Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Retrospectiva anului 2013 (I)

Chiar dacă a fost declarat «an cu ghinion», anul 2013 s-a dovedit a fi unul absolut normal. Presa locală a continuat să acuze unitățile administrative de incompetență, trafic de influență și corupție, exact la fel ca în anii precedenți, contribuabilii au fost «seduși și abandonați», ca și în 2012, iar mediul economic și de afaceri locali a suferit și a sărăcit fix în același trend ca la începutul crizei... Altfel spus, toate au fost vechi și toate noi, de a ajuns să ne fie teamă că nu facm altceva decît să repetăm povești vechi de cînd lumea... Vă invităm, totuși, să zăboviți preț de un sfert de oră asupra principalelor evenimente din anul care tocmai se încheie. Dacă nu pentru a vi le aminti, fiindcă multe dintre ele sînt încă proaspete, atunci măcar pentru a trage concluzii și a nu-i mai lăsa pe oficialii județului să repete greșelile pe care le-au făcut mai tot anul...

Nimic nou sub soare în luna lui Gerar
În luna ianuarie 2012, pentru Ialomița timpul s-a oprit în loc. Parlamentarii s-au declarat fericiți de votul alegătorilor și au promis că vor face într-un mandat ce n-au reușit predecesorii în 23 de ani (dar, după cum știți, de-acum, nu s-au ținut de cuvînt), primarul Alexandru Stoica a comandat un audit judiciar pentru a identifica cum a cheltuit fostul primar Gabi Ionașcu 80 mii de lei (nu, nici la acest moment banii nu au fost recuperați!), iar meseria de mediator devenea cea mai nouă meserie din Ialomița. Noi am ales însă să rememorăm pentru dumneavoastră o altă informație despre care, la mai bine de un an, nimeni nu mai suflă o vorbă. În 30 ianuarie 2013, sub titlul «PIAȚA AGROALIMENTARĂ din Fetești a ajuns la DNA», Independent explica cum a reușit administrația Catrinoiu să reabiliteze, cu ajutorul unei firme de apartament și la prețuri piperate, o piață agroalimentară despre care locuitorii susțin că a fost construită degeaba. Subiectul Piața Agroalimentară Fetești stă la baza unei anchete DNA în plină desfășurare. «Oficial, aceasta vizează una dintre firmele care au lucrat la ridicarea pieței, respectiv MB Electric...» scria la acel moment Independent. La aproape un an distanță, deși situația e neschimbată, nimeni nu mai suflă un cuvînt depre rezultatele acestei anchete. De aceea, la începutul anului viitor, promitem să revenim asupra acestui subiect!

Februarie, luna secretarului general al Consiliului Județean Ialomița
Despre luna februarie ar fi multe de spus. Ieșiți din hibernarea unei vacanțe de început de an prelungite, oficialii instituțiilor publice din Ialomița au făcut publice o serie de statistici prin care au încercat să-și justifice existența. Așa am aflat că, în Ialomița, pentru boli rare, precum mucoviscidoza sau scleroza laterală amorfică, se cheltuie 1,1 milioane de lei anual, că serviciul Județean Anticorupție a executat în cursul anului precedent 86 de activități de prevenire și a cercetat penal 39 de persoane dar și că în județul nostru salariul mediu era de 1301 lei. Însă articolul care a zguduit liniștea complice a administrației a fost altul... Dezvăluirile (în fapt, o serie de articole) l-a vizat pe Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița. Acesta a fost prins dedublat la locul de muncă, în calitate de broker de asigurări pentru mașinile instituției și intermediar pentru contractele de IT ale instituției. În replică la dezvăluirile noastre, Adrian Ionescu și-a secretizat salarariul primit din bani public și a răspuns acuzelor prin declarații «acoperitoare».

Martie, luna hoților, țeparilor și tunarilor
Luna martie a marcat debutul oficial al marilor scandaluri publice. Primul dintre acestea, anunțat de Independent încă de pe la jumătatea lunii februarie, a vizat Spitalul Județean Slobozia. Sub titlul «Ajutor pentru Sănătate Ialomița sau „Hoțul care strigă „Hoții!“», ziarul Independent publica cu dovezi irefutabile o inginerie financiară realizată pe spinarea bolnavilor. Concret, sub directa îndrumare a oficialilor instituției, angajații înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». «Înființată în data de 10 ianuarie 2013, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic» titra Independent. Tot în luna martie, publicația noastră preciza, în exclusivitate, că la nivelul județului operează 18 grupări infracționale cunoscute și recunoscute de către polițiști... Și tot reporterii Independent publicau, în 27 martie 2013, amănunte despre un tun financiar în valoare de 12 milioane de euro, «opera» unor firme libaneze implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA...

Luna păcălelilor care costă contribuabilii
Prima nominalizare pe lista păcălelilor din luna aprilie ar putea fi anunțul administrație locale din Slobozia privitor la creșterea prețului la «apa menajeră». Anunțată la data de 3 aprilie, păcăleala ne-a costat, începînd din luna mai, cu 25% mai mult... Pentru a-și justifica decizia, primarul Alexandru Stoica declara atunci: «Singura soluție pentru a plăti mai puțin e contorul individual! Ăla e sfînt! Restul e vax albina!». Tot în luna martie, Independent relata cu lux de amănunte despre o altă păcăleală imensă, respectiv investiția în Gara Slobozia. «Investiția pentru reabilitarea Gării Slobozia are o întîrziere de minimum 6 luni de zile. Valoarea acestui proiect este de 6 milioane de euro, iar fondurile provin, în proporție de 70%, din finanțări europene. CFR refuză să ofere un punct de vedere avizat privitor la întîrzieri. Gara arată ca după bombardament, dar călătorii sînt resemnați... „Cum e gara, e și țara!“ ne declară unul dintre aceștia» titra, la acel moment, Independent. De atunci, la Gara Slobozia nu s-a schimbat mare lucru... Ultima, dar nu cea de pe urmă păcăleala a lunii aprilie, ar putea fi «Trotuarul din cîmp». Descoperit la Stelnica, trotuarul cu pricina are 350 de metri și este o investiție legală... (va urma)

14 Ianuarie 2014, 10:36 (5869 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Retrospectivă 2013 (III)
Retrospectivă 2013 (II)
Ialomița: 2011, anul administrației locale

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 19 Oct 2019
113 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

18 Octombrie 2019, 17:30


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Vineri, 18 octombrie 2019, la nivel național s-a desfășurat «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:55
(72 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist izbit frontal de o mașină în apropiere de Săveni

Joi, 17 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 201, în afara localității Săveni, soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:50
(93 vizualizări - 0 comentarii)


3

Slobozia: Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică» la Muzeul Agriculturii

Marți, 22 octombrie 2019, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va inaugura Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică». Cercetarea și conservarea acestei expoziții a ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:45
(64 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 21-25 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie elecrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:40
(66 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în ziua de 16 octombrie 2019, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii, a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:30
(167 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

În cursul zilei de joi, 17 octombrie a.c., polițiștii rutieri, cei de Ordine Publică și Transporturi au desfășurat, timp de mai multe ore, activități atât în zona trecerilor la nivel cu calea ferată semnalizate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:25
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:20
(100 vizualizări - 0 comentarii)


8

Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:15
(118 vizualizări - 0 comentarii)


9
IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:10
(89 vizualizări - 0 comentarii)


10

IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 17:10
(183 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

15 Octombrie 2019, 17:30


12

Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:15
(139 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:10
(136 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:05
(152 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:20
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:15
(140 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:10
(135 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:05
(111 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:45
(214 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:40
(212 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:35
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 18:15
(192 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:35
(238 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:25
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:20
(217 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:10
(217 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:55
(413 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:50
(303 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:45