Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bolnavi transportați la spital cu ajutorul Armatei, localități încă izolate, drumuri închise...

Efectele Codului Roșu în Ialomița

Bolnavi transportați la spital cu ajutorul Armatei, localități încă izolate, drumuri închise...

Oficial, Ialomița a scăpat de Codul Roșu, însă efectele furiei iernii încă se resimt. În cursul zilei de joi, 30 ianuarie 2014, a fost nevoie de intervenția Armatei pentru ca 3 cazuri medicale să ajungă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în siguranță. 7 localități rămîn în continuare izolate, iar un drum național și 3 județene închise...
Militarii au fost nevoiți să intervină cu ajutorul unui utilaj cu șenile. În primul caz a fost vorba despre un băițel de 4 ani din Miloșești, care prezenta stări febrile și vărsături. Tot de la Miloșești utilajul Armatei a adus la Spitalul Județean de Urgență Slobozia un bărbat, de 64 de ani, cu probleme la membre. De la Tovărășia a ajuns la spitalul din Slobozia cu ajutorul Armatei o femeie, de 63 de ani, care suferise un accident vascular.
În seara zilei de joi, 30 ianuarie a.c., Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a precizat faptul că 7 localități din județ au rămas în continuare izolate și DN21A Bărăganu-Țăndărei a rămas în continuare închis. Închise sînt și următoarele drumuri județene:
-DJ203F între localitățile Scînteia, Bucșa, Valea Ciorii;
-DJ203F între localitățile Grivița și Smirna;
-DJ212 între localitățile Fetești și Movila.

«Vom lua toate măsurile necesare pentru ca situația din județul Ialomița să revină la normal. Vă mai putem spune că în nicio localitate din județ nu există probleme cu alimentarea cu energie electrică!» a declarat Gigi Petre, prefectul județului Ialomița. Cît despre vreme, am scăpat de viscol, însă vom înfrunta gerul. Reprezentanții Administrației Naționale de Meteorologie au anunțat faptul că și județul Ialomița se va confrunta cu temperaturi extrem de scăzute. Noaptea acestea pot scădea pînă la -17 grade Celsius, iar ziua nu vor urca mai sus de -10 grade Celsius. Frigul va persista pînă spre mijlocul săptămînii viitoare.

30 Ianuarie 2014, 18:25 (4643 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița
Cod Roșu de viscol în Ialomița!

Comentariile cititorilor:


Ioc:
(31 Ianuarie 2014, 12:19)
Sună la Guvern, deși nici de-acolo să nu aștepți ajutor! Oricum, e mai sigur GUVERNUL sau un post de televiziune!
majuru:
(31 Ianuarie 2014, 11:26)
Ajutoooor! sunt din satul piersica, comuna ciochina si sunt inzapezit.Primarul Stroe Gheorghe a trimis un tractor, dar fiindca eu nu am votat cu el, mi-a zis sa mai astept si a bagat o lama doar pe la cateva case , acolo unde sunt acolitii lui. Sa-i fie rusine, ca asa a facut de cand a venit primar, si-a hranit haita de lupi infometati, oameni care nu fac nimic, doar pentru ei. cat sa mai asteptam, sau trebuie sa sunam undeva , pe la guvern?