Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Prim procurorul Parchetului Ialomița, Cătălin Hristescu, în vizorul DNA

Anchetă penală la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița!

Slobozia: Prim procurorul Parchetului Ialomița, Cătălin Hristescu, în vizorul DNA

DNA a început urmărirea penală a prim procurorului Hristescu pentru «șantaj», «trafic de influență» și «instigare la infracțiunea de abuz în serviciu contra intereselor publice»! UPDATE: Hristescu are interdicție de a părăsi țara 30 de zile!

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală au descins în dimineața zilei de marți, 21 ianuarie2014, în biroul prim-procurorului Cătălin Hristescu, șeful Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acesta are calitatea de învinuit într-un dosar privind fapte de corupție. Călcate de anchetatori au fost și apartamentul și casa pe care Hristescu le deține la Slobozia...

Cutii cu documente, ridicate de anchetatori
Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală «efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvîrșirea unor infracțiuni de corupție de către un magistrat procuror de la o unitate de parchet din Slobozia. În cursul dimineții de 21 ianuarie 2014, ca urmare autorizării de către instanța competentă, au fost efectuate percheziții domiciliare în locații situate în localitatea Slobozia. În cauză, procurorii beneficiază de sprijin din partea Serviciului Român de Informații și din partea Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei». Este vorba despre Cătălin Hristescu, prim-procurorul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița.
Anchetatorii au efectuat percheziții în vila pe care prim-procurorul o deține în cartierul Transmin din Slobozia, apartamentul magistratului, precum și în biroul acestuia. Din apartament procurorii au ridicat 4 cutii cu documente pe care le-au dus la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. În cadrul celei mai mari unități de parchet din județ se afla și prim-procurorul Cătălin Hristescu, care a fost audiat cîteva ore de către colegii săi de la DNA.
Niciunul dintre colegii lui Hristescu nu a oferit informații cu privire la această anchetă. «Nu am ce să vă spun, mergeți și discutați cu purtătorul de cuvînt al DNA!» a declarat procurorul Nicolae Alexe, purtătorul de cuvînt al unității de parchet condusă de Cătălin Hristescu.
Reporterii Independent au reușit să obțină o declarație și din partea oficialilor Consiliului Superior al Magistraturii. Monica Prejmereanu, purtătorul de cuvînt al CSM, susține că perchezițiile de la Slobozia s-au desfășurat cu consimțămîntul forului superior al magistraților din România. «DNA a cerut acordul CSM cu privire la perchezițiile desfășurate la sediul locuințelor domnului Cătălin Hristescu, precum și în biroul acestuia. Momentan el are calitatea de învinuit, iar dacă se va pune în mișcare acțiunea penală împotriva sa, va fi suspendat din funcție!» a explicat Monica Prejmereanu, purtătorul de cuvînt al CSM.

UPDATE: DNA București a început urmărirea penală împotriva prim procurorului Cătălin Hristescu
În după-amiaza zilei de marți, 21 ianuarie a.c., procurorii DNA-Structura Centrală au început urmărirea penală a prim procurorului Cătălin Hristescu. În sarcina acestuia s-au reținut infracțiunile de «șantaj», «trafic de influență» și «instigare la infracțiunea de abuz în serviciu contra intereselor publice». Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, Biroul de Presă al DNA informează că «există date și indicii temeinice potrivit cărora, în perioada 19 mai 2013-ianuarie 2014, învinuitul Hristescu Cristian, uzînd de prerogativele conferite de funcția de prim procuror al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, l-a constrîns, prin amenințare, pe un administrator al unei societăți comerciale din Slobozia să îi livreze „cu discount“ materiale de construcție necesare finalizării imobilului personal pe care îl deține pe raza județului Ialomița. Materiale de construcție, precum și manopera unor lucrări pentru edificarea aceluiași imobil au fost pretinse și primite și de la un alt administrator de firmă. În acest sens, învinuitul Hristescu Cristian a lăsat să se creadă că are influență asupra unui procuror din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în scopul evitării instituirii unor măsuri asigurătorii și dispunerii unei soluții favorabile într-un dosar penal în care administratorul și societatea acestuia au calitatea de învinuiți. În cursul lunii aprilie 2013, învinuitul Hristescu Cristian, cu intenție, i-a determinat pe doi polițiști din cadrul Serviciului Poliției Rutiere Fetești, județul Ialomița, să nu aplice măsurile legale, respectiv, constituirea unui dosar penal, cu privire la săvîrșirea unei infracțiuni de conducere a unui autoturism pe drumurile publice față de o persoană care avea în sînge o îmbibație alcoolică peste limita legală.  Urmare a faptului că cei doi polițiști nu au dat curs actelor de instigare exercitate de procurorul Hristescu Cristian, acesta din urmă i-a constrîns, amenințîndu-i cu mutarea de la locul de muncă, în scopul finalizării favorabile a dosarului respectiv, aflat pe rolul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești».

UPDATE: Hristescu are interdicție de a părăsi țara 30 de zile!
Potrivit unui nou comunicat de presă al DNA, «în completare, privind actele de urmărire penală efectuate față de HRISTESCU CĂTĂLIN CRISTIAN, prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, în sarcina căruia s-au reținut infracțiunile de șantaj, trafic de influență și instigare la infracțiunea de abuz în serviciu contra intereselor publice, Biroul de Informare și Relații Publice este abilitat să transmită următoarele: La data de 21 ianuarie 2014, s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura obligării de a nu părăsi țara pentru o perioadă de 30 de zile față de inculpatul HRISTESCU CĂTĂLIN CRISTIAN».

21 Ianuarie 2014, 07:01 (58252 vizualizări - 64 comentarii)

Citiți și:
EXCLUSIV: Procurorul Cătălin Hristescu, arestat preventiv pentru 30 de zile!
CSM l-a suspendat din funcție pe prim-procurorul Parchetului Ialomița, Cătălin Hristescu!
Tînărul hoț slobozean prins cu mașina furată și plăcuțe de înmatriculare false a fost trimis în judecată

Comentariile cititorilor:


D.N.A.:
(21 Ianuarie 2014, 15:19)
La puscarie tatucii infractorilor,protectorii si prietenii interlopilor, pentru ca fara acordul si complicitatea nemernicilor astora care ar trebui sa reprezinte siguranta si dreptatea ,nu am asista la atata hotie si instabilitate.DNA ,sa ne traiesti o mie de ani sa duci la capat ce-ai inceput,ca tare ma ingrozeste ce vad pe-o parte,si tare-mi place cum actionezi p'ailalta!
vivi:
(21 Ianuarie 2014, 15:02)
I-au arestat? 
EU:
(21 Ianuarie 2014, 15:00)
alooo,am zis ca la turnat TAIFAS si pe asta....va mituit si pe voi ziaristi imputiti ...am DOVEZI.,MAI VEDEM NOI....
COSTEL :
(21 Ianuarie 2014, 14:46)
FELICITARI DNA SE STIA DE ANI DE ZILE CIT ESTE DE CORUPT ACEST PROCUROR. DE CE A FOST AVANSAT?      LA SPITAL CIND INTRATI? VA ASTEPTAM SI AICI.
yme:
(21 Ianuarie 2014, 13:48)
bula@bula: toate alea le stii!
@bula:
(21 Ianuarie 2014, 13:33)
Mai repede sa verifice binoamele tenea-tritipan, busuioc-ionescu, hristescu-foamete, radulescu-tva.
ion:
(21 Ianuarie 2014, 13:19)
Mai Este un profesor la justitia din slobozia care trebuie eliminat de d n a Sa plateasca toti corupti din slobozia si din tara de aia au murit oameni nevinovati la revolutie crezund intro democratie corecta. nu in hoti,corupti,nemernici de or ce fel ce fac avere peste noapte din coruptie,bravooo dna.
Bula:
(21 Ianuarie 2014, 13:18)
Poate verifica DNA si relatia vivani-raval-hristescu-tenea....cine stie ce surpize mai ies de aici. ;).
eu:
(21 Ianuarie 2014, 13:14)
La turnat TAIFAS si pe asta!!!.....
Ion:
(21 Ianuarie 2014, 12:53)
Cine urmează? Altu, la rând!
gabi:
(21 Ianuarie 2014, 11:03)
Sa ia si pe toata caracatita cum ar fi marian cornel,stoica alexandru sunt uni din cei corupti dar sunt mult Mai multi Sa se faca dreptate.
Iuhu:
(21 Ianuarie 2014, 10:36)
Se dezmorteste societatea civila  si din comentariile ialomitene  trag  concluzia ca incepe sa se incline balanta in defavoarea usl ,zana buna a borfasilor.Incep activistii de partid sa fie dezamagiti de uniunea ce le-a tradat sperantele,care sperante doar o minte subtire si le putea imagina din partea unei uniuni de infractori  condusi de un prim fur plagiator ,prin debutul deplorabil al numirii primului grajdan si prin marele program de guvernare cuprins in "Jos,Basescu!"...Aleluia
DNA:
(21 Ianuarie 2014, 10:31)
sper sa iasa la iveala legaturile bolnavicioase ale procurorului cu partidul social democrat
Cititor:
(21 Ianuarie 2014, 09:56)
Să urmeze toți cei vinovați!! Să apară speranța că există justiție pe pământ, până a ajunge în ceruri...parcă aud iar un fâââssss!
v:
(21 Ianuarie 2014, 09:50)
Cred ca era timpul,deja omul facea ce vroia de prea mult timp!!!