Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Războiul apei a devenit cancerigen

Apa slobozenilor, eterna poveste

Războiul apei a devenit cancerigen

La sfîrșitul lunii precedente, consilierul local PD-L Mădălin Teculescu a făcut o serie de declarații șocante în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. Potrivit acestuia, o lucrare de doctorat publicată în cursul acestui an confirmă că trihalometanii din apa furnizată slobozenilor au potențial cancerigen. Declarația a fost reluată în cadrul unei conferințe de presă. În cadrul conferinței au fost făcute publice concluziile finale cuprinse în această teză...

Apa care potențează cancerul
Luni, 16 decembrie a.c., la sediul PD-L Ialomița, consilierul local Mădălin Teculescu a reluat declarațiile făcute la sfîrșitul lunii noiembrie în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. Concret, el a acuzat public instituțiile responsabile de asigurarea calității apei furnizate slobozenilor de un complot împotriva cetățenilor orașului Slobozia. «Aceste instituții, respectiv Primăria Slobozia, Urban, Direcția de Sănătate Publică au rezultatele acestei teze... Ele știu ce se întîmplă, după cum am precizat în cadrul ședinței. (...) Acolo erau urechi de auzit pentru că acest consiliu are un rol deliberativ, iar primarul și viceprimarii au un rol executiv. Ar fi trebuit să ia atitudine și să vadă dacă ceea ce a spus consilierul Mădălin Teculescu este adevărat sau fals! Nu am văzut nicio reacție, fapt care mă îngrijorează... Nu e în regulă, e o dovadă de lipsă de transparență...» a declarat Mădălin Teculescu. Consilierul PD-L s-a declarat extrem de îngrijorat de lipsa de reacție a oficialilor locali și le-a cerut încă o dată public să schimbe soluțiile tehnice aplicate pentru potabilizarea apei. «Unde sînt țevi de fier, apa este ruginie. Acolo, clorul folosit în exces atacă în continuare conductele... În cazul celor de plastic, nu apare această problemă. Dar compoziția apei este în continuare proastă!» a mai declarat acesta.

O teză de doctorat care sperie
Informațiile furnizate de către consilierul Mădălin Teculescu se bazează pe un studiu în care au fost incluse orașele Cluj-Napoca, Zalău și Tărgu Mureș și Slobozia. Teza a fost publicată de către Cornelia Diana Herția, doctorand în cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj Napoca, iar titlul acesteia este «Evaluarea expunerii la trihalometani din apa potabilă și riscurile asupra strării de sănătate». În cadrul lucrării, autoarea precizează indubitabil că trihalometanii din apa furnizată slobozenilor pot provoca cancer: «Calculele riscului de cancer au fost efectuate pentru concentrații de cloroform, bromdiclormetan și tribromometan identificate în 5 puncte din rețeaua de distribuție în data de 31.01.2011, pentru adulți (greutate standard 70 kg) prin inhalare și contact dermic, pentru un interval de expunere de 25 și 35 ani. Riscul de cancer la 25 de ani, respectiv 35 de ani în cazul celor 3 specii ale THMs luate în calcul, arată că pentru doza de expunere și aportul zilnic calculat pentru adulți, expunerea prin inhalare generează cel mai crescut risc. Riscul de expunere cel mai ridicat este la cloroform, urmat de bromdiclormetan și tribromometan, atît pentru inhalare cît și pentru contact dermic. Autolimitarea consumului de apă pentru băut de către populație nu reduce în cazul THMs (cloroform și tribromometan) riscul de cancer, expunerea prin inhalare fiind decisivă în doza și aportul zilnic al compusului în cauză. (...) Pentru localitatea investigată nu se impune schimbarea sursei de apă, ci ajustatea procedeului de tratare și reabilitarea rețelei de distribuție. Lipsa reclorinării la nivelul rezervoarelor de înmagazinare reduce riscul de generare a THMs în rețea, astfel scăzînd expunerea populației la THMs.» se mai arată în concluziile tezei de doctorat referitoare la localitatea Slobozia.

14 Ianuarie 2014, 15:52 (6334 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


wow:
(11 Februarie 2014, 14:44)
Acum la Antena 1 Slobozia e mare conferință de presă. Dl. primar al urbei noastre e cuprins de isterie, săracul muci/n/ceai. Rușine, auzi exprimare a unui edil: ce nea Costică, ai băut ceva? Cum își permite să se adreseze așa unui cetățean nemulțumit de calitatea apei? Auzi ce limbaj de mahala a unui primar european! Nu mai am cuvinte! Așa ne trebuie, dacă votăm toți mincinoșii!
Om:
(11 Februarie 2014, 05:07)
Nu beți apă! Orice, numai apă de la robinet, nu!
gigi:
(10 Februarie 2014, 21:20)
ma nene, apa este otravita, pricepeti? Ca zice sau nu zice Teculescu, apa ramane la fel.
anda:
(19 Ianuarie 2014, 13:44)
dle TECULESCU O TII LANGA CU APA POTABILA IN ORAS.... RESTUL PROBLEMELOR SUNT REZOLVATE....
coana mare.:
(16 Ianuarie 2014, 14:00)
GENOCID GENOCID GENOCID GENOCID TREZITIVA FRAERILOR  IN DEAL LA BORA SA CAM UMPLUT GRABITIVA.
slobozitu':
(16 Ianuarie 2014, 13:46)
Teculescu recidiveaza. Crede ca toti suntem niste fraeri si nu stim sa citim d-le Teculescu?. Pun intrebarea: manipuleaza sau este inconstient? Iata am avut curiozitatea sa citesc despre teza de doctorat a d-nei Cornelia Diana Hertea. Cititi si voi pe http://193.231.20.119/doctorat/teza/fisier/1168, http://enviro.ubbcluj.ro/documente/cvuri/Hertia ;si va convingeti despre ce este vorba. Este un studiu de caz, nu rezulta ca s-au facut analize la trihalometani, iar concluziile despre calitatea apei la iesire din statia de tratare si din retea le veti putea afla din teza. Sper ca acest punct de vedere va putea fi aprobat la publicare de catre decidentii "Independent on line".
vio:
(15 Ianuarie 2014, 20:00)
Habar nu aveti ce ne faceti cu astfel de articole(Independent) si cu astfel de declaratii(Teculescu). Ce stiam : apa nu e buna de baut.Ok,asta am inteles. Ce ne spuneti acum: apa nu e buna nici de spalat. Cu ce apa il las eu pe copilul meu maine dimineata sa se spele pe față? Voi va dati seama ce ne faceti ?
...:
(15 Ianuarie 2014, 19:58)
Da uita sa se precizeze ca apa care venea din Dunare venea pe conducte care, se spune, ca ar fi fost din azbociment. Acu toata lumea cred ca a vazut pe la stiri cat de nenorocit e azbestul in raport cu cancerul - vezi scandalul cu garniturile de tren de la CFR luate SH de la francezi parca (aia ca sa nu plateasca ei casarea lor pentru ca au azbest in pereti au preferat sa le vanda la prostii de romani si acu sa se descurce ei. Prin urmare, ca e trihalometan, ca e azbest ... ar merita facut un articol legat de cazurile de cancer ca si procent fata de alte zone. Posibil sa avem o MARE surpriza.