Or fi fost fierte cu apă plată?