Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Banca de rezerve a viceprimarilor Sloboziei

Unde-s mulți, pretențiile cresc

Banca de rezerve a viceprimarilor Sloboziei

Oficial, Ialomița e singurul județ din țară unde acordul dintre PSD și PNL rămîne viabil. În realitate însă, războiul pentru oasele și oscioarele administrației continuă. Cea mai vînată dintre funcții rămîne cea a viceprimarului PNL de Slobozia, Cezar Zamfir. Numărul celor interesați să-i ocupe funcția în eventualitatea unui puci administrativ este din ce în ce mai mare. Noi am numărat pînă la acest moment 5 potențiali candidați!

Maurul și-a făcut datoria
Poziția viceprimarului PNL Cezar Zamfir este una ingrată. Cocoțat după o lungă așteptare în prepeleacul Primăriei Slobozia, liderul local al PNL ascute creioanele tocite ale PSD de mai bine de un an. Chiar și așa, prezența lui deranjează, iar zvonurile legate de sacrificarea sa politică se întețesc. Cezar Zamfir respinge însă orice scenariu posibil și susține că are deplină încredere în colegii săi din administrația slobozeană. «Am discutat cu colegii mei de la PSD și m-au asigurat că nu există nicio problemă legată de colaborarea noastră. Este și normal, de altfel, în condițiile în care la Slobozia relația dintre PSD și PNL a funcționat fără sincope. Iar legat de contextul general vă pot spune că această relație este statutară întrucît filialele locale ale PNL au libertatea de a decide în funcție de situațiile concrete cu care se confruntă!» a declarat acesta pentru Independent. Declarațiile lui Cezar Zamfir sînt însă contrazise de realitate. Primarul Alexandru Stoica a admis public că înlocuirea din funcție a viceprimarului Cezar Zamfir a fost discutată în cadrul Organizației PSD Slobozia. De asemenea, la ultima ședință a Consiliului Local Slobozia de săptămîna trecută, colegii liberali ai lui Cezar Zamfir s-au opus pentru prima dată adoptării unui proiect de hotărîre comun, respectiv cel privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al SC Urban. În acest context, singurul impediment de moment este cel legat de obținerea unei majorități în Consiliul Local. Cu doar 9 consilieri (8 PSD plus Sorin Brînză de la UNPR), Alexandru Stoica mai are nevoie de cel puțin 2 consilieri pentru a guverna...

Viceprimari și variante de lucru
Prima și cea mai la îndemînă soluție, în ciuda fricțiunilor din trecut, este cea a susținerii lui Radu Paros, liderul PER. Cunoscut și popular printre fracțiunile din cadrul Consiliului Local, acesta ar putea fi susținut și de liberali și de foștii colegi de la PD-L. «De ce nu?! Eu mă consider acum mai degrabă un tehnocrat, decît un om politic!» a declarat Radu Paros. O altă variantă de lucru o reprezintă nominalizarea lui Gigi Manea, președintele PD-L Slobozia. Consilier cu ștate vechi (și cu păcatele tinereții prescrise...), acesta ar putea fi o opțiune de avarie: «Vreau, de ce să nu vreau!? Nu pentru mine, ci pentru comunitatea pe care încerc să o reprezint cît mai bine!» a declarat și acesta senin. O a treia variantă, improbabilă, dar nu imposibilă, o reprezintă consilierul PP-DD, Gabriel Mușat. Inutil să precizăm că nici acesta n-ar spune nu funcției de viceprimar, dar «în anumite condiții». Și, în sfîrșit, ultimii doi aspiranți la fotoliul călduț al lui Cezar ar putea fi Dănuț Nedelcu și Ionuț Răileanu, consilieri verzi ai PSD, oameni cu ambiții politice și CV penal. «Atît timp cît există o echipă stabilă și competentă nu mă gîndesc la această funcție. Sînt însă onorat că am fost nominalizat și sper să scap de limbajul de lemn pe care mă acuzați că îl am înainte de a lua o decizie!» a declarat Ionuț Răileanu. Mai rezervat, Dănuț Nedelcu a admis laconic: «Nu am discutat nimic. Dar vreau!». Deși anterioare declarației comune a copreședinților USL Ialomița, declarațiile celor 5 rezerve de viceprimari din Consiliul Local confirmă faptul că războiul a început deja și că el va fi lung, murdar și lipsit de onoare. Ar fi fost culmea să fie altfel, nu-i așa?

11 Martie 2014, 08:10 (7162 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public
Primăria Slobozia, acuzată că ascunde probe în dosarul supermarketului amplasat ilegal
Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

Comentariile cititorilor:


unul care nu se baga:
(5 Mai 2014, 12:06)
Hai sa vedem cate a facut Cezar Zamfir si dupa aceea sa vb ,sa vina 5 viceprimari  dupa el si nu are cum sa-l ajunga.
Gogu:
(19 Aprilie 2014, 07:46)
Cine este Paros R.??!! Umblați cu...gunoaie sau prin gunoaie?!
nicu :
(18 Aprilie 2014, 15:34)
singuru ar fi GABRIEL MUSAT restu javre
unul:
(27 Martie 2014, 11:02)
ala de face bilute din nas in timpul sedintelor ce draq cauta bai ...???dc am ajuns sa avem astfel de candidati pt viceprimari vai capul nostru!!!!!
Finutza:
(16 Martie 2014, 21:36)
Au mai trecut prin ciu astia ca viceprimari,si ne-am comvins de ei! Asta nu e banca de rezerva este pleava asternuta pe banca!
Maya:
(15 Martie 2014, 19:56)
ptr cei care habar n au habar,un viceprimar munceste de "nspe"mii ori mai mult decat primaru,iar actualu e om de treaba,mi as dori sa ramana
Cetateanu':
(15 Martie 2014, 19:43)
Singurul care merita să fie viceprimar este Mușat Gabriel. Ceilalti sunt "pătați" ca dalmațienii...
DaMa se Mira:
(13 Martie 2014, 21:13)
Interesant consensul aspirantilor... Toti VOR!!! Ma intreb cati pot?! :)
Daniel:
(13 Martie 2014, 07:23)
Singurul care a pus problema in mod corect a fost consilierul PP-DD, Gabriel Musat
Pisi: