Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, județ PARALIZAT!

Ialomița, județ PARALIZAT!

Unitățile școlare, închise și marți, 28 ianuarie 2014 • Ședința Consiliului Județean Ialomița, amînată cu o zi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că luni, 27 ianuarie 2014, orele 14,00, rămîn impracticabile următoarele drumuri naționale și județene:
DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Buzău;
DN1D-între localitățile Urziceni și limita județul Prahova;
DN2C-între localitățile Slobozia și Buzău;
DN21A-între localitățile Țăndărei și limita cu județul Brăila;
DN3A-între localitățile Fetești și limita cu județul Călărași;
DN3B-între localitățile Fetești și Chirana;
DJ102H-între localitățile Colelia și Miloșești;
DJ203B-între localitățile Colelia, Grindu și Valea Măcrișului;
DJ302-între localitățile Roșiori-Drăgoești-Movilița și Dridu;
DJ201B-între localitățile Ciochina și Sălcioara;
DJ101-între localitățile Fierbinți-Târg, Dridu și Jilavele;
DJ203F-între localitățile Scânteia și Bucșa;
DJ211-între localitățile Grivița, Traian și limita cu județul Brăila;
DJ212-între localitățile Mihail Kogălniceanu și limita cu județul Brăila;
DJ213-între DN 2A și DJ212;
DJ313-între localitățile Axintele, Horia și limita cu județul Călărași;
DJ101D-între localitățile Adâncata și Slătioarele;
DC42-între localitățile Valea Măcrișului și Grindași;
DC15A-între localitățile Rădulești și Răsimnicea;
DC4-între localitățile Ion Roată și Valea Măcrișului;
DC37-între localitățile Balaciu și Crăsani de Jos;
DC1-între localitățile Săveni și Frățilești;
DC2-între localitățile Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței;
DC20-între localitățile Armășești și Malu Roșu;
DC27-între localitățile Roșiori și Drăgoești;
DC30-între localitățile Movilița și Bițina;
DC36-între localitățile Crăsani de Jos și Copuzu;
DC40-între localitățile Horia și Sălcioara.

Pe toate aceste drumuri se acționează în continuare pentru deblocare în colaborare cu reprezentanți ai Secțiilor Drumuri Naționale Ialomița și Secția de Drumuri Județene. La această oră, pe raza județului sunt instituite zece filtre ale poliției rutiere, care restricționează traficul pe segmentele de drum unde circulația este îngreunată din cauza depunerilor de zăpadă. Echipele ENEL acționează pentru repunerea în funcție a unei linii de medie tensiune afectate care alimentează cu energie electrică o parte a orașului Căzănești. Poliția recomandă evitarea deplasării în zonele în care au fost semnalate condiții meteorologice nefavorabile.

Unitățile școlare vor fi închise marți, 28 ianuarie 2014 Din cauza atenționărilor de Cod Galben și Portocaliu emise de Administrația Națională de Meteorologie, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a luat decizia ca marți, 28 ianuarie 2014, să fie suspendată activitatea didactică de pe raza întregului județ. Măsura a fost luată pentru a evita punerea în pericol a elevilor și cadrelor didactice care sunt transportate către unitățile de învățământ cu mijloace de transport călători.

COMUNICAT DE PRESĂ Prin Ordinul Prefectului nr. 18 din data de 27.01.2014, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor suspendă proba practică pentru examinarea în vederea obținerii permisului de conducere auto ce urma să fie susținută în zilele de 28 și 29 ianuarie 2014. Persoanele planificate în zilele amintite anterior, se vor prezenta la sediul Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, din Șoseaua Brăilei, nr. 14, pentru reprogramare.

Intervenții ale pompierilor ialomițeni Sîmbătă, 25 ianuarie 2014, în jurul orei 11,00, vîntul puternic a dus la ruperea unui arbore pe DN1D, pe raza localității Jilavele. Pompierii Secției Urziceni s-au deplasat la fața locului și, cu ajutorul unei drujbe, au îndepărtat trunchiul de copac de pe carosabil. Timp de aproximativ o oră, circulația în acea zonă s-a desfășurat pe o singură bandă. În aceeași zi, în jurul orei 21,45, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui bărbat care, în încercarea de a se deplasa pe jos din localitatea Valea Măcrișului în localitatea Ion Roată, a sunat la 112 cerînd ajutor. În cel mai scurt timp, pompierii de la Secția Urziceni au plecat în căutarea bărbatului, însă, după aproximativ 45 de minute, acesta s-a întors la Valea Măcrișului, prezentîndu-se la Postul de Poliție din localitate. În dimineața zilei de duminică, 26 ianuarie 2014, un adăpost de animale al unui cetățean din localitatea Gîrbovi a fost cuprins de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de un scurtcircuit produs la instalația electrică, iar în momentul izbucnirii acestuia în interiorul adăpostului se aflau două vaci, un cal și doi porci. Pompierii de la Secția Urziceni s-au deplasat la fața locului, însă în momentul sosirii acestora acoperișul grajdului era prăbușit în interior, iar trei dintre animale erau moarte. Pompierii au intervenit timp de aproximativ 40 de minute pentru lichidarea flăcărilor.

Ședința  ordinară a Consiliului Județean Ialomița se amînă cu o zi Datorita condițiilor meteorologice nefavorabile, ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița, din data de 27 ianuarie 2014, se reprogramează pentru ziua de marți, 28 ianuarie 2014, orele 13,00, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia.

UPDATE 27 ianuarie 2014, orele 16,00 Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că, la această oră, a fost deschis circulației rutiere DN1D, între localitățile Urziceni și limita cu județul Prahova.

27 Ianuarie 2014, 11:40 (2872 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Bolnavi transportați la spital cu ajutorul Armatei, localități încă izolate, drumuri închise...
Cod Roșu de viscol în Ialomița!
Ialomița: Încă sînt drumuri impracticabile!

Comentariile cititorilor:


Ion:
(28 Ianuarie 2014, 08:23)
Vremea basista ne-a traianit bini di tat...E dat dracu marinelu!Love
stefan:
(28 Ianuarie 2014, 04:04)
Fiind singurul loc unde am putut afla situatia la zi a drumurilor, credeam ca aceasta foita este un ziar serios, dar daca permiteti asemenea dejectii inseamna ca sinteti doar o latrina . Ceea  ce am scris este purul adevar fara influente politice.Unde dracu am mai vazut babablaul asta pdl-listi in tara asta. Poate la b.unu.Nici la cotroceni se zice ca nu mai sint. Prietene dANUT poate ca in dimineata asta te-ai trezit din betie. Te rog sa mai citesti odata si nu mai scrie nimic. Apoi mai ia o tuica si culcate la loc.
Dănuţ:
(27 Ianuarie 2014, 16:34)
))))))))))asta-i vrăjeală de propagandă pdlistă...sau de la secta băsistă, populară ca mișcare și-mpuțită în suflare...o adunătură de tolomaci și de milițieni ratați)))Ești de caca, măi ștefane))
stefan:
(27 Ianuarie 2014, 15:43)
Stimabililor, ca este dezastru natural intelege toata lumea, dar ce s-a intimplat in aceasta dimineata este un exemplu de exces de zel combinat cu incompetenta demonstrata de2 politisti comunitari care cpazeau sa nu se iasa din oras la iesirea spre Drajna . Nu stiau absolut nimic despre starea drumului, daca se lucreaza sau nu, ce actiuni intreprinde politia la Drajna. Erau extraterestri. Ce cautau acesti gardieni publici sa dirijeze traficul in afara orasului nu inteleg. Ma rog nici ei, pentru ca spuneau ca i-a trimis seful. Poate ca asa pune legea, buna-rea o repectam, dar cu mijloace si cu oameni instruiti. Pe la ora 11 dupa ce cineva care fusese blocat la Drajna mi-a telefonat ca s-a dat drumul pe ruta Calarasi-Slobozia, am fost la ei si mi-au confirmat acest fapt. M-am dus pina in oras sa mai iau 2 persoane si ma-am intors in max 40min. Stupoare... Cind m-am intors, baietii buni de mai devreme erau rai, chiar au amenintat un cetatean cu bulaul-politisti adevarati nu gluma, primisera ordin sa blocheze din nou drumul. Am ramas sa asteptam in poarta cimitirului in acest timp de la Drajna veneau masini una dupa alta care spuneau ca drumul este impecabil , nu are nici urma de zapada. Dar ei nu si nu.Pina la un moment dat cind au cedat si ne-au lasat sa trecem. Drumul pina la Drajna l-am parcurs fara probleme cu viteza de cca 80km/h, fara vreo urma de zapada, fara utilaje de dezapezire. mai sa fie sa fie oare vreun mic artificiu pentru a se deconta motorina. Nu este primul an cind se intimpla asta. La fel s-a intimplta si intre Drajna -Fetesti.Drumul , ceva mai greu de data asta dar circulabil in conditii de iarna era inchis doar dinspre Fetesti(erau peste 20 de masini blocate). Posibil ca la Drajna politistii sa fi fost sa manince si cei care se ocupau cu dezapezirea parcarii sa fi indepartat semnele de interzicere.Mare noroc am avut. Aici am gasit 2 utilaje care alergau cu lamele ridicate. Deci continuati voi investigatiile si vedeti ce se ascunde sub aceste inchideri