Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ambulanțe funcționale, trase pe dreapta

Ministerul Sănătății a investit inutil 200000 de lei în sănătatea ialomițeană!

Ambulanțe funcționale, trase pe dreapta

Investiție ratată a Ministerului Sănătății în județul Ialomița. În urmă cu 7 ani, instituția a repartizat Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița un număr de 4 autoturisme, destinate consultațiilor medicale la domiciliu. Achiziționate la prețul de 200000 de lei, mașinile nu și-au dovedit pînă în prezent utilitatea... Toate acestea deoarece cadrele medicale specializate în acordarea de asistență la domiciliu lipsesc din schema de personal a Serviciului de Ambulanță Ialomița...

Ambulanțele nimănui În anul de grație 2008, Ministerul Sănătății anunța dotarea serviciilor județene de ambulanță din țară cu mașini destinate consultului medical la domiciliu. Județului Ialomița i-au fost repartizate un număr de 4 astfel de autoturisme. Alte județe au beneficiat de un număr mult mai mare de astfel de mașini. De exemplu, județele Olt și Vrancea au primit de la Ministerul Sănătății un număr de 14 astfel de turisme. Achiziționate la prețul de 50000 de lei per autovehicul, cele din Ialomița au costat 200000 de lei. Fiecare model este dotat cu echipamente specifice unei mașini de ambulanță. Este vorba despre sistem GPS, telefon, stație, defibrilator, EKG portabil, aspirator portabil, glucometre, stetoscop, laringoscop și tensiometru. Din păcate însă, investiția, cel puțin în Ialomița, s-a dovedit a fi inutilă. Toate acestea întrucît, o dată parcate în curtea Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, mașinile au rămas nemișcate. Iar situația persistă și în prezent. Deși le-au primit cu entuziasm, oficialii instituției recunosc abia acum faptul că mașinile sînt inutile. Aceștia susțin că nu există medici și asistente care să ofere consultații la domiciliu. «Ce vreți să știți despre aceste mașini?! Nu avem cadre medicale destinate tratamentelor la domiciliu. Este suficient pentru dumneavoastră?!» a declarat laconic medicul Magdalena Ghiță, noul șef al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Deficit de personal Într-adevăr, Serviciul de Ambulanță Ialomița se confruntă cu o lipsă acută de personal, îndeosebi în ceea ce privește medicii specialiști în medicina de urgență. În momentul de față, instituția își desfășoară activitatea cu șase medici specializați în medicina de urgență. Cinci sînt repartizați Substației Slobozia, iar unul Substației Urziceni. Substațiile de la Fetești și Țăndărei nu au medici încadrați în structura de personal... Prezența medicilor la cazuri se face doar în situații extreme, respectiv accidente rutiere, accidente vasculare sau infarcturi, de cele mai multe ori pacienții ajungînd la spital însoțiți doar de asistenții medicali pe care Serviciul de Ambulanță Ialomița îi are în subordine...

28 Februarie 2014, 12:10 (4399 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ambulanța Ialomița face afaceri cu costume de unică folosință
LukOil paralizează Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița!
Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Comentariile cititorilor:


Flori:
(7 Martie 2014, 17:49)
@unu. Du-te la director! Du-te cu date concrete, nume, dovezi...Ai curaj sau ești un NAE?? E o gravă infracțiune, repetată, dacă zici adevărul! Nu fii nisNAE! Succes!
boby:
(7 Martie 2014, 13:03)
Numai noi stim cine cumpara masinile casate de la spital ca tot acolo ajung
unul:
(2 Martie 2014, 20:11)
La sectia U.P.U a Spitalului Slobozia in luna octombrie 2013 un asistent a uitat sa treaca datele pe a doua proba de sange cazul din com.Gheorghe Doja,in ianuarie 2014 alt asistent a uitat sa treaca datele tot pe a doua proba de sange cazul de la Biroul Rutier Slobozia si acum in luna februarie 2014 un alt asistent iar a uitat sa treaca datele la a doua proba de sange,tot la Biroul Rutier Slobozia. In concluzie se creeaza un precedent si cu un anumit scop se omite a nu se trece toate datele de stare civila pe a doua proba de sange pentru a putea fi contestate in instanta si a nu se poate calcula alcoolemie,de catre asistentii medicali. Oare domnule director a ti putea avea in vedere ca aceste fapte sunt foarte grave si sunt infractiuni de neglijenta in serviciu,favorizarea infractorului fapt pentru care va rog sa verificati aceste aspecte si promit ca voi urmari indeaproape masurile luate de dvs. Multumesc mult si va asigur ca sunt afirmatii foarte adevarate.
la domiciliu:
(1 Martie 2014, 22:36)
sanatatea se trateaza doar in spital sau in cabinetul particular! auzi ...tratamente, cu ce?
eu:
(1 Martie 2014, 06:51)
peste putin timp le dam la casare apoi le vindem la privati la un pret de nimic