Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Vom investi în Țăndărei peste 5,4 milioane de lei în anul 2014!»

Primarul Cristian Roman

«Vom investi în Țăndărei peste 5,4 milioane de lei în anul 2014!»

Investiția în sala de gimnastică a Școlii nr. 1 Țăndărei nu este singura aflată pe agenda de lucru a administrației locale. Potrivit informațiilor oficiale, pentru acest an, Consiliul Local a aprobat investiții în valoare de peste 5,4 milioane de lei. Suma reprezintă cam o treime din valoarea totală a bugetului estimat pentru anul 2014 și este cea mai mare din ultimii 6 ani. Primarul Cristian Roman susține că acest buget de investiții reflectă atît consensul din plenul Consiliului Local, cît și determinarea administrației locale de a ridica nivelul de trai al populației.

Reabilitarea străzilor va costa 3,4 milioane de lei
La numai un an de la preluarea mandatului, primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman a declanșat cel mai ambițios proiect de reabilitare a unor artere de circulație. La jumătatea acestei veri, cele 7 străzi în care administrația locală a investit 3,4 milioane de lei urmează să fie recepționate.
-Este o realizare cu care ne vom mîndri toți. Este vorba despre strada Oituz, Dreptății, Florilor, Digului, Spicului și Artelor...
-Oamenii reclamă că străzile nu vor mai fi niciodată cum au fost!
-Și au dreptate! Dar recepția lucrărilor nu presupune în mod automat că le vom accepta așa cum sînt. Vom recepționa doar acele străzi care au fost reabilitate conform contractului. Și, în opinia noastră, există străzi care arată foarte bine, așa cum scrie la carte. Sînt 3 sau 4 străzi unde sîntem mulțumiți de lucrările executate, iar pentru restul mai e timp, sper eu, pentru a le aduce la parametrii din contract...
-De ce obsesia aceasta pentru reabilitarea străzilor?
-Nu e o obsesie, e o necesitate! Vrem să oferim locuitorilor un nivel de trai specific unui oraș. Nu putem să cerem taxe și impozite concetățenilor noștri, dar să oferim condiții de mediu rural. Sigur, mai sînt multe de făcut. Dar nu stăm și nu ne vom mulțumi cu ce am făcut anul acesta. În fiecare an vom investi mai bine și, ne place să credem, mai multe fonduri!

Bani pentru «mai bine» în oraș
Pe lîngă obsesia administrativă pentru reabilitarea arterelor de circulație, edilul local promite finalizarea, pînă la sfîrșitul acestei toamne, a altor investiții de mai mică anvergură, dar extrem de necesare pentru oraș, susține el.
-Vom finaliza în această toamnă investiția în sala multifuncțională. Este o investiție așteptată de oraș, dorită de toți consilierii și extrem de necesară pentru comunitate. Țăndărei nu are o astfel de facilitate, era momentul să facem un efort pentru a o avea. Costul ei se ridică la 500 mii de lei!
-Cu o investiție nu se face primăvară la Țăndărei...
-Cu una nu, aveți dreptate. Dar nu este singura. Vom deschide în oraș și un club pentru pensionari. Am preluat o fostă centrală termică, am transformat-o, vom investi acolo 170 mii de lei și vom face un centru pentru persoane vîrstnice. Este cunoscută această tendință la nivelul orașelor, ne alăturăm și noi acesteia... Nu pentru că vrem să fim «la modă», ci pentru că este o necesitate. Orașul îmbătrînește și e nevoie să avem grijă, în acest fel și de cei care l-au construit acum 30 de ani. De asemenea, am reușit să refacem rețeaua de iluminat a orașului. Este o investiție care nu ne costă nimic, pentru că banii se vor amortiza din diferența de factură. Iar noul sistem, estimăm, va reduce la jumătate costurile cu energia electrică. Adică nu vom mai depăși 250 mii de lei lunar...
-O investiție care să aducă locuri de muncă?
-Da, vom avea. Încercăm permanent să oferim oportunități de investiții, dar este dificil. Una dintre acestea o cunoașteți. Este vorba despre o firmă care este interesată de construirea unei centrale de cogenerare biomasă agricolă, cu o capacitate de 45 MW energie. Teoretic, vorbim de o investiție de 100 milioane de euro și de locuri de muncă. Dar nu ne limităm la un singur investitor. Căutăm, facem demersuri administrative, luptăm pentru oportunități. Și sperăm să demonstrăm, cît mai curînd posibil, că putem transforma promisiunile electorale în fapte.

20 Mai 2014, 06:30 (4594 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Asistații social ofereau șpagă șefilor ADP Țăndărei în schimbul indemnizațiilor ilegale!

Comentariile cititorilor:


un om de bine:
(26 August 2014, 17:59)
Da , merita sa investiti in cultura, infrastructura.Aveti in oras o scoala generala, nr.1 care rivalizeaza cu o scoala de protocol din Bucuresti.Cand nu era director doamna Mitrea Steluta Iulia , acest lacas de invatamant arata jalnic.Elevii invatau in conditii total improprii.Nici nu visau calculatoare , apa curenta, parchet , sala de sport.Felicitari domnule primar ca aveti o echipa manageriala de exceptie la scoala nr.1 din Tandarei.
eu :
(28 Mai 2014, 13:05)
bvoooooooo
ion:
(27 Mai 2014, 05:50)
facem sali de gimnastica,dar strazile sunt nepietruite,iar vara nu poti sa respiri de praf.,vezi str.Avalansei
cornel:
(25 Mai 2014, 12:04)
sinteti penibili aplaudaci ai psd orasul e in coma e resuscitat la aparate nu se schimba nimic decit se platesc datoriile de la alegeri catre firmele de casa ale partidului pe baza asaziselor lucrari de modernizare auzi oras european .... ' orasul nu respira nu are locuri de munca copii nostrii nu au viitor aici !!!
eu:
(23 Mai 2014, 18:26)
Felicitari, Domnule Primar! Aveti o echipa de milioane! In oras este tot un zumzet de lucrari, ceea ce incomodeaza pe cei ce nu vor sa vada lucrurile bune. Sa va dea Dumnezeu putere, sa duceti la bun sfarsit ce ati inceput! Hai , PSD! Traiasca Romania! Suntem mandrii, ca suntem romani!
ionut:
(21 Mai 2014, 11:06)
intradevar  o sa fie din ce in ce mai frumos orasul tandareii dar in unele zone...ca in alte parti sant niste strazi   cand ploua nu poti sa mai iesi din casa decat  cu cizme pana la genunchi...
Romeci Ionut :
(21 Mai 2014, 08:13)
Asa da! In ritmul acesta orasul meu,al nostru va fi in cativa ani un oras european si poate si "aratat cu degetul" in sensul bun,de catre alte orase ca Tandarei sau cine stie poate mai mari.Felicitari domnule Cristian!