Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grivița: Chipul lui Isus Hristos ar fi apărut pe un copac!

Minune sau farsă?

Grivița: Chipul lui Isus Hristos ar fi apărut pe un copac!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Minunea de la Grivița este un fals!»

Un eveniment mai puțin obișnuit s-a produs în zona comunei Grivița, în a treia zi de Crăciun... Pe un copac aflat pe marginea drumului mai multe persoane ar fi observat chipul lui Isus Hristos care varsă lacrimi. Întreaga zi de vineri, 27 decembrie 2013, a fost loc de pelerinaj la «copacul sfînt»...
«O lumină roșie a lovit copacul» Aproape de mizeul nopții de vineri spre sîmbătă, 27/28 decembrie 2013, la copacul aflat la intrarea în localitatea Grivița, oamenii care doreau să vadă minunea Dumnezeiască se înmulțeau pe minut ce trecea... Din Grivița, Amara și alte localități învecinate au venit pentru a se închina chipului lui Isus Hristos care ar fi apărut pe copac. Au adus cu ei și lumînări, pe care le-au și aprins în jurul copacului. Minunea Dumnezeiască s-ar fi produs în dimineața celei de-a treia zi de Crăciun, de joi spre vineri. Potrivit unor martori, «o lumină roșie a coborît din ceruri și a lovit copacul...». «Mi-a povestit un vecin care a văzut cum s-a întîmplat totul... A văzut, așa, o lumină roșie cum atinge copacul, iar apoi a apărut fața lui Isus... Toată ziua au venit oameni aici să se închine!» ne-a declarat un tînăr venit și el să vadă inexplicabilul fenomen.
Chipul sfînt de pe copac ar fi început să verse și lacrimi, iar oamenii strînși la fața locului au început să-și șteargă fața cu ele. «Uitați cum plînge! Doamne, mare Ți-e puterea!» a strigat o femeie în timp ce se închina.
Zona a fost înconjurată și de forțele de ordine. Un echipaj de Poliție a supravegheat «pelerinii» pentru a preveni eventuale evenimente nedorite...

UPDATE Pelerinaj la «copacul sfințit» Sîmbătă, 28 decembrie a.c., oamenii au continuat să vină la copacul pe trunchiul căruia ar fi apărut chipul lui Isus. Ca în timpul unui adevărat pelerinaj, au adus cu ei flori și lumînări pe care le-au aprins pentru «sănătate și spor în casă» după cum ne-a declarat Mioara Iacob, o femeie de 65 de ani, din Grivița. În zonă s-a circulat cu dificultate din cauza mașinilor parcate la întîmplare de zecile de curioși, veniți să vadă presupusa minune Dumnezeiască...

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Minunea de la Grivița este un fals!»
Presupusul chip al lui Isus Hristos este «lucrarea» unui cultivator de pepeni
Misterul legat de apariția feței Mîntuitorului pe scoarța unui copac la Grivița a fost elucidat de Biserică. Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au făcut public faptul că așa zisa minune este, în realitate, un fals! Respectivul chip a fost desenat de un cultivator de pepeni... Reporterii Independent au discutat cu oficiali din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor cu privire la presupusa minune Dumnezeiască apărută pe copacul din zona localității Grivița. Aceștia au declarat faptul că nu poate fi vorba despre o lucrare divină. Chipul care ar fi fost văzut pe scoarța pomului este, în realitate, un desen realizat de un cultivator de pepeni. «În niciun caz acolo nu este o minune Dumnezeiască. Am făcut cercetări și am descoperit că este un desen, realizat în toamnă de un cultivator de pepeni!» ne-a declarat Silviu Nicușor Dascălu, purtătorul de cuvînt al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Reamintim că aproape de miezul nopții de 27/28 decembrie a.c., zeci de oameni au venit să vadă chipul lui Isus Hristos care ar fi apărut pe un copac, în apropiere de Grivița. Ca într-un adevărat pelerinaj, oamenii au aprins lumînări și s-au rugat la Dumnezeu pentru sănătate...

27 Decembrie 2013, 21:25 (18507 vizualizări - 53 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Oprea Dumitru :
(29 Decembrie 2013, 18:17)
Or mai fi mulți de-alde Radu Florian prin județ?! E molimă! Prostia se ia...ori n-am înțeles , subtilitatea' celor scrise?!
RADU FLORIAN:
(29 Decembrie 2013, 17:09)
NORMAL CA NU ESTE O MINUNE PENTRU CA NU MERG OAMRNII LA BISERICA SI MERG LA COPACUL SF. BISERICA NU CASTIGA  NICI UN BANUT DI ASTAN CHIPUL LUI ISUS HRISTOS ESTE SFANT ORI UNDE AR APAREA DANSUL.
CCC:
(29 Decembrie 2013, 14:12)
Sunt curios daca la vara vor aparea pepeni cu chipul lui iisus langa pomul acela
Maria:
(29 Decembrie 2013, 13:39)
Chiar nu va fost rusine, sa va jucati cu numele domnului, sa se faca pelerinaj de crestinii, dumnezeu sa va pedepseasca cum stie el mai bine ca va bateti joc de lume ???
Emil:
(29 Decembrie 2013, 12:49)
Eu unul te cred @carmen! N-am crezut și nu voi crede in asemenea tâmpenii! Redacția ce zice?! Morți-n păpușoi! E un fals care a prins la mulți deștepți! Pe când următoarea glumă proastă pentru Prostănaci?
carmen :
(29 Decembrie 2013, 12:32)
Mare  e   gradinea  Ta, Doamne !   Este pictata   de  un  amic ,  este  din Amara , il  cheama  Mitica  Barzoi .  Oameni   buni ,  nu  mai   aveti  capul pe  umeri ???
mihai:
(29 Decembrie 2013, 11:10)
Voi astia care sunteti contra pana acum de ce nu a vazut nimeni acest chip si acum de unde a aparut dak voi ziceti k este desenat de asta toamna . de ce a disparut acum acest chip si din acest pom curg picaturi de apa sau lacrimi ?
ionel:
(29 Decembrie 2013, 09:59)
nu va bateti joc de numele domnului fiti mai buni mergeti la biserica pentru ca acolo este raspunsul
elena:
(28 Decembrie 2013, 20:28)
Doamne cata credulitate venita din prostie! Si voi la ziar chiar nu mai aveti ce scrie? Cumva in Ialomita s-a rasturnat caruta cu prostime? Vedeti ca autostrada este plina de carute. Faceti-le vant spre Constanta!
Toma:
(28 Decembrie 2013, 19:29)
@mitran Pe bune?! Sau faci și tu mișto de proști? Scrii un nr Vodafone...cine știe al cui o fi!
Liliana :
(28 Decembrie 2013, 19:07)
Turmă imbecilă de români nenorociți! Vă mai așteptați ca românul să ajungă, prin gândire, educație, atitudine, un Neamț..?! Așa fac idioții: se influențează rapid, se face turma și se ia după un baci sau o pițipoancă, lideră! Cu pupăză cheală, de... Reproducere! Asta-i țara, mai bună nu va fi! Căscați bine ochii, încotro vă îndrumați copiii! Cei care mai aveți ochii voștri, vedeți singuri cu ei, nu-i împrumutați de la vreo pupăză cu pzd. cheală!! Cu siguranță n-a chelit-o muncind din greu pe băncile școlii...prin toalete...tot ce se poate!
gina:
(28 Decembrie 2013, 17:37)
inchinativa cat de prosti si de creduli sunt oamenii
mitran tanase tel 0727454742 :
(28 Decembrie 2013, 17:36)
nu este nimic adevarat a fost o joaca intre mine si prietenul meu mitica barzoi (pictor) eu  fiind proprietarul terenului cu pepeni  nu o luati in serios
Raluca:
(28 Decembrie 2013, 17:24)
Eu zic așa: cei interesați să treacă la pupat toți pomii din calea lor, ca o creștinească prevedere. Nu se știe care pom va fi purtător de minuni in viitor! Se prevede și un alt locaș al miracolelor: turul nădragilor politicienilor. Pupați, să fiți primii!!
justiceofrall:
(28 Decembrie 2013, 16:56)
minunee........fara numar fara numar!!!!lasa moastele si trecu la pupat pomu'!!!!!!!!