Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Performanțele elevilor ialomițeni

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Rezultatele pe care elevii ialomițeni le-au obținut la simulările examenelor naționale confirmă încă o dată dezastrul din școli. Datele statistice arată că mai bine de jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a și a XII-a sînt total nepregătiți pentru a promova Evaluarea Națională și Bacalaureatul.

Învățatul, piatra de moară a elevilor Așa cum era de așteptat, și în acest an rezultatele pe care elevii ialomițeni care au susținut simulările pentru examenele naționale sînt slabe. Primii care au intrat în focurile testărilor au fost elevii de clasa a VIII-a. La simulările Evaluării Naționale s-au înscris 2606 elevi ialomițeni. 2446 dintre aceștia au susținut proba la Limba Română și 2447 la Matematică. Statisticile Inspectoratului Școlar Județean arată că la prima disciplină au fost obținute note de 5 în procent de 70,44% și doar 3 note de 10. Ceva mai multe note de 10 s-au obținut la Matematică, acolo unde elevii au primit 18 rezultate maxime. Procentul notelor de 5 a fost 33,06%. Per total, procentul de promovabilitate obținut de elevii de clasa a VIII-a la simularea Evaluării Naționale este de aproximativ 50%. Acest procent clasează județul Ialomița pe locul 11 la nivel național în ceea ce privește promovarea testării. Oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar sînt însă convinși că elevii trebuie să muncească mai mult pentru a avea parte de rezultate mai bune la momentul examenelor. «Avem cu toții de lucru, profesori, elevi și, nu în ultimul rînd, familia, pentru a avea parte de rezultate mult mai bune. Poate părea dificil, dar nu este imposibil. Mai multă motivație, iar rezultatele vor apărea!» a declarat Ileana Condruț, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Rezultate și mai slabe la simularea Bacalaureatului Începînd de anul acesta, simulări pentru Bacalaureat au susținut și elevii de clasa a XI-a, nu doar cei de a XII-a. Elevii de clasa a XI-a au susținut testări pentru disciplinele Limba Română și Matematică. Procentul de promovabilitate al elevilor de clasa a XI-a la disciplina Limba Română a fost de 37,55%, iar la Matematică de doar 29,58%. Ceva mai bine, însă insuficient, s-au descurcat elevii de clasa a XII-a. Astfel, pentru disciplina Limba Română aceștia au obținut un procent de promovabilitate de 48,40%, la Matematică 35,25%, iar la disciplina la alegere (unde s-au susținut testări pentru materiile Chimie, Fizică, Istorie, Geografie, Biologie, Psihologie sau Economie) a fost obținut un procent de promovabilitate de 50,86%. Calculele matematice ale oficialilor Inspectoratului Școlar arată că media totală a promovabilității elevilor de liceu la simulările pentru Bacalaureat atinge procentul de 33,76%. Toate rezultatele obținute la simulări vor fi analizate, iar concluziile vor fi prezentate în cadrul unor întîlniri pe care reprezentanții școlilor le vor purta alături de elevi și părinți. «Datele vor ajunge și la noi și vom căuta împreună soluții pentru a spori gradul de promovabilitate la examenele naționale!» a adăugat Ileana Condruț.

24 Martie 2014, 09:20 (8487 vizualizări - 16 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Adriana:
(11 Mai 2014, 05:34)
Rebuturile școlii românești sunt și în bănci, și la catedre, și la IȘJ, și sus de tot! Motivul pentru care educația este dezastruoasă e diabolic: Desființarea Națiunii! Cam cu două generații în urmă, toți sunt rebuturi irecuperabile! Cei care realizați, obiectiv, că " nu vă încadrați", fugiți că, altfel, vă înghite cumva gloata, prin cantitate!!
Aurel:
(10 Mai 2014, 18:44)
Examenele nu au de unde să fie mai mulțumitoare anu ăsta, 2014. Se va continua experiența ,,Bolintineanu'' mai perfecționată, Bac 2012 Ialomița, cu alți actori...te pui cu românu?? E inventiv la furat și se descurcă. Profesorii sunt de la an de an mai slab pregătiți.
Denissa:
(10 Mai 2014, 09:49)
De vina sunt colegii nostri, care ar trebui exmatriculatii (cei fara bun-simt si galagiosii). Ministeru ii lasa repetentii, dar asa nu castia nimeni nimic. Ar trebui se se ia alte masuri asupra acestor ''neghiobii''!
Trandafir Marian:
(28 Aprilie 2014, 13:14)
De ce doriti sa le treceti in catalog daca Dom ministru a spus sa nu se treaca aa de ce ???
ics:
(27 Martie 2014, 16:24)
@ toti, va multumesc pentru sustinere
Rita:
(27 Martie 2014, 12:59)
Anul acesta examenele din Ialomița, inclusiv de titularizare a cadrelor, vor fi sub orice procent de până acum. Și nu din cauza ghinionului!
Premiantul:
(27 Martie 2014, 12:17)
 Nu se mai face scoala. Asta se vrea. Cu cati mai multi prosti, cu atat mai bine pentru cei care ne conduc.
Steluța:
(26 Martie 2014, 19:31)
@ics așa zici? Ești mare, omule! Ai băgat pe șpăgari la apă! Fala școlii cnmv. Bagă banii elevilor in buzunar?! Au mult curaj, sunt antrenați de ani de zile! Huoooo!
Popa:
(26 Martie 2014, 18:29)
Te felicit @ics! Acum era momentul să-l executați pe Buzu Vitalie! Banchetele sunt demult niște afaceri ale unor profesori și directori! Deci, de la 400, au rămas 250...tot e mult! Mai negociați! Mai mult de 125 nu este! Scoateți profesorii! Nu merită!
Radu:
(26 Martie 2014, 18:20)
Nenorocit CNMV !! Vedeți cum se fac banii?! Rușine, Directori, diriginți! Hoție! Jecmăneală! Nu le-a ieșit afacerea! Rușine!!!
ics:
(26 Martie 2014, 18:11)
revin cu o tema pe care nu o vreau abandonta, azi a fost scandal mare la cnmv pe tema banchetului, ala de la hermes care costa 400 lei de elev, acum se zice ca s-a negociat si s-a ajuns la 250 lei....mai sa fie...cum a disparut diferenta??? tov diriginti si tov pofesori sunt tare suparati pe chestia asta...si e normal sa fie pentru ca nu le mai iese nimic...de....paguba la potofel...., acum serios vorbind, se vedea de la o posta ca este manareala, ca vor sa-si traga banutul si nu prea le-a iesit invartalea, drept pentru care sunt tare suparati...un sfat pentru cei de-a XII-a, duceti-va cu cine va place si distrati-va, nu trebuie sa fie toti bosorogii cu voi...simtiti-va bine in lumea voasta, asa puteti avea amintiri frumoase, s-a dus vremea "Liceeni"-lor...asta nu intelege madam istrate si alti pensionari din generatia ei...
Dubluve:
(26 Martie 2014, 13:38)
@Igrec. Ai perfectă dreptate! Felicitări! La dracu, de ce să mai învățăm? Acum, tâmpiții sunt apreciați. E greu să te faci tâmpit când nu ești...totuși! Aici e Buba!
Igrec:
(26 Martie 2014, 11:06)
Pai de ce dracu sa mai inveti cand ai de model un doctor plagiator ajuns in fruntea Guvernului cu cei mai incopetenti ministri,pai de ce dracu sa mai inveti cand poti intra intr-un cacat de partid si hop-top poti ajunge director oricand si oriunde  acolo unde spagile de milioane de euro au ajuns o banalitate,pai de ce dracu sa inveti si sa muncesti o viata intreaga,cand poti sa dai un tun statului si sa-ti mai traiasca si vreo trei generatii  dupa tine in lux ,pai de ce sa mai inveti cand "valorile" sunt in coada clasamentului si aprecierilor "publicului",iar rebuturile societatii defileaza sfidatoare prin functii inalte jongland cu destinele tuturor.Acestea sunt modele prezentate generatiilor actuale,acestea sunt vremurile bulversante ce le traiesc in care nu munca si cinstea nu sunt  pretuite;nu sunt de condamnat ei,cat mai ales cei care,cu al lor discernamant si a lor alegere,au creat mediul propice degradarii societatii si mediului in care nu ai cum sa dezvolti o generatie "sanatoasa" nici fizic,nici spiritual,nu vei avea o generatie pe care sa te poti baza intr-un viitor destul de sumbru in asemenea conditii...
Profesor :
(25 Martie 2014, 20:04)
Cine pe cine să sancționeze? ISJ, Inspectorul "de zonă"? Păi, el abia așteaptă eliberarea unei catedre ca să intre la liceu. Care liceu? Acolo unde "se retrag" foștii, așa-ziși, inspectori. Legat de banchet, nu e.....proști...cine cere! Sunteți la cheremul cuiva?! Suma e scandalos de umflată. Se fac ședințe cu părinții absolvenților. Faceți "listă cu semnături", că aceasta este multifuncțională!
ics:
(25 Martie 2014, 18:26)
pai....domni profesori sunt mai interesati de banchet (CNMV=400 lei ron de elev) decat de calitate muncii lor...daca eu as avea rebut la acolo unde lucrez, as fi sanctionat...ei cum sunt sanctionati????