Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

«Școală, școală vrem profesori tineri»!

Învățămîntul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

La vremuri noi, școala ialomițeană are profesori vechi. De 30 de ani, aceiași dascăli continuă să predea lecții generațiilor actuale de elevi, după principiile utilizate la începutul carierei. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița o numesc «experiență la catedră», însă în clase se simte nevoia unei revigorări a resursei umane. Din această perspectivă, cifrele sînt uluitoare! Datele oficiale arată că în acest an școlar au fost reîncadrați în sistem un număr de 223 de profesori pensionari! Cel mai în vîrstă are 77 de ani și predă Educație Fizică la Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni...

Cruda realitate din clase
Legea Educației încurajează încadrarea în sistem a profesorilor pensionari, însă fără a oferi și perspective aplicate generațiilor actuale de elevi. Același sistem de educație care dădea rezultate în urmă cu 30 de ani, utilizat în multe din școlile ialomițene, nu mai poate răspunde nevoilor elevilor de astăzi. Proiecția acestei metode se reflectă cel mai bine în rezultatele pe care elevii ialomițeni le obțin la examenele naționale. Continuăm să fim printre județele codașe în ceea ce privește promovabilitatea la Evaluarea Națională sau Bacalaureat și să avem din ce în ce mai puțini olimpici. Foste glorii în trecut, profesorii-pensionari care continuă să ajungă la catedră sînt prea puțin ancorați în realitatea existentă astăzi în școli. «Avem o doamnă profesoară de Chimie care pare destul de depășită. Simțim că ne predă ca la începutul carierei dînsei. Îi mulțumim pentru ceea ce face, dar se simte nevoia unui profesor tînăr!» ne declară Adriana, elevă la prestigiosul Colegiu Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Iar exemplele de acest fel pot continua. Statistic vorbind, 8% dintre profesorii care predau în școlile ialomițene sînt pensionari. Exprimat în cifre, acest procent înseamnă un număr de 223 de veterani care încă mai vin la școală. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin că se bazează pe experiența acestora și că rezultatele lor sînt excelente. «Decît să angajăm necalificați care nu știu despre ce este vorba în Educație, preferăm domnii profesori pensionari pentru că au în spate atîția ani și se descurcă!» susțin voci din cadrul instituției.

Unde sunt profesorii tineri?
Cît despre profesorii tineri, aceștia renunță la cariera din Învățămînt din cauza salariilor extrem de mici. O știe cel mai bine Violeta Pavelescu, fost profesor de limba engleză la o școală generală din Țăndărei. După 3 ani de practică la catedră a renunțat la statutul de dascăl, pentru cel de angajat la o firmă de crewing în Constanța. Acum cîștigă 2500 de lei pe lună, adică de două ori mai mult decît pe vremea cînd era profesoară. «Este adevărat că tinerii nu îmbrățișează cariera de dascăl din cauza salariilor mici. Eu cîștigam cel mult 1000 de lei pe lună... Eram, într-adevăr, la începutul carierei, însă nu puteam supraviețui cu acești bani!» ne declară fostul dascăl din Țăndărei. În aceste condiții, pentru a umple golurile lăsate de tinerii care au migrat către alte domenii de activitate, sînt reînregimentați profesorii pensionari. Cel mai vîrstnic dascăl din Ialomița care continuă să meargă la catedră are 77 de ani și predă Educația Fizică elevilor Școlii Gimnaziale «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni... Conducerea unității de învățămînt susține că prestația respectivului profesor este ireproșabilă. «Mulți tineri ar trebui să ia exemplu de la acest dascăl. Se descurcă foarte bine și este de apreciat!» ne-a declarat Florin Popescu, directorul Școlii Gimnaziale «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni.

21 Martie 2014, 05:15 (24766 vizualizări - 55 comentarii)

Citiți și:
Învățămîntul ialomițean, salvat de pensionari

Comentariile cititorilor:


Rugăciuni și cruci:
(28 Februarie 2015, 10:09)
Pregătiți osanalele, puneți-vă două lacrimi pe obraz, evaluați câți Oameni au scos din voi Istrate Ioana și Maleficul Antonescu Gheorghe, că de la anu', 2015-2016, vom scăpa! Adio și....rețete gratuite! Pentru ei și pentru foștii lor elevi. Mulțumim Domnului!
Tata catre Mama:
(27 Februarie 2015, 23:08)
Stimata doamna, am fost elev al doamnei Istrate si ii multumesc pentru faptul de a fi fost exigenta la clasa. Altfel n-am fi invatat carte. Si nu numai... Ne-a invatat intai de toate sa fim oameni! Bietii copii pe care ii compatimiti sa puna mana la modul serios pe carte, sa studieze, sa munceasca. Sunt suficiente atatea generatii de analfabeti de dupa 89 incoace. N-a murit nimeni din studiu.
Acorduri si dezacorduri:
(28 Martie 2014, 18:16)
Omenilor care nu sunt in deplinatatea facultatilor mintale nu ar trebui sa li se dea voie sa profeseze. (Nu, nu ma refer la profesorii iesiti la pensie). Doamna C.D., va simtiti?
Doamnei Adriana:
(28 Martie 2014, 14:23)
Din cate stiu, sunteti singura profesoara din liceu care la ora dicteaza de pe tableta, de pe diferite site-uri, inclusiv de pe Wikipedia. Daca nu puteti sa predati, de ce mai incercati sa starniti scandaluri ?
Adriana:
(28 Martie 2014, 12:49)
Romalină este folosit de ceva timp și prin ziare naționale! Ca Păcală, Nasrtatin Hogea....proasta satului etc. ,,invenția'' nu-mi aparține, îmi pare rău! Cuvântul, cu sens peiorativ bineînțeles, l-am auzit acum 3-4 ani la un elev; a picat la fix, că CĂutam un termen exponențial pentru moromețianul EȘTI PROST! Sau să se oftice proștii! Sau mult folositul ,,Să moară Dușmanii mei...''! Și gata! S-a născut un cuvânt nevinovat, preluat și de alții cu gust pentru exprimare concisă. Orice asemănare cu vreo paranoică, e întâmplătoare. Nu cuvântul in sine deranjează, ci similitudinea semantică cu una care nu e-n stare măcar să-și schimbe numele...de domnișoară! Romalină...de!
Adriana:
(28 Martie 2014, 06:35)
@eleva CNMV, cu Romalina ei sfoiegită Nu înțeleg la cine te referi! Fii mai clară in exprimare, că ai luat simularea, deocamdată. Faci relaționări ca aia cu musca pe căciulă! Orice asemănare in muzicalitatea acestei etichete, ROMALINĂ, este o speculație care-ți aparține!
Oltenia:
(28 Martie 2014, 04:48)
Ni s-au sculat lăudătorii, ne-au speriat pețitorii. Dă-mi Doamne ce n-am avut că îți zic cu cine f...!
ELEVA CNMV:
(27 Martie 2014, 19:56)
As ruga persoanele ce au comentat sub numele de "Adriana" , "Oltenia" si alte pseudonime sa isi masoare cuvintele in ceea ce priveste "Romalina". Esti un/o bolnav/a psihic daca ai ajuns in stadiul in care sa inventezi termeni pentru a le face rau unor persoane ! Profesoara in cauza este o persoana de nota 10, o profesoara extraordinara si care se implica foarte mult in relatia cu elevii.Personal, nu am mai intalnit un profesor atat de bine pregatit si ma bucur enorm ca am avut ocazia sa-mi fie profesoara.Acest lucru a fost dovedit la simularile nationale, in care toti elevii dansei am avut rezultate bune datorita efortului dumneaei. Astfel de persoane ma fac mandra ca sunt eleva Colegiului si preocuparea si interesul dansei pentru materia pe care o preda asigura oricarui elev dornic sa invete promovarea examenului de bacalaureat ! Multumesc, doamna profesoara !! 
Saful:
(27 Martie 2014, 19:41)
Stai dracu cuminti, cateilor! Ati veni si in carje la scoala pentru bani, acasa mancati mamaliga cu branza si la scoala veniti cu haine de blana din porc mistret.
Daniela:
(27 Martie 2014, 18:38)
 De fapt,  90 % din comentatorii de pe acest forum sunt o singura persoana, bolnava psihic, depasita de vreme si vremuri,  cu multiple personalitati, care a gasit aici un debuseu al frustarilor, neputintelor, inferioritatilor, care se straduieste sa traiasca cu cosmarurile sale, cu demonii sai, cu dezamagirile sale . E greu sa treci de la statutul de activist comunist la cel de concurent intr-o lume deschisa.
Sever:
(27 Martie 2014, 18:25)
@unul din elevi. Ceva e putred pe-acolo! Ce se face cu elevii cei mai buni? Praf si pulbere! Cââh! Chemați senilii pensionari la școala! Si la inspectoratul Sc. Salvarea să fie prezenta 7 ore la poarta! Mai leșină vreo relicvă.
Eleva CNMV :
(27 Martie 2014, 17:55)
Incetati cu asemenea afirmatii!Meniul s-a stabilit,toti elevii au fost informati ca meniul de persoana va fi de 160 lei si evenimentul se va tine la Ingrid Ballroom,dovada clara e pe pagina de Facebook a liceului!De ce sa facem dintr-un moment asa frumos pentru sfarsitul vietii de licean un adevarat scandal care sa scarbeasca pe toata lumea?Ca de fiecare data,elevii sunt folositi ca "arme" in conflictele dintre profesori.Datorita unui om scurt la minte,acum organizarea banchetului e o adevarata bataie de cap,in niciun caz o placere cum ar fi normal!NU vreau sa plec din aceasta institutie cu o parere proasta si cu amintiri amare.Lasati-ne sa ne facem banchetul asa cum ne dorim,cum se procedeaza de ani de zile..
elev cnmv:
(27 Martie 2014, 17:25)
Scandaluri.Ipocrizii.Prof colegiului sunt intr-o continua lupta.Paranoici si batrani,se acuza unul pe altul de vrute si nevrute,mai mai sa-si dea in cap.Pff,si au pretentii de la copii...Sa-si vada de catedra lor si sa tina naibii ora cum se cuvine...Nici elevilor nu le este bine cand intra prof frustrat in clasa si incepe sa tipe ca nebunul din n motive stupide si banale.Macar materia sa si-o predea,daca de elevi nu stiu sa se apropie...
Elevă CNMV :
(27 Martie 2014, 17:15)
Protestez! CNMV este cel mai de elita școala! Și se mai face!
Elev CNMV:
(27 Martie 2014, 16:58)
Denigrati.Stupid.De la sistemul liceului,la intreaga poezie.Unii profesori sunt niste prof extraordinari,altii,nu numai ca lasa de dorit,dar te fac sa vrei sa te arunci pe geam,sau sa le dai cu ceva in cap in speranta ca se vor trezi la realitate.Cnmv este ca un teren de lupta cu copii.Si copiii sunt profesorii...Ei nu devin exemple,ci niste simple arme in demonstrarea unei imaturitati nemarginite...Si oameni buni,se presupune ca ei sunt adultii..