Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Noi vrem curent!»

Reportajele sărăciei 2014

«Noi vrem curent!»

În timp ce pentru alți copii tabletele electronice sînt cele mai tari jucării, 7 micuți din Vlădeni abia dacă își pot imagina cum arată un bec aprins... Îl văd doar în casele vecinilor.  Alături de părinții lor trăiesc într-o sărăcie lucie, sub un acoperiș improvizat care nu poate fi numit casă. Tot ce-și doresc membrii familiei David este să fie racordați la sistemul public de electricitate...

Viața pe întuneric
Casa soților Ionela și Tomiță David se află la marginea comunei Vlădeni, într-un loc ce pare pustiit. Ceea ce ei numesc casă este, în realitate, o cocioabă cu acoperișul găurit și pereți care stau să cadă. Înăuntru 9 suflete își duc traiul în acest adăpost în care simți că-ți pierzi răsuflarea din cauza frigului. Și iarna aceasta a fost destul de blîndă pînă acum... Intrăm într-o cameră modestă și 7 perechi de ochi privesc uimiți fețele străine care le-au călcat pragul. Sînt copiii familiei David. Cel mai mare are 7 ani, iar cel mai mic abia a împlinit 9 luni... Stau așezați într-un singur pat, în care dorm, mănîncă și își fac temele. «Avem doi copii la școală și i-am pus să stea în pat pentru că nu avem lumină. Așa, cît de ziuă afară, văd și ei să citească pe carte...» ne declară Tomiță David, capul familiei. Cînd soarele apune, întreaga casă amuțește. Camera se luminează cu focul făcut la soba de pămînt sau cu o lanternă care stă deschisă atunci cînd sînt bani de baterii. În rest, în casa familiei David e liniște și întuneric... «Avem aici stîlpul în fața casei, dar nu avem posibilități să ne tragem curent. Costă extrem de mult!» adaugă Tomiță David.

Tăiați de pe lista cu ajutoare
Singura sursă de venit a familiei sînt alocațiile copiilor și mila vecinilor. Pentru a supraviețui de pe o zi pe alta, soții David sînt muncitori în curțile sătenilor mai înstăriți sau caută fier vechi pe care îl duc la centrele de colectare. «Facem și noi ce putem pentru a avea grijă de casă și de copii. Lucrăm cu ziua pe unde putem și în curtea cui ne primește. Dacă nu e de muncă, căutăm fier vechi și-l vindem... Ne este foarte greu, dar ce să facem? Să dăm în cap la oameni pe stradă? Nu se poate așa ceva!» mai spune Tomiță David. Și pentru că un rău nu vine niciodată singur, autoritățile locale s-au hotărît, la rîndul lor, să întoarcă spatele celor 9 membri ai familiei David. Primăria Vlădeni a refuzat să-i includă în programele de asistență socială. Soții David nu beneficiază de ajutor de încălzire, ajutoare sociale sau alimentele acordate gratuit de Uniunea Europeană... Față de drama acestor oameni, autoritățile locale din Vlădeni s-au rezumat doar la declarații laconice. «Nu cred că există la Vlădeni oameni săraci pe care nu i-am ajutat... Este imposibil, dacă spuneți dumneavoastră că sînt așa de săraci, să nu fie sprijiniți de noi. Voi mai face o verificare a dosarelor să vedem ce s-a întîmplat, dar vă asigur că toți oamenii nevoiași din comunitatea noastră sînt sprijiniți de Primărie!» ne-a declarat Lucian Corlău, primarul comunei Vlădeni...

24 Ianuarie 2014, 10:35 (6189 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


nana:
(29 Ianuarie 2014, 11:33)
Vreti sa stiti cine le va plati lumina si se va ingriji de ei ?Episcopia in frunte cu P.S Vicentiu  care se va interesa de viata celor nevoiasi Bani sint ca au stirns cu botezul  si oastea domnului va avea grija de acesti nenorociti ai soartei (asa scrie in Biblie )Asta este datoria bisericii si sint sigur ca P.S o va indeplini cu multa evlavie si multa daruire .Oare ma crede-ti?????//
m:
(26 Ianuarie 2014, 19:38)
Asa este toti trebuim sa contribuim ca societatea noastra sa avanseze,nici unul care este in stare sa munceasca sa se fereasca de munca sa contribuie cu ce poate(daca primarul ii da ajutoare el trebuie sa faca ceva pentru a demonstra ca nu este un trantor care doar asteapta ajutoare).Fiecare primar trebuie sa incurajeze dezvoltarea sanatoasa in locul care il conduce,sa demonstreze ca vrea ca toata populatia din comunitatea sa sa traisca in conditii bune(toti depindem unii de altii,nimeni este"buricul pamantului"chiar daca se crede).ASA CA SA PUNEM UMAR LA UMAR SI SA SCAPAM DE SITUATIILE PE CARE NU LE VREM
miki:
(26 Ianuarie 2014, 03:00)
Nu ma indoiesc ca nici ei nu si-au dorit sa aiba atitia copii si ca nu le este usor dar nu ii duce mintea pentru ca la rindul lor probabil, au crescut tot intr-o astfel de familie dezorganizata. Si atunci este datoria societatii, a statului sa-i ajute mai cu binele, mai cu forta. In afara preocuparii pentru binele copiilor existenti, statul poate sa ofere femeilor care doresc, un stimulent pentru oprirea activitatii reproductive. Nu e o incalcare a drepturilor omului, din contra, e dovada responsabilitatii fata de viitorul acestor copii. E o masura preventiva daca ulterior ne va fi mai greu sa oferim acest ajutor. In statele occidentale natalitatea a scazut datorita nivelului de constiinta mai ridicat al cetatenilor si chiar si statul, cum e cazul Angliei, recomanda cuplurilor sa nu aiba mai mult de doi copii. Din punctul meu de vedere chiar si unul este o responsabilitate enorma, trebuie sa cintaresti bine inainte de a aduce un copil pe lumea asta nu tocmai lipsita de pericole:)
pp:
(25 Ianuarie 2014, 12:03)
Copiii acestor familii dezorganizate ce traiesc in mizerie si promiscuitate sunt in proportie de 90% neintegratii sociali ce alimenteaza infractionalitatea juvenila,pentru ca puterea exemplului pozitiv lipseste cu desavarsire. Sa cresti un copil implica cea mai importanta responsabilitate umana,sa-i oferi ceea ce ii este necesar de la alimentatie la educatie,nu suntem animale sa-i alaptam ,sa-i instruim cu tehnici minimale de supravietuire si apoi sa le lasam libertatea de a se descurca pe cont propriu.O minima judecata ne indeamna,de avem toata tigla pe casa,sa corelam procrearea cu veniturile disponibile pentru a le asigura copiiilor un trai de minima decenta si necesitate,asa ca am toata compasiunea pentru micutii nefericiti si toate acuzele pentru parintii ce ii condamna la aceasta viata de cosmar.
mmmmmmmmmmmmmmmm:
(25 Ianuarie 2014, 11:04)
da e adevarat ca ajutorul social il ia cine trebuie nu cine merita. dar sa stai intr-o cocioaba si sa faci 7 copii asta inseamna iresponsabilitate,sau tot invatat sa ceara ajutoare sociale, pomana si mila si sa fim corecti tot statul ia invatat asa acele zile de munca in folosul comunitati aferente ajutorului social nu prea se mai fac sau se fac pri curtile unuia sau altuia de la primarie iar gunoaiele nu le aduna nimeni sau zapada de pe trotuar trebuie data de catre ..................................... ia sai punem sa faca acele ore de munca si o sai vedeti pe multi ca se lipsesc e mai usor sa stai la birt
mai "pp/":
(25 Ianuarie 2014, 09:22)
incearca sa-ti imaginezi cati"nenorociti, iresponsabili,sau retardati "din arborele tau genealogic au "trantit cate un suflet", ca sa ajungi pana  la urma,din sirul lor, sa apari si tu..
wupti:
(25 Ianuarie 2014, 08:22)
noi vrem prezervative !  noi vrem punga cu orez a psdeului la votare ! noi nu iesim sa protestam in fata conducerii ! ca nu mai pupam nici punga de malai moca !noi vrem sa ne ajute statu, sa ne dea statu ceva !!
miki:
(25 Ianuarie 2014, 04:54)
Si poate ii ofera si un sterilet amaritei aleia ca sa stopeze odata puiarnita. Sau o ligaturare de trompe. Statul sa ofere o recompensa de citeva zeci de milioane tuturor femeilor care isi fac o asemenea operatie. Parca au mai propus unii asa ceva si au fost acuzati de rasism. Ideea nu e rea totusi si ar merita incercata. Macar pentru a vedea ce primeaza, dragostea de progenituri sau nevoia de bani.
nicolae:
(24 Ianuarie 2014, 20:34)
Foarte rau din parte primarului,poate sa ii ofere ceva de munca parintilor!
m:
(24 Ianuarie 2014, 20:19)
Oamenii care au nevoie cu adevarat de ajutor nu au parte de el caci asa este democratia :treuie sa joci teatru ca sa o duci bine (trantorii joaca teatru au ajutoare si o duc mai bine decat cei care muncesc si din banii lor de cotizatie la sanatate platesc si asistentia sanitara trantorilor,caci asa este democratia plina de conducatori indiferenti caci nu intereseaza ca sa asi castige salariul,nu fac cum faceau cei din trecut sa vada cu ochii lor adevarul sa se duca sa vada cine merita si cine nu ajutoarele(sunt sigur ca nu au facut asta niciodata,cred ca ii intereseaza numai voturile,voturi=ajutoare)). RUSINE AUTORITATILOR CARE INTR-O SOCIETATE MODERNA, AVANSTA SA SE INTIMPLE ASA CEVA (gaditi dragi conducatori ganditi si puneti-va la treba caci pentru asta sunteti alesii nostrii,nu v-am ales doar ca sa luati salarii) 
eu:
(24 Ianuarie 2014, 19:56)
Primaru sa le de-a ajutor social sa poata sa isi plateasca lumina ! Primaru trebuie judecat ptr copii ca nu au lumina!
Andrei:
(24 Ianuarie 2014, 19:54)
Primaru trebuie sa ii ajute,trebuie sa ii ofere ceva de munca parintilor,un salariu cat de mic sa poata sa supravietuiasca copii,sau in loc de bani la salariu sa ofere alimente ptr copii!
pp\:
(24 Ianuarie 2014, 18:27)
Sa-si faca cineva mila mai bine de copii sa-i ia de la nenoricitii astia,ca nu au viata in iadul ala.In fiecare an au trantit cate-un suflet pe care sa-l chinuie,iresponsabili retardati,astia nu-s parinti