Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Retrospectiva anului 2013 (I)

Chiar dacă a fost declarat «an cu ghinion», anul 2013 s-a dovedit a fi unul absolut normal. Presa locală a continuat să acuze unitățile administrative de incompetență, trafic de influență și corupție, exact la fel ca în anii precedenți, contribuabilii au fost «seduși și abandonați», ca și în 2012, iar mediul economic și de afaceri locali a suferit și a sărăcit fix în același trend ca la începutul crizei... Altfel spus, toate au fost vechi și toate noi, de a ajuns să ne fie teamă că nu facm altceva decît să repetăm povești vechi de cînd lumea... Vă invităm, totuși, să zăboviți preț de un sfert de oră asupra principalelor evenimente din anul care tocmai se încheie. Dacă nu pentru a vi le aminti, fiindcă multe dintre ele sînt încă proaspete, atunci măcar pentru a trage concluzii și a nu-i mai lăsa pe oficialii județului să repete greșelile pe care le-au făcut mai tot anul...

Nimic nou sub soare în luna lui Gerar
În luna ianuarie 2012, pentru Ialomița timpul s-a oprit în loc. Parlamentarii s-au declarat fericiți de votul alegătorilor și au promis că vor face într-un mandat ce n-au reușit predecesorii în 23 de ani (dar, după cum știți, de-acum, nu s-au ținut de cuvînt), primarul Alexandru Stoica a comandat un audit judiciar pentru a identifica cum a cheltuit fostul primar Gabi Ionașcu 80 mii de lei (nu, nici la acest moment banii nu au fost recuperați!), iar meseria de mediator devenea cea mai nouă meserie din Ialomița. Noi am ales însă să rememorăm pentru dumneavoastră o altă informație despre care, la mai bine de un an, nimeni nu mai suflă o vorbă. În 30 ianuarie 2013, sub titlul «PIAȚA AGROALIMENTARĂ din Fetești a ajuns la DNA», Independent explica cum a reușit administrația Catrinoiu să reabiliteze, cu ajutorul unei firme de apartament și la prețuri piperate, o piață agroalimentară despre care locuitorii susțin că a fost construită degeaba. Subiectul Piața Agroalimentară Fetești stă la baza unei anchete DNA în plină desfășurare. «Oficial, aceasta vizează una dintre firmele care au lucrat la ridicarea pieței, respectiv MB Electric...» scria la acel moment Independent. La aproape un an distanță, deși situația e neschimbată, nimeni nu mai suflă un cuvînt depre rezultatele acestei anchete. De aceea, la începutul anului viitor, promitem să revenim asupra acestui subiect!

Februarie, luna secretarului general al Consiliului Județean Ialomița
Despre luna februarie ar fi multe de spus. Ieșiți din hibernarea unei vacanțe de început de an prelungite, oficialii instituțiilor publice din Ialomița au făcut publice o serie de statistici prin care au încercat să-și justifice existența. Așa am aflat că, în Ialomița, pentru boli rare, precum mucoviscidoza sau scleroza laterală amorfică, se cheltuie 1,1 milioane de lei anual, că serviciul Județean Anticorupție a executat în cursul anului precedent 86 de activități de prevenire și a cercetat penal 39 de persoane dar și că în județul nostru salariul mediu era de 1301 lei. Însă articolul care a zguduit liniștea complice a administrației a fost altul... Dezvăluirile (în fapt, o serie de articole) l-a vizat pe Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița. Acesta a fost prins dedublat la locul de muncă, în calitate de broker de asigurări pentru mașinile instituției și intermediar pentru contractele de IT ale instituției. În replică la dezvăluirile noastre, Adrian Ionescu și-a secretizat salarariul primit din bani public și a răspuns acuzelor prin declarații «acoperitoare».

Martie, luna hoților, țeparilor și tunarilor
Luna martie a marcat debutul oficial al marilor scandaluri publice. Primul dintre acestea, anunțat de Independent încă de pe la jumătatea lunii februarie, a vizat Spitalul Județean Slobozia. Sub titlul «Ajutor pentru Sănătate Ialomița sau „Hoțul care strigă „Hoții!“», ziarul Independent publica cu dovezi irefutabile o inginerie financiară realizată pe spinarea bolnavilor. Concret, sub directa îndrumare a oficialilor instituției, angajații înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». «Înființată în data de 10 ianuarie 2013, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic» titra Independent. Tot în luna martie, publicația noastră preciza, în exclusivitate, că la nivelul județului operează 18 grupări infracționale cunoscute și recunoscute de către polițiști... Și tot reporterii Independent publicau, în 27 martie 2013, amănunte despre un tun financiar în valoare de 12 milioane de euro, «opera» unor firme libaneze implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA...

Luna păcălelilor care costă contribuabilii
Prima nominalizare pe lista păcălelilor din luna aprilie ar putea fi anunțul administrație locale din Slobozia privitor la creșterea prețului la «apa menajeră». Anunțată la data de 3 aprilie, păcăleala ne-a costat, începînd din luna mai, cu 25% mai mult... Pentru a-și justifica decizia, primarul Alexandru Stoica declara atunci: «Singura soluție pentru a plăti mai puțin e contorul individual! Ăla e sfînt! Restul e vax albina!». Tot în luna martie, Independent relata cu lux de amănunte despre o altă păcăleală imensă, respectiv investiția în Gara Slobozia. «Investiția pentru reabilitarea Gării Slobozia are o întîrziere de minimum 6 luni de zile. Valoarea acestui proiect este de 6 milioane de euro, iar fondurile provin, în proporție de 70%, din finanțări europene. CFR refuză să ofere un punct de vedere avizat privitor la întîrzieri. Gara arată ca după bombardament, dar călătorii sînt resemnați... „Cum e gara, e și țara!“ ne declară unul dintre aceștia» titra, la acel moment, Independent. De atunci, la Gara Slobozia nu s-a schimbat mare lucru... Ultima, dar nu cea de pe urmă păcăleala a lunii aprilie, ar putea fi «Trotuarul din cîmp». Descoperit la Stelnica, trotuarul cu pricina are 350 de metri și este o investiție legală... (va urma)

14 Ianuarie 2014, 10:36 (6372 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Retrospectivă 2013 (III)
Retrospectivă 2013 (II)
Ialomița: 2011, anul administrației locale

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 09 Iul 2020
158 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: 503 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 9 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 503, cu 39 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 13:05
(144 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 464 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 8 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 464, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 13:05
(264 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește municipiul Fetești/Ialomița, RAJA Constanța va sista furnizarea apei, joi, 9 iulie ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 09:40
(88 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 08:40
(136 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

7 Iulie 2020, 17:10


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(201 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:55
(73 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:50
(119 vizualizări - 1 comentariu)


8
Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:05
(102 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


9

Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 13:05
(158 vizualizări - 0 comentarii)


10

IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 21:20
(232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:10
(145 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 13:05
(199 vizualizări - 0 comentarii)


13

IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 08:20
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 12:15
(701 vizualizări - 5 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

3 Iulie 2020, 17:10


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:05
(228 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 11:40
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:55
(228 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:50
(132 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:45
(179 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:40
(198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:50
(284 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:45
(325 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:40
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 13:05
(197 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 09:10
(237 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 07:15
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(330 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:20