Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile sunt pregătite pentru deszăpezire

Cel puțin la nivel declarativ

Autoritățile sînt pregătite pentru deszăpezire

Pentru prima dată în ultimii 23 de ani, autoritățile județene sînt pregătite pentru deszăpezire. Potrivit declarațiilor oficiale, Ialomița are peste 50 de utilaje pregătite să curețe zăpada. Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, avertizează că nu va ezita să închidă drumurile, dacă această măsură se va impune...

Prevenția e mama deszăpezirii
Deși riscul unui viscol de proporții în Ialomița este scăzut, autoritățile județene susțin că sînt pregătite pentru iarnă. Conform informațiilor oficiale, la acest moment, peste 50 de utilaje de deszăpezire se află în stand-by, iar oficialii județeni declară că sînt pregătite pentru orice. «Vrem ca întreg sistemul să funcționeze ca un tot unitar. Asta înseamnă că ne-am concentrat cu precădere asupra unui program de prevenție și monitorizare strictă a eventualelor probleme care pot apărea!» a declarat prefectul Gigi Petre. Reamintim că Ialomița are o istorie nefericită în acest sens. Primul viscol de anul trecut a blocat pentru 24 de ore circa o treime dintre drumurile județene, iar pe drumurile naționale din județ s-a circulat asistat, pe un singur fir. Pentru a preveni astfel de situații, prefectul județului Ialomița a declarat că nu va ezita să adopte măsuri extreme:  «Nu vom ezita să solicităm închiderea unor drumuri, în cazul în care această măsură se va impune. Nu vrem să mai riscăm, ca în anii trecuți, să punem în pericol vieți omenești pentru că unora dintre șoferi li se năzare să ajungă într-un anumit punct!». Pentru o mai bună monitorizare a situației, județul a fost împărțit în două districte. Primul cuprinde zona Sinești-Urziceni și este deservit de firma Chirulli Andreea, din Tîrgoviște, cu un număr de 12 utilaje, iar cel de-al doilea, zona Țăndărei-Fetești, va fi deservit de către Oyl Company Holding AG, cu un număr de 18 utilaje.

Autoritățile locale se gospodăresc singure
Aceeași încredere debordantă (legată de deszăpezire) o manifestă și autoritățile locale. Potrivit declarațiilor directorului SC Drumuri și Poduri, Ștefan Ghibanu, în interiorul județului firma pe care o reprezintă este capabilă să asigure acest tip de servicii, fără sincope. «Avem 24 de utilaje pregătite pentru orice eventualitate. Avem utilaje ceva mai noi decît în anii trecuți, iar experiența pe care o avem acum ne permite să facem față oricăror situații. Nu vă pot garanta că nu vor mai exista drumuri blocate, dar vă asigur că perioada în care acestea vor fi blocate, dacă vor fi, va fi foarte scurtă!». Pentru asigurarea nevoilor imediate ale societății, în caz de viscol, Consiliul Județean Ialomița a rezervat aproximativ 200 mii de lei, sumă care poate fi majorată. «Aceasta este suma aflată la acest moment la dispoziția noastră. În cazul în care va fi nevoie, o vom majora. Dar poate nu va fi nevoie și drumurile vor rămîne practicabile...» a declarat Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Spre deosebire de anul trecut, susțin aceiași oficiali, și autoritățile locale sînt acum pregătite pentru viscol. «Mulți dintre primari au propriile lor utilaje de deszăpezire. Asta înseamnă că nu vom mai fi nevoiți să intrăm și pe drumurile comunale, ca pînă acum. Este un ajutor pe care contăm și pentru care primarii trebuie felicitați!» a adăugat Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri.

Deszăpezirea nu mai e o afacere Spre deosebire de anii trecuți, anul acesta firmele nu au mai fost interesate de banii pentru deszăpezire. Așa se explică, de altfel, și prezența unor firme care în mod tradițional nu au participat la acest tip de licitații. În cazul Oyl Company Holding AG, de exemplu, a contat foarte mult faptul că firma nu are cheltuieli mari de deplasare. «Condițiile de licitație au fost foarte dure. Nouă ne-a convenit, pentru că sîntem firmă locală, nu avem cheltuieli mari. Dar nu am fi făcut niciodată acest lucru în alt județ. De exemplu, din banii pe care îi iau, nu reușesc să plătesc șefii de echipă... E un contract la limită!» a declarat, pentru Independent, Cornel Dragomir, administratorul Oyl Company Holding AG.

13 Decembrie 2013, 14:01 (4899 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene
Drumurile din Ialomița au fost deszăpezite cu întârziere
În Ialomița, pregătirile pentru iarnă costă 8,4 milioane de lei
Consiliul Județean scoate iarna «la licitație»

Comentariile cititorilor:


Radu:
(25 Ianuarie 2014, 13:39)
Cei mai buni! Oyl holding! Felicitari echipei pentru drumurile functionale din Ialomita!
ALUP:
(8 Ianuarie 2014, 18:42)
Sa nu cheltuiti / furati motorina ,ca sunt din banii nostri....VA RUGAM.
Ulita:
(18 Decembrie 2013, 13:27)
"Drumurile noastre oare.." cine le inchide pe toaaate ??? dar le si deschide, unora, sa paseasca curat si delicat pe ele...ca ei insusi in "marinimia" lor
Iarna nu-i ca vara:
(17 Decembrie 2013, 08:06)
mai lasa-ne nea' prefectule ca si asa in afara de vrajeala cu cine apuci nu faci nimic ! Nu mai inchide niciun drum si pleca de unde ai venit, lasa-i pe altii sa faca ceva
Mary:
(15 Decembrie 2013, 11:24)
Domnului primar la municipiului Slobozia. Fie ca "Sfantul Craciun" sa va lumineze mintea si incepand cu 2014 sa va dati DEMISIA , daca aveti DEMNITATE.   DEMNITÁTE, (2) demnități, s. f. 1. Calitatea de a fi demn, atitudine demnă (2); autoritate morală, prestigiu. ♦ Gravitate, măreție. 2. (Mai ales la pl.) Funcție sau însărcinare înaltă în stat; rang. – Din lat. dignitas, -atis (după demn). Sursa: DEX '98 (1998)
autoritatile sunt pregatite:
(14 Decembrie 2013, 07:48)
si-au facut provizii de mancare, bautura, caldura,etc. zapezile pot veni cat de multe..
abc:
(13 Decembrie 2013, 20:02)
Ce-mi place de astia care fac munca patriotica ! Mai sint si patroni de suflet pe la noi, semneaza contracte chiar daca nu cistiga mare lucru. Adevarati stilpi ai comunitatii locale, domle. Mai rar asa ceva ...
vara!:
(13 Decembrie 2013, 18:29)
S-au pregatit degeaba,anu' asta n-o sa fie zapada:)))Pacat,banii nu se vor cheltuii!!