Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Iulian Teodosiu, Sportivul Anului 2013

CSS Slobozia a decis

Iulian Teodosiu, Sportivul Anului 2013

Nu a fost deloc greu pentru profesorii Clubului Sportiv Școlar din Slobozia să desemneze Sportivul Anului 2013. Cu siguranță, deși Asociația Județeană pentru Sport nu-și dăduse publicității clasamentul pînă la închiderea ediției podiumul, cel puțin, va fi identic cu al CSS. Revenind la sportul școlar putem spune că acesta a reprezentat din nou cu brio Slobozia pe plan național. 14 sportivi ai CSS sînt incluși în Top 10, fiind reprezentate toate disciplinele cu excepția fotbalului, rămas doar cu grupele de copii. După mulți ani, un loc aparte în acest top îl are atletismul, unde Ionela Pușcașu a demonstrat în 2013 că are «mînă bună», iar performanțele au apărut la nivelul copiilor și în anii următori semnele sînt mai mult decît încurajatoare.

Teo recidivează Iulian Teodosiu este de departe sportivul anului 2013 în Ialomița și era logic să fie primul și în topul CSS. Campion național individual la sabie juniori, campion național cu echipa de sabie juniori a CSS Slobozia (Teodosiu, Bucur, Mircioiu, Eftimie) dar, mai ales, vicecampion mondial cu echipa națională de sabie seniori a României, Teo a demonstrat și în 2013 că se află pe un drum ascendent, care se poate opri la un moment dat mult mai sus decît și-ar fi putut el închipui în clipa în care a îmbrăcat pentru prima oară costumul de sabrer. Pentru Teo, titlul de sportiv al anului în județul Ialomița este un «deja vu», el bucurîndu-se de această distincție și în 2011. Locul II este ocupat de un alt reprezentant al scrimei slobozene, Mădălin Bucur, care bate la rîndul lui la porțile echipei naționale și care, în acest final de an, a migrat alături de Teodosiu către culorile alb-roșii ale clubului Dinamo. De altfel, este disciplina care ia partea leului în acest Top și în 2013, 6 din cei 14 sportivi fiind mînuitori ai sabiei. Podiumul este completat de sportiva anului 2012, extrem de promițătorul portar de handbal Lăcrămioara Stan, cea care s-a bucurat și anul acesta de performanțe alături de naționala de juniori. Interesant este locul IV, ocupat de o tînără jucătoare de tenis, micuța Alexandra Iordache, sportivă care, potrivit îndrumătorului ei, calcă puternic pe urmele Alexiei Gîndac, și ne pregătește, la rîndul ei, în anii următori un titlu național. Fotbalistul anului, în topul CSS Slobozia, este Mihăiță Lemnaru. De la el și de la toți ceilalți mici practicanți ai sportului rege așteptăm, pe viitor, Unirea definitivă cu fotbalul mare din România.

Topul sportivilor CSS Slobozia în anul 2013
  1. Iulian Teodosiu-scrimă
  2. Mădălin Bucur-scrimă
  3. Lăcrămioara Stan-handbal
  4. Alexandra Iordache-tenis
  5. Ionela Bănică-scrimă
  6. Dariana Oancea-atletism
  7. Bianca Lupu-scrimă
      Doris Ghinea-ateltism
  8. Iulian Arion-scrimă
  9. Adina Nistor-handbal
      Cătălina Sava-handbal
      Elena Badea-handbal
10. Raluca Loghin-atletism
      Marga Bărbuceanu-scrimă

Primii 5 sportivi pe discipline
Atletism
1. Dariana Oancea
2. Doris Ghinea
3. Raluca Loghin
4. Ileana Tora
5. Iulia Boll

Scrimă
1. Iulian Teodosiu
2. Mădălin Bucur
3. Ionela Bănică
4. Diana Cruțu
5. Bianca Lupu

Handbal
1. Lăcrămioara Stan
2. Elena Badea
3. Adina Nistor
4. Adriana Nicolae
    Nicoleta Moroianu
5. Adriana Dincă
    Cătălina Sava

Tenis de cîmp
1. Alexandra Iordache
2. Anca Negoiță
3. Liviu Zamfirache
4. Rareș Bordei
5. Andreea Dobrin

Fotbal
1. Mihăiță Lemnaru
2. Andrei Comșa
   Georgian Fătu
3. Andrei Dorobanțu
    Darius Drăghici
4. Rareș Petre
5. Yani Dumitru

19 Decembrie 2013, 09:14 (6271 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Greu în «Grupa de Valoare»!
În vervă, doar o repriză
Junioarele II s-au calificat
La CSS Slobozia vine Moș Crăciun

Comentariile cititorilor:


Cititor:
(31 Decembrie 2013, 14:08)
Un an nou bun, sănătate și să fii un student serios, cum ai fost și ca elev! Nu atât de ,,serios", încât să uiți de-ale tinereții...!
Ora de engleză:
(22 Decembrie 2013, 02:54)
E bine când totul se termină cum meriți! Ai un talent, a avut și cine să te finanțeze, ai avut ceva noroc! Ai și muncit, ai adunat compromis după compromis ca să-ți vezi visul cu ochii! Succesul are preț și face victime! Caracterul unui sportiv contează!
gabi:
(21 Decembrie 2013, 16:23)
Felicitari sportivilor si antrenorilor!!!!!!!!!!!! Suntem mandri de voi!!!!!!!!
Andreea:
(20 Decembrie 2013, 06:03)
Felicitari Iulian , am trait emotiile alaturi de tine, sper sa ne mai bucuri. Felicitari profesorilor.