Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Facturi cu 30% mai mici pentru apa slobozenilor

Un slobozean cere SC Urban respectarea legii

Facturi cu 30% mai mici pentru apa slobozenilor

Urban datorează Sloboziei 30% din valoarea facturii în ultimii 4 ani! Afirmația îi aparține unui slobozean care intenționează să acționeze în instanță firma pentru recuperarea acestor sume. Nicolae Parpală reclamă «practicile comerciale incorecte și încălcarea legislației în domeniul protecției consumatorului, precum și în domeniul serviciilor de alimentare cu apă și canalizare». Slobozeanul nu se află la prima încercare de acest gen în lupta sa cu furnizorul local de apă...

Un slobozean cu inițiativă
Nicolae Parpală este expert contabil și beneficiar al serviciilor de apă furnizate de către SC Urban. După ce a plătit timp de 4 ani apa menajeră ca apă potabilă, Nicolae Parpală a descoperit că această practică este incorectă și că, de fapt, Urban încalcă legislația în domeniul serviciilor de alimentare cu apă și canalizare. Într-o sesizare înaintată Oficiului pentru Protecția Consumatorului, acesta explică cum a ajuns la această concluzie. «Urban SA a perceput tariful întreg pentru furnizarea serviciului de apă după retragerea Autorizației Sanitare de Funcționare deși, conform art. 8, pct. 8.3, lit. a, din Ordinul 90 din 20 martie 2007, (...) emis de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Publice de Gospodărire Comunală, ar fi trebuit să acorde bonificații în valoare de 30%/lună din valoarea facturii curente! Acest lucru poate fi observat prin faptul că tariful perceput de SC Urban nu s-a modificat în sensul reducerii cu 30% comparativ cu perioada anterioară retragerii autorizației sanitare de funcționare, respectiv cînd erau îndeplinite condițiile referitoare la parametri fizici și calitativi prevăzuți de legislația în vigoare» susține autorul sesizării. Potrivit propriilor declarații, Nicolae Parpală nu se află la prima încercare de a determina SC Urban să respecte legea și este dispus să meargă în instanță pentru a i se face dreptate. «Am discutat cu un avocat legat de acest demers. Ordinul este unul legal peste care nu se poate trece. Orice înțelegere ulterioară sau contract nu poate bate legea! Prin urmare, SC Urban e bun de plată. În cazul meu, cam 3 mii de lei în ultimii 4 ani... Și o să cîștig, pentru că am mai cîștigat împotriva lor, cînd mi-au încărcat factura fără nicio justificare. Din păcate, nu mizez pe o înțelegere, așa cum e normal. Voi acționa SC Urban în instanță, voi cere o expertiză contabilă și voi aștepta decizia legală!» a mai precizat acesta...

Legea și apărătorii ei
Ideea reducerii facturii de apă de către SC Urban nu este nouă. Ea a fost lansată în spațiul public încă de acum 3 ani de către actualul consilier local Mădălin Teculescu, la acea vreme prefect. Acesta apreciază și el că actele pe care își bazează Nicolae Parpală demersurile sînt legale, însă poziția sa publică este ceva mai nuanțată: «În conformitate cu Ordinul 90/2007 pentru aprobarea contractului-cadru de furnizare a serviciului de alimentare cu apă, art. 7 și 8, utilizatorul are dreptul să beneficieze de reducerea valorii facturii prin acordarea de bonificații în valoare de 30% pe lună din valoarea facturii curente în situația nefurnizării apei la parametri fizici și calitativi prevăzuți de legislația în vigoare. Cu alte cuvinte, din momentul 2010, cînd apa furnizată a fost recunoscută ca fiind industrială, fiecare gospodărie poate cere diferența de preț! Însă nu trebuie uitat că, în tăcere, se coace de către șefia PSD locală distrugerea Urban! Poleiala verbală către angajați, membrii și susținătorii partidului are acum o nouă țintă! Să vină RAJA! Ce contează prețul, calitatea și lipsa proiectelor... Principalul este ca banii să iasă pentru partid!» afirmă acesta privitor la acest subiect pe pagina sa oficială de Facebook. Altfel spus, consilierul local susține că, la acest moment, administrația locală nu mai e dispusă să susțină SC Urban. Afirmația lui Mădălin Teculescu se bazează pe faptul că, în următorul an, pentru a-și asigura supraviețuirea, SC Urban trebuie să alinieze prețurile la cele practicate de RAJA SA. În luna mai a acestui an, prețul metrului cub de apă va suferi o nouă majorare, depășind pragul de 6 lei. Pînă la închiderea ediției, Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban nu a dorit să ofere un punct de vedere oficial vizavi de acest subiect. Vom reveni!

De ce ne datorează Urban 30% din valoarea facturilor?
-Prin adresa nr. 428 din 22 ianuarie 2010, Direcția de Sănătate Publică Ialomița retrage autorizația sanitară de funcționare a SC Urban
-Ordinul 90 din 20 martie 2007 prevede la art. 8, pct. 8.3, lit. a, că «utilizatorul are dreptul să beneficieze de reducerea valorii facturii prin acordarea de bonificații în valoare de 30% pe lună din valoarea facturii curente, în situația cînd apa nu este furnizată conform prevederilor art. 7, pct 7.4»
- Art. 7, pct 7.4 citat (din același Ordin 90 din 20 martie 2007) susține că operatorul are obligația «să asigure continuitatea serviciului de alimentare cu apă la parametri fizici și calitativi prevăzuți de legislația în vigoare»

1 Aprilie 2014, 04:15 (5956 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Comentariile cititorilor:


APA:
(3 Aprilie 2014, 06:44)
Platim apa de tomberon la pret de apa potabila. Inca stau si ma intreb, spalatoriile de haine(daca avem)/ de masini etc... inclusiv lumea care cumpara apa sa faca mancare cum suporta asa ceva? Vand explozibil puternic se duce cineva la urban sa se detoneze cu totul ? :D :))))
Andrei:
(3 Aprilie 2014, 06:40)
URBAN Slobozia, este condus de Primaria Slobozia. Toti sunt niste INCAPABILI.
Bun Sunt Zau:
(1 Aprilie 2014, 18:44)
apa i buna mai baeti la select de ma vedeti Buna i apa Si curata Zambilica i minunata daca face 'ia' o fata! de bidon nu mai vorbim este cu apa buna PLIN! platiti fratilor si'n plus parametrii's toti de vis!