Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă penală în comuna Reviga

Cine a batjocorit-o pe minora de 12 ani?

În ediția anterioară, ziarul Independent relata despre cazul alarmant al unei fetițe de 12 ani, din comuna Reviga, care a adus pe lume un bebeluș. Noi date ies acum la iveală cu privire la această tulburătoare întîmplare. Ceea ce la prima vedere părea a fi un act voluntar al unei minore inconștiente, s-a tranformat într-o anchetă penală în toată regula. Polițiștii și procurorii au indicii că minora ar fi fost victima unei agresiuni sexuale...

Drama unui copil
Cazul fetiței de 12 ani din Reviga care a devenit mamă a tulburat întreg Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Deși pentru medicii și asistentele din cadrul Secției Neonatologie prezența minorelor care aduc pe lume copii a devenit ceva obișnuit, întîmplarea acestei fetițe aproape că i-a lăsat fără cuvinte. Micuța s-a prezentat la unitatea medicală aproape de sfîrșitul lunii martie, iar la cîteva ore după ce a ajuns la spital a născut. «Este dramatic în momentul în care ajung astfel de cazuri. Despre această copilă putem spune că, deși fizic era pregătită pentru sarcină, din punct de vedere emoțional era total nepregătită. Arăta ca un copil care trebuie să se joace cu păpușa!» ne-a declarat medicul Gabriela Dumitru, șeful Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai grav este faptul că nimeni din cadrul familiei sau al școlii nu a putut să-și dea seama de starea micuței. În toate cele nouă luni de sarcină nici mama fetei și nici măcar diriginta nu au putut să observe faptul că organismul micuței s-a modificat. Ceea ce este și mai grav este faptul că totul s-ar fi petrecut în urma unei nenorociri. La momentul aflării veștii, s-a mers pe premisa faptului că fetița și-ar fi dat consimțămîntul cu privire la actul sexual în urma căruia a rămas însărcinată. Noi indicii scot însă la iveală faptul că în spatele acestei întîmplări s-ar ascunde o agresiune sexuală. Bănuit de organele judiciare ar fi concubinul mamei minorei, care se pare că ar fi obligat-o pe aceasta să întrețină raporturi sexuale... O anchetă penală a fost deschisă în acest caz, iar cercetările sînt abia la început. «În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de act sexual cu un minor. Cercetările continuă pentru a se stabili întreaga împrejurare a faptelor» declară inspectorul de poliție Andreea Loghin, purtătorul de cuvînt al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

23 Aprilie 2014, 06:20 (6346 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigi Duru:
(27 Aprilie 2014, 09:41)
Eu nu inteleg de ce se tot fac experimente pe animale. Pedofili nu sunt destui?
Diriga chioara:
(24 Aprilie 2014, 07:14)
Din rezerva de stat oferite dirigintelor mioape ochelari cu dioptrii supranumerar, lectii saptaminale de educatie si supraveghere sexuala a minorilor aflati in grija precum si avertismente urlate matinal la difuzorul scolii cu continutul " scoateti vata din nas si urechi si fiti cu ochii pe burtile gagicilor minore, piz...lor lor si pul..lor majorilor si minorilor cu hormoni scapati de supt control.
Mame proaste:
(24 Aprilie 2014, 07:04)
Concubinul agatat de organul din dotare in catargul din piata publica iar mamei vaci infipte tepuse in zona intima pentru maximizarea sensibilitatii strafundurilor dornice de exercitii pacatoase.