Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

După o îndelungată suferință, încercările Alexandrei Aron din Slobozia de a lupta cu boala s-au sfîrșit. Diagnosticată cu o tumoare cerebrală în urmă cu 6 ani, tînăra a trecut în neființă luni, 2 iunie 2014, după-amiază. Dumnezeu să o odihnească în pace!

O luptătoare pentru Rai
Cea mai mare dorință a «micuței poloneze» era să se vindece. Se lupta cu boala de 6 ani. Simbol al dorinței de viață, Alexandra și-a demonstrat sieși și lumii întregi că este o luptătoare înnăscută. Eforturile ei de a supraviețui unei boli necruțătoare au fost imense. Zeci de ore de operații pe creier, sute de ore de chimioterapie, luni întregi de spitalizare, ani întregi de terapie recuperatorie. Luni, 2 iunie 2014, toate acestea s-au dovedit prea mult pentru o tînără care urma să împlinească 26 de ani. Iar suferința ei a ajuns la capăt. Își alina durerea postînd în spațiul virtual mesaje despre starea-i precară de sănătate. Într-una dintre ultimele sale postări, Alexandra scria: «Starea mea de sănătate se degradează continuu, necontenind durerile de cap, amețelile, tremurul, întrucît n-a trecut mai mult de-o lună de la debutul lor și pînă la diagnosticarea propriu-zisă. Simt că mă scurg și nu mai am nicio șansă...». S-a întîmplat la orele amiezii, în camera unde atîta amar de timp Alexandra s-a rugat să trăiască. Dumnezeu s-o odihească în pace! Drum lin spre cer să ai, draga noastră Alexandra. Noi, cei de la Slobozia, nu te vom uita niciodată. Vei rămîne mereu în amintirea noastră!

Drama Alexandrei Boala Alexandrei a fost diagnosticată în jurul vîrstei de 20 de ani. Prima intervenție chirurgicală la care a fost supusă s-a desfășurat la Spitalul Universitar din București. La finalul intervenției, medicii i-au scos tumoarea dar, dintr-o eroare medicală, aceiași i-au paralizat jumătate de corp. La scurt timp, tînăra a aflat că nu a scăpat de cancer. Salvarea ar fi trebuit să vină în urma unei alte intervenții chirurgicale. De la o singură procedură s-a ajuns la trei, toate desfășurate la un spital privat din Turcia. La începutul anului trecut, Alexandra a intrat din nou în sala de operație. De această dată medicii i-au montat un șunt chistioperitoneal, menit să-i dreneze lichidul acumulat în creier direct în stomac. Cînd spera că s-a vindecat definitiv, durerile de cap au revenit. În urma unui alt control medical, Alexandra a aflat că tumoarea i-a recidivat și că trebuie să se opereze, din nou, pentru a putea rămîne în viață. După alte cîteva vizite la spitalul din Turcia, medicii i-au spus că nu se mai poate face nimic...

3 Iunie 2014, 04:10 (5275 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
«Vreau să trăiesc!»
Soldățica poloneză

Comentariile cititorilor:


alex cro.:
(4 Iunie 2014, 10:04)
Dumnezeu sa te odihneasca in pace suflet bun si nevinovat!ai fost o adevarata luptatoare!spre rusinea mea nu am putut sa ajung sa iti aprind o lumanare!Dumnezeu sa te aibe in paza Lui
FLORENTINA:
(4 Iunie 2014, 08:54)
D-ZEU SA TE ASEZE LA DREAPTA LUI SI SA-TI IERTE TOATE PACATE FACUTE .AI FOST O FLOARE CARE S-A OFILIT DAR POATE ASA A VRUT CEL DE SUS SA TE AIBA APROAPE,SUFLET NEVINOVAT  ODIHNESTE -TE IN PACE SUFLET CURAT SI CHINUIT 
stefan:
(4 Iunie 2014, 08:10)
ALEXANDRA nu a trecut in nefiinta ,ci a trecut  spre viata vesnica unde este raiul si iadul. HRISTOS a inviat si a aratat ca si noi vom invia de vom crede in el si ne vom pocai de pacatele noastre.Sa-l rugam pe bunul DUMNEZEU sa o ierte,sa ne rugam pentru sufetul ei sa-l aseze in locul bucuriei vesnice.  iertati-na...