Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grivița: Chipul lui Isus Hristos ar fi apărut pe un copac!

Minune sau farsă?

Grivița: Chipul lui Isus Hristos ar fi apărut pe un copac!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Minunea de la Grivița este un fals!»

Un eveniment mai puțin obișnuit s-a produs în zona comunei Grivița, în a treia zi de Crăciun... Pe un copac aflat pe marginea drumului mai multe persoane ar fi observat chipul lui Isus Hristos care varsă lacrimi. Întreaga zi de vineri, 27 decembrie 2013, a fost loc de pelerinaj la «copacul sfînt»...
«O lumină roșie a lovit copacul» Aproape de mizeul nopții de vineri spre sîmbătă, 27/28 decembrie 2013, la copacul aflat la intrarea în localitatea Grivița, oamenii care doreau să vadă minunea Dumnezeiască se înmulțeau pe minut ce trecea... Din Grivița, Amara și alte localități învecinate au venit pentru a se închina chipului lui Isus Hristos care ar fi apărut pe copac. Au adus cu ei și lumînări, pe care le-au și aprins în jurul copacului. Minunea Dumnezeiască s-ar fi produs în dimineața celei de-a treia zi de Crăciun, de joi spre vineri. Potrivit unor martori, «o lumină roșie a coborît din ceruri și a lovit copacul...». «Mi-a povestit un vecin care a văzut cum s-a întîmplat totul... A văzut, așa, o lumină roșie cum atinge copacul, iar apoi a apărut fața lui Isus... Toată ziua au venit oameni aici să se închine!» ne-a declarat un tînăr venit și el să vadă inexplicabilul fenomen.
Chipul sfînt de pe copac ar fi început să verse și lacrimi, iar oamenii strînși la fața locului au început să-și șteargă fața cu ele. «Uitați cum plînge! Doamne, mare Ți-e puterea!» a strigat o femeie în timp ce se închina.
Zona a fost înconjurată și de forțele de ordine. Un echipaj de Poliție a supravegheat «pelerinii» pentru a preveni eventuale evenimente nedorite...

UPDATE Pelerinaj la «copacul sfințit» Sîmbătă, 28 decembrie a.c., oamenii au continuat să vină la copacul pe trunchiul căruia ar fi apărut chipul lui Isus. Ca în timpul unui adevărat pelerinaj, au adus cu ei flori și lumînări pe care le-au aprins pentru «sănătate și spor în casă» după cum ne-a declarat Mioara Iacob, o femeie de 65 de ani, din Grivița. În zonă s-a circulat cu dificultate din cauza mașinilor parcate la întîmplare de zecile de curioși, veniți să vadă presupusa minune Dumnezeiască...

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Minunea de la Grivița este un fals!»
Presupusul chip al lui Isus Hristos este «lucrarea» unui cultivator de pepeni
Misterul legat de apariția feței Mîntuitorului pe scoarța unui copac la Grivița a fost elucidat de Biserică. Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au făcut public faptul că așa zisa minune este, în realitate, un fals! Respectivul chip a fost desenat de un cultivator de pepeni... Reporterii Independent au discutat cu oficiali din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor cu privire la presupusa minune Dumnezeiască apărută pe copacul din zona localității Grivița. Aceștia au declarat faptul că nu poate fi vorba despre o lucrare divină. Chipul care ar fi fost văzut pe scoarța pomului este, în realitate, un desen realizat de un cultivator de pepeni. «În niciun caz acolo nu este o minune Dumnezeiască. Am făcut cercetări și am descoperit că este un desen, realizat în toamnă de un cultivator de pepeni!» ne-a declarat Silviu Nicușor Dascălu, purtătorul de cuvînt al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Reamintim că aproape de miezul nopții de 27/28 decembrie a.c., zeci de oameni au venit să vadă chipul lui Isus Hristos care ar fi apărut pe un copac, în apropiere de Grivița. Ca într-un adevărat pelerinaj, oamenii au aprins lumînări și s-au rugat la Dumnezeu pentru sănătate...

27 Decembrie 2013, 21:25 (19040 vizualizări - 53 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Abidin:
(8 Ianuarie 2014, 18:33)
Minunea ati infaptuit-o voi Necredinciosilor,Fariseilor. Ce sa invete copii de la voi,nu au ce invata. Daca ati fi avut putina credinta vati fi dat seama ca minunile Ceresti nu se arata asa... pe strada. O sa ardeti in Flacarile Iadului pt. necredinta voastra. Intoarceti-va la credinta pana nu e prea tarziu.
Costica:
(4 Ianuarie 2014, 20:54)
MATEI 24;24---Caci se vor scula Hristosi mincinosi si prooroci mincinosi;vor face semne mari si minuni,pana acolo incat sa insele,daca va fi cu putinta,chiar si pe cei alesi.
Florina:
(31 Decembrie 2013, 08:53)
@floriano. Bă neică, te pup pe căpuțul tău sec! Prostănac nevinovat! Să nu faci copii...
cetatean:
(31 Decembrie 2013, 03:02)
citez: "Grivița: Chipul lui Isus Hristos ar fi apărut pe un copac!"  - Iisus cu 2 de "i" retardatilor care ati scris prostia asta de reportaj.
Floriano:
(30 Decembrie 2013, 17:00)
eu cred in aceasta minune, daca nu credeti cum va explicati lacrimile?
Papica:
(30 Decembrie 2013, 16:55)
Eu cred ca este adevarat, si astia de la episcopie cred ca este un fals , eu cred cu adevarat in Dumnezeu si cred ca poate face minuni,  daca pictau aia se mai strangeau atatia tigani(romi) asa dar puteti crede in aceasta minune si nu va mai luati dupa toti posti ma refer la ala cvare a zis ca e propietar si a pictat-o prietenul luii, daca intradevar e asa sa ii dea amenda lui ala pentru tulburare.........................................................................
VASY:
(30 Decembrie 2013, 14:10)
LASA CA UITE ASA SE MAI ROAGA SI LUMEA ASTA......MAI CU VOINTA SI CU LACRIMI IN OCHI
Marin:
(30 Decembrie 2013, 08:13)
@nicolae, tu să fi desenat acolo, și tot nu credeai că e făcătură! Zice lumea, vede toată lumea că e alb, tu zici, negru...ești prost sau glumeț?! Ai credință sau licurici în creier?!
nicolae:
(30 Decembrie 2013, 06:12)
Am vazut ca fotografie acest chip si am studiat câteva detalii .chipul este ca si imprimat este ca o ampreta lasata de o persoana desen nu este în niciun caz este un chip divin si cei care nu cred. Să nu mai faca mistouri ca noi suntem oameni si pâna la urma toti trecem de aceata lume si ajungem în fața Domnuli
Gabriela: