Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CSM l-a suspendat din funcție pe prim-procurorul Parchetului Ialomița, Cătălin Hristescu!

CSM l-a suspendat din funcție pe prim-procurorul Parchetului Ialomița, Cătălin Hristescu!

UPDATE: DNA cere arestarea preventivă a fostului prim procuror Hristescu!

În ședința plenului Secției pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, desfășurată miercuri, 22 ianuarie 2014, forul superior al magistraților din România a decis suspendarea din funcție a lui Cătălin Hristescu, prim-procurorul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Decizia membrilor CSM vine ca urmare a începerii acțiunii penale îndreptată împotriva magistratului de către procurorii Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală. Anchetatorii din cadrul DNA au reținut în sarcina lui Cătălin Hristescu comiterea infracțiunilor de «șantaj», «trafic de influență» și «instigare la abuz contra intereselor publice».

Percheziții la Parchetul Județean
Scandalul public în care este implicat prim-procurorul suspendat al Parchetului Județean Ialomița a izbucnit în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2014. Procurori din cadrul DNA-Structura Centrală au venit la Slobozia și au percheziționat apartamentul și vila magistratului Cătălin Hristescu, precum și biroul acestuia din cadrul sediului Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. La finalul perchezițiilor, Hristescu a fost dus la sediul DNA-Structura Centrală, unde a fost audiat întreaga zi. La finalul audierilor, anchetatorii specializați în combaterea faptelor de corupție au decis punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva prim-procurorului Cătălin Hristescu. Acestuia i s-a impus măsura de a nu părăsi țara pentru o perioadă de 30 de zile. În sarcina sa au fost reținute trei capete de acuzare: «șantaj», «trafic de influență» și «instigare la abuz în serviciu contra intereselor publice».

De ce se face acuzat prim-procurorul Hristescu?
DNA-Structura Centrală a motivat aceste acuzații prin remiterea către publicitate a unui comunicat de presă în care a explicat modul în care Hristescu a săvîrșit infracțiunile pentru care este cercetat penal. «În perioada 19 mai 2013-ianuarie 2014, învinuitul Hristescu Cătălin Cristian, uzînd de prerogativele conferite de funcția de prim-procuror al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, l-a constrîns, prin amenințare, pe un administrator al unei societăți comerciale din Slobozia, să îi livreze „cu discount“ materiale de construcție necesare finalizării imobilului personal pe care îl deține pe raza județului Ialomița (...), învinuitul Hristescu Cătălin Cristian a lăsat să se creadă că are influență asupra unui procuror din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în scopul evitării instituirii unor măsuri asigurătorii și dispunerii unei soluții favorabile într-un dosar penal în care administratorul și societatea acestuia, au calitatea de învinuiți. În cursul lunii aprilie 2013, învinuitul Hristescu Cătălin Cristian, cu intenție, i-a determinat pe doi polițiști din cadrul Serviciului Poliției Rutiere Fetești, județul Ialomița, să nu aplice măsurile legale, respectiv, constituirea unui dosar penal, cu privire la săvîrșirea unei infracțiuni de conducere a unui autoturism pe drumurile publice față de o persoană care avea în sînge o îmbibație alcoolică peste limita legală».

Interimat asigurat de prim-adjunctul Ion Aurelian
Potrivit procedurilor, Consiliului Superior al Magistraturii a decis miercuri, 22 ianuarie 2014, suspendarea din funcție a magistratului Cătălin Hristescu. «Plenul Secției pentru Procurori a CSM a decis astăzi suspendarea din funcție a domnului Cătălin Hristescu. Toate acestea întrucît a fost pusă în mișcare acțiunea penală împotriva sa. Suspendarea din funcție este valabilă pînă la finalul cercetărilor și pînă cînd va fi emisă o hotărîre judecătorească definitivă și irevocabilă în acest caz!» ne-a explicat Monica Prejmereanu, purtătorul de cuvînt al CSM. În urma suspendării din funcție a prim-procurorului Cătălin Hristescu, funcția de conducere a Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița este asigurată interimar de prim-procurorul adjunct al instituției, Ion Aurelian. Acesta a fost numit în poziția de adjunct al Parchetului Județean în urmă cu un an, iar în trecut a activat ca procuror în cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia. «Conform procedurilor legale, eu dețin și funcția de prim-procuror al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Voi prelua atribuțiile domnului Cătălin Hristescu, precum și dosarele pe care dînsul le avea în lucru!» ne-a declarat procurorul Ion  Aurelian, prim-procurorul interimar al Parchetului Județean Ialomița.

UPDATE: DNA a cere arestarea preventivă a fostului prim procuror Hristescu!
Fostul prim-procuror Hristescu este la un pas de ajunge după gratii. În cursul zilei de joi, 23 ianuarie 2014, anchetatorii specializați în combaterea faptelor de corupție au decis schimbarea măsurii preventive impuse împotriva lui Cătălin Hristescu. Astfel, DNA cere Curții de Apel București arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița!
La momentul punerii în mișcare a acțiunii penale împotriva fostului prim-procuror Cătălin Hristescu, anchetatorii din cadrul DNA au impus pe numele acestuia măsura de a nu părăsi țara pentru o perioadă de 30 de zile. Joi, 23 ianuarie 2014, DNA a decis înlocuirea acestei măsuri cu arestarea preventivă pentru 30 de zile. Toate acestea, întrucît procurorul ar fi încălcat obligațiile impuse de anchetatori. Hristescu ar fi luat legătura cu martori din dosarul penal și a încercat să-și însușească mai multe înscrisuri pe care să le folosească în apărarea sa. Potrivit DNA, Consiliul Superior al Magistraturii a consemnat și încuviințat impunerea măsurii arestării preventive în cazul magistratului din Slobozia. Arestarea preventivă a lui Hristescu va fi decisă de judecătorii Curții de Apel București. Instanța va delibera propunerea DNA în cadrul unui proces, desfășurat cu ușile închise, vineri, 24 ianuarie 2014.
Reamintim că marți, 21 ianuarie a.c., Cătălin Hristescu a fost audiat la sediul DNA într-un dosar penal în care acesta se face acuzat de comiterea infracțiunilor de «șantaj», «trafic de influență» și «instigare la abuz în serviciu contra intereselor publice».

22 Ianuarie 2014, 10:57 (20363 vizualizări - 39 comentarii)

Citiți și:
EXCLUSIV: Procurorul Cătălin Hristescu, arestat preventiv pentru 30 de zile!
Slobozia: Prim procurorul Parchetului Ialomița, Cătălin Hristescu, în vizorul DNA
Tînărul hoț slobozean prins cu mașina furată și plăcuțe de înmatriculare false a fost trimis în judecată

Comentariile cititorilor:


VIVI :
(1 Februarie 2014, 14:13)
bre Cataline rau ajunsei, sau vei fi   bine!
vivi:
(27 Ianuarie 2014, 17:46)
Maine pleaca la locul lui, il cazeaza in arestul Bucuresti, veti vedea maine se judeca propunerea de schimbare a masurii judiciare, fa-ti bagajul bietas
mircea:
(27 Ianuarie 2014, 15:29)
in clipul difuzat de romania libera, domnu' procuror era martor la evaziune ....starpitura aia de'"minune" culegea bani ....dedicatii...si ni se cere sa avem incredere in justitie....hai sictir
aha:
(26 Ianuarie 2014, 12:31)
COMENTEAZA TOTI INCOMPETENTII IN NECUNOSTINTA DE CAUZA. L-AU CHEMAT SI I-AU ZIS : ITI DAI DEMISIA SI TE LASAM SAU TE DAM JOS SI TE APERI IN INSTANTA. NU SI-A DAT DEMISIA,O SA SE APARE IN INSTANTA. HAI SA COMENTAM TOTI DE CE SE FACE SI CE SE DREGE IN SLOBOZICA FARA SA STIM NIMIC. POFTIM , V-AM SPUS EU CE S-A INTAMPLAT LA DNA BUCURESTI
MARI:
(26 Ianuarie 2014, 09:20)
felicitari ziarului INDEPENDENT.
vivi:
(24 Ianuarie 2014, 14:49)
Are cineva raspunsul l- a arestat pe hot?
Călin :
(24 Ianuarie 2014, 12:54)
Nu știu dacă următorul va fi chiar ȚENEA...dar sigur va fi luat la întrebări in cel mai scurt timp! Nu poate scăpa, dacă se vrea adevăr și dreptate!
Mache:
(24 Ianuarie 2014, 08:41)
Cica pe ordinea de zi a dna , ar figura si Tenea de la finante datorita lobby-ului facut pentru niste petroale, deseuri si gainat de pui autohton.
boby:
(24 Ianuarie 2014, 07:54)
Gasca  este mare o sa vedeti sant multi bagati aici toti cei care au crescut in ultimi anii vazand cu ochii care nu mai ai loc de ei prin oras , nu mai poti sa bei si tu un suc ca deranjezi si trebuie sa pleci dar asta nu vede nimeni si toate astea se fac doar pentru ca sant protejati si legal si de jmecheri si atunci hai sa ne face-m de cap. Astept cu nerabdare sa vad cine mai urmeaza.h
sts:
(24 Ianuarie 2014, 07:21)
...moaca de mafiot.I se citeste pe chip ca este predispus pentru compromisuri suspecte.La parnaie si atentie, daca scapi sapunu'..!!
dan:
(24 Ianuarie 2014, 04:42)
CE FEL DE MILITIAN ESTI MODREA CA MIE MI AI LUAT PERMISUL CA NU TI AM DAT 20 MILIOANE IAR DE PROCUROR ITI E FRICA    AFARA DL.STEFU CU EI
Ina:
(23 Ianuarie 2014, 22:16)
:)) ala obezuletz de la politie nu prea e greu de identificat si agatat de organe, chiar daca e tinut in brate de un sef lefter saracu'. Dar ala pasionat de sex prin cotloanele intunecate ale fiscului, cine este? ca tare mi-s curioasa.
@ina:
(23 Ianuarie 2014, 21:41)
Hai bun, a mai picat unul. Dar restul cand pica? Ca doar nu o fi ramas hristescu ultimul corupt din oras? Mai este unul lacom si dolofanel prin politie, vreo doi-trei prin fisc, din care unul mai batos are emisfera dreapta a creierului setata pe sex flower power, iar emisfera stanga setata pe spaga volens-nolens. Ar mai fi un judecator care face ploile prin tribunal, vreo doi pe la consiliul judetean si niste pocnitori prin celelalte institutii publice. Isi face dna-ul targetul numai din judetul nostru. Halal situatie monser.
Ina:
(23 Ianuarie 2014, 20:58)
Ce sa ceri unuia ca Hristescu?!?..credeti ca a ajuns in functia asta de destept ce este?...daca ar fi fost asa ar fi vandut si acum mici in gara , alaturi de finu/nasu lui. A ajuns procuror din intamplare si prim datorita banilor dati de fratii Dragomir, in schimbul protectiei binenteles. Cu ce s-a evidentiat el in orasul asta? Cu scandalurile de la privighetoarea, cu betiile si amenintarile, cu protejarea interlopilor si camatarilor, cu amanta lui intinsa de tot orasul, etc. Asta este integritatea morala a primprocurorului nostru. Se da lovit, cinstit si sarac acum?!?...pai sa-i verifice dna-ul si contul amantei din banca..si plimbarile de bani prin afara si retur. Ca atat de prost e ca a crezut ca asa poate albi spagile luate. De retard ce este, de cate ori se imbata lua telefonul si incepea sa ameninte...daca nu faceai ce spune erai automat dusmanul nr. 1. Blandu a vazut pe pielea lui ce inseamna sa nu mai cotizeze unuia care facuse din spaga un stindard.
Nina:
(23 Ianuarie 2014, 20:54)
GATA CU PROCURORUL INTERLOPILOR!!!!! FELICITĂRI DNA!!!!