Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXCLUSIV: Dumitru Cristudor a fost condamnat la 3 ani de închisoare!

Pedeapsă cu executare pentru fostul șef al DNA Slobozia

EXCLUSIV: Dumitru Cristudor a fost condamnat la 3 ani de închisoare!

Luni, 12 mai 2014, judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție l-au condamnat pe fostul procuror șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor, la pedeapsa de 3 ani închisoare cu executare și interzicerea unor drepturi pentru o perioadă de un an. Decizia magistraților nu este definitivă ea putînd fi atacată cu recurs...

Filmul unei anchete Scandalul public iscat de dosarul penal în care Dumitru Cristudor a fost cercetat de DNA-Structura Centrală a izbucnit în vara anului trecut. Anchetatorii de la București au reținut în sarcina acestuia infracțiunile de «luare de mită» și «favorizarea infractorului». Concret, Cristudor se face vinovat de faptul că a stopat derularea la Slobozia a unei anchete a autorităților judiciare din Germania. Procurori din cadrul Parchetului Muhlhausen, regiunea Turingia, aveau sarcina de a efectua mai multe percheziții domiciliare în Slobozia pentru a ridica 4 suspecți care au fraudat statul german cu suma de 23 milioane de euro. Respectivii suspecți erau apropiați ai afaceristului Vasile Taifas, cel căruia Cristudor i-a furnizat informații despre ancheta germană care urma să se desfășoare la Slobozia. În schimbul informațiilor, Cristudor i-a cerut lui Taifas 10 arbori thuya, două remorci de materiale de construcții și o mașină marca Audi A4. La un an distanță, luni, 12 mai 2014, judecătorii Curții Supreme de Justiție l-au condamnat pe Dumitru Cristudor la 3 ani de închisoare cu executare și interzicerea unor drepturi pentru o perioadă de un an. Decizia magistraților vine după ce fostul șef al DNA Slobozia a încercat de 6 ori să scape de arestul preventiv și să fie judecat în stare de libertate. În dosarul DNA ce l-a vizat pe Cristudor se regăsesc afaceristul Vasile Taifas și contabila acestuia Monica Andronache. Cei doi au fost acuzați de comiterea infracțiunilor de «dare de mită» și «complicitate la dare de mită». La scurt timp de la trimiterea lor în judecată, cei doi au primit din partea acelorași magistrați care l-au condamnat pe Cristudor pedepse cu suspendare.

13 Mai 2014, 14:30 (6949 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Giuseppe:
(19 Iunie 2014, 18:51)
Nu e numai turnatorie la nivel mic.A fost turnat-flagrant-de catre un alt procuror(coleg,prieten,mancau din aceiasi farfurie).Cris la puscarie si D propulsat si mai sus.Gresesti...trebuie sa te gandesti si la ce urmeaza.Bratul lung al legii...mai ales brat nemtesc(e bine lucrat) ...:)
Titi:
(17 Mai 2014, 06:04)
Dar șpâgarii de la bacalaureat când urmează că ies Hoții la pensie tot înșelând?! Ani de zile au dat unii mită!
JUSTITIE:
(16 Mai 2014, 18:37)
HOTII DIN SPITALUL SLOBOZIA CAND URMEAZA??CA DECAT VB AU FOST PANA ACUM
RIK:
(15 Mai 2014, 18:36)
Dar cumatrul meu HRISTESCU ce face? el se lauda ca nu va patii nimic, noi speram altceva, multi ANI inainte va uram(intelegeti voi)
vasile:
(15 Mai 2014, 11:30)
Sa-i dea mai mult sa fie multumit
Gore:
(15 Mai 2014, 04:09)
Taifas e bine mersi isi plimba masina si gagica pe corso. Codruta sa traiasca. Si-a dresat bine baietii. Ne gindeam ca au facut si ei o brinza.
shueta:
(14 Mai 2014, 15:40)
Taifas de ce nu e intre parnaiasi????/
mircea:
(14 Mai 2014, 14:50)
sarba, greata,sila si un sentiment de "lupta cu morile de vant", cam asta simt fata de justitia romana...
Silica:
(14 Mai 2014, 11:54)
HHHHHH, ce tari sunteti !  Postati doar ce vreti. Bv voua. hai cu Goaga!
SILE:
(14 Mai 2014, 11:51)
GOAGA, GOAGA, GOAGA  !!!!  HAI SI CU EL !!! INCREZUTUL, INFATUATUL CU X5 !!
Român, din păcate!:
(14 Mai 2014, 11:19)
L-ați mângâiat pe creștet! Pariu că scapă curat, floare! Tocmai vedeam justiția, justă...
Lale:
(14 Mai 2014, 09:45)
Asta a fost tot ce i-a gasit DNA-ul domnului Cristudor? N-a mai iesit nimic altceva la iveala? E tot ce-au reusit si asta datorita interventiei procurorilor straini? Asteptam si alte dezvaluiri. Nu cred ca a fost singura infractiune pe care a comis-o. Bine ca plateste si pentru asta, dar nu e mare lucru. O sa-i tinem pumnii la recurs.
Sosoiu:
(14 Mai 2014, 09:16)
Foarte eficienta justitia in cazul celor doi complici. Turnatoria salveaza Romania.  Cred ca va trebui sa ne multumim cu atit. Doar daca recursul nu ne va narui si aceasta mica satisfactie. Mica de tot. Miine poimiine il vezi pe Cristudor zburdind liber printre arborii lui tuia orchestrind cine stie ce alte afaceri infloritoare.