Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Buget de 10,7 milioane de lei pentru școala ialomițeană

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat recent publicității valoarea bugetului pe care unitatea l-a avut disponibil în anul școlar precedent. Potrivit estimărilor oficiale, conturile instituției au fost alimentate în 2013 cu suma de 10,7 milioane de lei. O mare parte dintre aceste fonduri au fost alocate susținerii elevilor defavorizați.

Bani pentru profesori și elevi Ca și în cazul altor instituții publice deconcentrate din Ialomița, Inspectoratul Școlar Județean a avut parte, în 2013, de un buget de criză. Oficialii din cadrul instituției au dat publicității valoarea sumelor pe care Guvernul, alături de Ministerul Educației Naționale le-au virat în conturile unității. Cifrele arată că Învățămîntul ialomițean a beneficiat de un buget total de 10,7 milioane de lei. «Ca în oricare altă situație, și în privința banilor a fost loc de mai bine. Cu toate acestea noi ne-am descurcat și cu ceea ce am primit. Am reușit să ne încadrăm și să ne onorăm toate angajamentele din punct de vedere financiar. Pentru anul acesta nu se anunță mari schimbări, dar sîntem convinși că vom face față tuturor provocărilor care ne așteaptă. Nu este ușor, dar cu siguranță ne vom descurca!» ne-a declarat Ileana Condruț, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar al Județului Ialomița. Banii pe care i-au primit instituția au fost împărțiți în funcție de nevoi. Astfel, o bună parte din suma totală, în cuantum de 3,1 milioane lei a fost acordată pentru cheltuieli de personal. În această categorie intră salariile tuturor profesorilor ialomițeni. Totodată 2,8 milioane de lei au fost acordate programelor de asistență socială din Învățămînt. În acest sector sînt cuprinse bursele sociale acordate elevilor defavorizați, a rechizitelor și a retipăririi manualelor pentru aceștia, bursa «Bani de Liceu», precum și decontarea abonamentelor elevilor navetiști. În anul precedent, Învățămîntul ialomițean nu a beneficiat de fonduri pentru finalizarea obiectivelor școlare în curs de dezvoltare, repararea mijloacelor de transport proprii Inspectoratului Școlar și nici pentru mobilierul din clasă sau dotarea cu materiale didactice a școlilor.

5 Iunie 2014, 04:45 (3805 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Promovabilitate de 46,15% la simulări în Ialomița
Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani
Profesorii ialomițeni vor primi 1,9 milioane de lei pentru «educație»

Comentariile cititorilor:


Adriana:
(5 Iunie 2014, 11:22)
Gospodărirea fondurilor ține tot de "cap"! Eu aș vrea să atrag atenția '' banilor de liceu''. Nu merită toți cei care beneficiază acum de această sumă! Sunt unii leneși, chiulangii și cu dosare cam dubioase. Vii din Spania, intri direct la un liceu de elită, ești tută la aproape toate materiile ( 8 ani de școală i-a făcut in Spania!), treci corigența la română cu Romaline care, poate, au pus botul...și ai "bani de liceu"!!! Absențe cu grămada, învoiri, probleme mari de conduită...dar are "bani de liceu"! Și câți or mai fi ca ăsta! Are pile!? Vai de capul dirigintelui, cu unul ca ăsta care influențează colectivul, în rău! Bine urmărite dosarele cu "bani de liceu"!
CINEVA:
(5 Iunie 2014, 07:24)
Poate la sfarsitul lunii Iulie avem si noi un manager competent......sau il tine d-nul Ciuperca tot pe asta dupa zicala: Pleaca ai nostri vin ai nostri, voi ramaneti tot ca prostii!