Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Retrospectiva anului 2013 (I)

Chiar dacă a fost declarat «an cu ghinion», anul 2013 s-a dovedit a fi unul absolut normal. Presa locală a continuat să acuze unitățile administrative de incompetență, trafic de influență și corupție, exact la fel ca în anii precedenți, contribuabilii au fost «seduși și abandonați», ca și în 2012, iar mediul economic și de afaceri locali a suferit și a sărăcit fix în același trend ca la începutul crizei... Altfel spus, toate au fost vechi și toate noi, de a ajuns să ne fie teamă că nu facm altceva decît să repetăm povești vechi de cînd lumea... Vă invităm, totuși, să zăboviți preț de un sfert de oră asupra principalelor evenimente din anul care tocmai se încheie. Dacă nu pentru a vi le aminti, fiindcă multe dintre ele sînt încă proaspete, atunci măcar pentru a trage concluzii și a nu-i mai lăsa pe oficialii județului să repete greșelile pe care le-au făcut mai tot anul...

Nimic nou sub soare în luna lui Gerar
În luna ianuarie 2012, pentru Ialomița timpul s-a oprit în loc. Parlamentarii s-au declarat fericiți de votul alegătorilor și au promis că vor face într-un mandat ce n-au reușit predecesorii în 23 de ani (dar, după cum știți, de-acum, nu s-au ținut de cuvînt), primarul Alexandru Stoica a comandat un audit judiciar pentru a identifica cum a cheltuit fostul primar Gabi Ionașcu 80 mii de lei (nu, nici la acest moment banii nu au fost recuperați!), iar meseria de mediator devenea cea mai nouă meserie din Ialomița. Noi am ales însă să rememorăm pentru dumneavoastră o altă informație despre care, la mai bine de un an, nimeni nu mai suflă o vorbă. În 30 ianuarie 2013, sub titlul «PIAȚA AGROALIMENTARĂ din Fetești a ajuns la DNA», Independent explica cum a reușit administrația Catrinoiu să reabiliteze, cu ajutorul unei firme de apartament și la prețuri piperate, o piață agroalimentară despre care locuitorii susțin că a fost construită degeaba. Subiectul Piața Agroalimentară Fetești stă la baza unei anchete DNA în plină desfășurare. «Oficial, aceasta vizează una dintre firmele care au lucrat la ridicarea pieței, respectiv MB Electric...» scria la acel moment Independent. La aproape un an distanță, deși situația e neschimbată, nimeni nu mai suflă un cuvînt depre rezultatele acestei anchete. De aceea, la începutul anului viitor, promitem să revenim asupra acestui subiect!

Februarie, luna secretarului general al Consiliului Județean Ialomița
Despre luna februarie ar fi multe de spus. Ieșiți din hibernarea unei vacanțe de început de an prelungite, oficialii instituțiilor publice din Ialomița au făcut publice o serie de statistici prin care au încercat să-și justifice existența. Așa am aflat că, în Ialomița, pentru boli rare, precum mucoviscidoza sau scleroza laterală amorfică, se cheltuie 1,1 milioane de lei anual, că serviciul Județean Anticorupție a executat în cursul anului precedent 86 de activități de prevenire și a cercetat penal 39 de persoane dar și că în județul nostru salariul mediu era de 1301 lei. Însă articolul care a zguduit liniștea complice a administrației a fost altul... Dezvăluirile (în fapt, o serie de articole) l-a vizat pe Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița. Acesta a fost prins dedublat la locul de muncă, în calitate de broker de asigurări pentru mașinile instituției și intermediar pentru contractele de IT ale instituției. În replică la dezvăluirile noastre, Adrian Ionescu și-a secretizat salarariul primit din bani public și a răspuns acuzelor prin declarații «acoperitoare».

Martie, luna hoților, țeparilor și tunarilor
Luna martie a marcat debutul oficial al marilor scandaluri publice. Primul dintre acestea, anunțat de Independent încă de pe la jumătatea lunii februarie, a vizat Spitalul Județean Slobozia. Sub titlul «Ajutor pentru Sănătate Ialomița sau „Hoțul care strigă „Hoții!“», ziarul Independent publica cu dovezi irefutabile o inginerie financiară realizată pe spinarea bolnavilor. Concret, sub directa îndrumare a oficialilor instituției, angajații înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». «Înființată în data de 10 ianuarie 2013, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic» titra Independent. Tot în luna martie, publicația noastră preciza, în exclusivitate, că la nivelul județului operează 18 grupări infracționale cunoscute și recunoscute de către polițiști... Și tot reporterii Independent publicau, în 27 martie 2013, amănunte despre un tun financiar în valoare de 12 milioane de euro, «opera» unor firme libaneze implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA...

Luna păcălelilor care costă contribuabilii
Prima nominalizare pe lista păcălelilor din luna aprilie ar putea fi anunțul administrație locale din Slobozia privitor la creșterea prețului la «apa menajeră». Anunțată la data de 3 aprilie, păcăleala ne-a costat, începînd din luna mai, cu 25% mai mult... Pentru a-și justifica decizia, primarul Alexandru Stoica declara atunci: «Singura soluție pentru a plăti mai puțin e contorul individual! Ăla e sfînt! Restul e vax albina!». Tot în luna martie, Independent relata cu lux de amănunte despre o altă păcăleală imensă, respectiv investiția în Gara Slobozia. «Investiția pentru reabilitarea Gării Slobozia are o întîrziere de minimum 6 luni de zile. Valoarea acestui proiect este de 6 milioane de euro, iar fondurile provin, în proporție de 70%, din finanțări europene. CFR refuză să ofere un punct de vedere avizat privitor la întîrzieri. Gara arată ca după bombardament, dar călătorii sînt resemnați... „Cum e gara, e și țara!“ ne declară unul dintre aceștia» titra, la acel moment, Independent. De atunci, la Gara Slobozia nu s-a schimbat mare lucru... Ultima, dar nu cea de pe urmă păcăleala a lunii aprilie, ar putea fi «Trotuarul din cîmp». Descoperit la Stelnica, trotuarul cu pricina are 350 de metri și este o investiție legală... (va urma)

14 Ianuarie 2014, 10:36 (5727 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Retrospectivă 2013 (III)
Retrospectivă 2013 (II)
Ialomița: 2011, anul administrației locale

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 23 Aug 2019
151 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:15
(134 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:10
(134 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:05
(139 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:40
(208 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:20
(188 vizualizări - 0 comentarii)


5

APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 12:25
(212 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:20
(359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:15
(265 vizualizări - 0 comentarii)


8

Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:10
(277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


9

Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:05
(303 vizualizări - 0 comentarii)


10

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(843 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


12

Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(742 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(928 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(852 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(751 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(880 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(714 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(883 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(782 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(775 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(1005 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(968 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(974 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(961 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(1031 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(1180 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15