Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: O nouă finanțare pentru Spitalul Județean

Slobozia: O nouă finanțare pentru Spitalul Județean

Din lista de proiecte aprobate la ședința din 28 martie 2014, de remarcat ar fi și proiectul care a vizat aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru anul 2014. Conform documentației, valoarea acestei alocări bugetare este de 2,2 milioane de lei, însă fondurile sînt insuficiente pentru susținerea activității acestei unități medicale pînă la sfîrșitul anului 2014. Oficialii județeni au precizat că bugetul instituției va fi rectificat de mai multe ori pe parcursul acestui an pentru ca bolnavii să beneficieze de servicii spitalicești normale. Reamintim că Spitalul Județean se confruntă cu mari probleme financiare de mai mulți ani, aflîndu-se în repetate rînduri în pragul colapsului financiar. Prezent la ședință, noul director al instituției, Adrian Berbece a declarat: «În acest moment avem activi 822 de angajați, dintre care 72 medici activi și 38 medici rezidenți care vor continua activitatea în cadrul spitalului cel puțin 5 ani. (...) Eu sînt primul manager non-medic al acestui spital (...) și lucrăm, pe cît posibil, la îmbunătățirea imaginii acestui spital și vrem să facem acest lucru prin promovarea exemplului personal...».

3 Aprilie 2014, 09:40 (11300 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Scrisoare deschisă pentru ialomițeni
La masă cu directorul Spitalului Județean...
Plîngeri penale ÎMPOTRIVA Spitalului Slobozia

Comentariile cititorilor:


un calator:
(13 Iunie 2014, 22:32)
Domnule Berbece cum dracu se face ca posturile scoase la concurs au fost limitate ??? Astia 103 care vin benevol cum ii numiti dumneavoastra chiar credeti ca vor munci doar ca sa va scota spitalul din rahat ? Au si ei familii ,copii de crescut , rate la banci nu trebuie sa va slugareasca voua sa va luati salariile pe spatele lor. Sa va fie rusine va ganditi doar sa va fie voua bine , restul daca ar putea sa moara de foame cam asa vad ca va este intentia. RUSINE RUSINE RUSINE SA VA FIE .
CORECT!:
(29 Aprilie 2014, 08:03)
DOMNULE BERBECE , EXPLICATI VA ROG CUM DE S-AU REZILIAT ANUMITE CONTRACTE CU MOTIVUL CA NU ARE SPITALUL FONDURI SI IN URMA LOR S-AU INFIINTAT ALTELE? OARE ARE LEGATURA CU LISTA TRIMISA DE "DOMNUL" CIUPERCA ?
un om cinstit:
(24 Aprilie 2014, 17:13)
Domnule director chiar nu se poate da afara din garsoniera spitalului doua javre ordinare fostul angajat Caraulani si amanta sa Mihai Marioara care au case in Slobozia si stau ilegal acolo?????
Olaru :
(15 Aprilie 2014, 04:38)
Ce se mai aude cu doctorul Olaru? Mai pune maini si picioare in ghips pe care trebuie sa te duci la Bucuresti sa ti le puna de-al doilea medicii de acolo, asa de priceput este.
vali :
(14 Aprilie 2014, 18:56)
au bani de investiti dar de tratament nu au. sotia mea e internata la spital la pediatrie cu copilul de 4 ani si o trimete la farmacie sa cumpere medicamente adica gentamicina. rusine sa le fie celor ce conduc spitalul si prefectura acestui judet
pacient:
(14 Aprilie 2014, 02:45)
alo INDEPEDENT , DE CE NU POSTATI TOATE COMENTARIILE?VA plateste cineva de la consiliu judetean sau ce?
hop si eu:
(9 Aprilie 2014, 16:48)
sa se verifice si felul in care sunt cheltuiti banii colectati lunar de la angajati de catre SANITAS
MUNCITORI CINSTITI:
(9 Aprilie 2014, 15:52)
Domnule director Berbece ne-am bucurat foarte mult cind am vazut ca a-ti luat masuri impotriva impostorilor si a hotilor cum ar fi fostul angajat Caraulani  care inca mai ocupa garsoniera spitalului unde intra si iese hoteste De ce nu-i schimba nimeni yala ?.In continuare acesta ride de noi pe banii nastri .Pina cind?????????
gogu:
(8 Aprilie 2014, 15:06)
I.T.M. sa verifice si contractele de prestarii servicii pe anul 2014 sa se vada ca si dupa plecarea dr. olarus-au mai incheiat noi contracte.
ani:
(7 Aprilie 2014, 15:48)
upu merita
cetatean:
(7 Aprilie 2014, 15:47)
felicitari upu
corina:
(7 Aprilie 2014, 12:10)
Draga Claudiu permite-mi sa te contrazic,pe aceasta duduie cu ifose de parvenita nu o mai cheama de mult Basarab,s-a intors la obarsiile natale pt ca nu i-a mai fost bine si confortabil in familia care a ajutat-o,ea nu este altceva decat o distrugatoare de familii,asa cum este numita in spital,problema este ca,isi gaseste si fraierii,se milogeste pana isi atinge scopul.Ce om cu capul pe umeri se destainuie cu nonsalanta in fata colegilor cu activitatile ei sexuale??este rusinos,jenant sa stai sa-i asculti balivernele.Iar meseria pe care pretinde ca o practica lasa de dorit nu stie mai nimic se fofileaza si apeleaza la colegi pt a-i face unele servicii. Suntem colege dar mi-e jena sa spun mai multe si slava Domnului stiu ce-i poate capul.Pacat ca nu se face o mai buna selectie pt ca nu are ea ce cauta pe ATI,tinand cont ca avem atati colegi foarte buni si competenti pe alte sectii,unde sunt mai slabi platiti,pt ce ia aceasta agramata atatea milioane pe luna cam 25 daca nu stiti,pentru papagalul de care da dovada,ca aici nu o intrece nimeni.Cati Ignat asa cum se numeste acum ameninta in stanga si dreapta ca de ea nu se poate lega nimeni ca are ea relatiile ei,va spun eu are pe unul care este la fel ca si ea un bolnav psihic,tot ea a spus la serviciu ca noi ca si colege nu aveam de unde sa stim.Asta este duduia Cati nu este in stare sa aiba grija nici de propriul copil,este o parvenita ce isi da aere de mare doamna cand de fapt este o nulitate din toate punctele de vedere ! ea stie ca eu sunt impotriva ei,dar lasitatea si frica o s-o impiedice sa ma intrebe de tot ce i-am spus pana acum.Cam asa stau lucrurile.
Si mai fraier:
(7 Aprilie 2014, 10:04)
Sanatatea e logica, dar nu aduce profit! Totusi... devine foarte logic ca peste trei luni... se va intampla ceva!
claudiu:
(7 Aprilie 2014, 01:22)
D-le manager,de ce nu luati in seama un singur lucru?sunt foarte multi absolventi ce isi tin diplomele in sertare,dar sunt dornici de munca si nu au loc din pricina unor neaveniti,integrati in sistem pe pile mari nu jucarie.Am multe exemple pe fiecare sectie si in fiecare cabinet.Lucreaza foste vanzatoare,femei de serviciu ca asistent medical si cel mai elocvent caz este al unei femei/barbat ca habar n-am ce este de pe sectia reanimare,Ecaterina Basarab care se stie bine prin ce relatii a intrat,iar daca nu stiti intrebati-o pe fosta as.sefa alias d-ra Ileana cat nu dorea sa o angajeze pe acest travestit al societatii, din cauza prostiei colosale de care dadea dovada.Luati-le la bani marunti sa vedeti ca habar nu au de meseria pe care o practica sunt pe dinafara,noroc cu medicii ca le salveaza din anumite situatii.Din sursa sigura va spun ca aceasta asistenta a sustras de unde lucreaza medicamente pe care le administra in particular pe bani grei,de exemplu fiole cu celebrolizin,si lasa pacientii fara medicatie.Va rog intrebati colegii ei pt ca toti stiu.Haideti odata faceti putina curatenie printre salariati si o sa va convingeti.Eu nu neg competenta multor cadre medicale,dar sunt foarte putini, cei care merita acest statut de bun profesionist.
Alt fraier:
(6 Aprilie 2014, 22:04)
Alooo. nenea "fraieruuu", te tratezi cu viza CFP? sau cu fatza de la miezul noptii?