Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala ialomițeană pierde anual 1000 de elevi

Școala ialomițeană pierde anual 1000 de elevi

Dincolo de aspectele ce țin de lipsa investițiilor sau rezultatele la examenele naționale, învățămîntul ialomițean suferă din cauza depopulării școlilor. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în ultimii 4 ani, din școlile ialomițene au dispărut cîte 1000 de elevi. Pericolul desființării unităților de învățămînt, urmare a acestui fenomen, devine tot mai evident. Măsurile adoptate în acest sens de oficialii județeni pot fi numărate pe degete și nu schimbă cu nimic datele problemei.

Golurile din clase Fenomenul depopulării unităților de învățămînt din Ialomița a început să se manifeste în anii 2000 și a luat amploare în ultimii 4 ani școlari. Astfel, din raportările oficiale ale reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița reiese faptul că, la fiecare început de an școlar, din unitățile de învățămînt din județ dispar, în medie, cîte 1000 de elevi. Și de această dată cifrele vorbesc de la sine. În anul 2009/2010 intrau la școală 46000 elevi, în 2010/2011 doar 45000, în 2011/2012 doar 44000, în timp ce în anul școlar 2012/2013 efectivele școlare însumau 43000 de elevi. Acest fenomen se simte cel mai acut în sînul unităților din mediul rural și are drept consecință desființarea acelora care nu întrunesc numărul suficient de elevi. Așa s-a întîmplat în 4 școli din județ, printre care și cea de la Frățilești, care au fost închise din cauza numărului insuficient de elevi. Depopularea a făcut ca aceste școli să-și închidă porțile după ce Banca Mondială le-a reabilitat «la cheie» sediile...

Situație la indigo Și în perioada imediat următoare previziunile sînt destul de sumbre. Pe lista unităților școlare care ar putea fi închise din cauza depopulării sînt trecute Școala Buești, Școala Sărățeni, Școala Drăgoești, Școala Moldoveni sau Școala Marsilieni, din comuna Albești. Fiecare dintre aceste unități se confruntă cu o lipsă tot mai mare a efectivelor de elevi. Pentru a nu fi radiate din sistem, reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița au căutat o sumedenie de metode, care nu s-au dovedit eficiente. De exemplu, la Școala Buești s-a mers pe ideea claselor simultane. Astfel, elevi de clasa I, a II-a și a III-a învață împreună într-o singură clasă. «Era cea mai bună soluție pentru ei, dar nu ne ajută prea mult pentru că este dificil atît pentru învățător, cît și pentru elevi!» precizează Ileana Condruț, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. O situație similară se petrece și la Școala Marsilieni, acolo unde, susțin reprezentanții administrației locale, «carte nu se face deloc într-o singură clasă cu elevi amestecați».

Cifrele care desființează școli «Cunoaștem foarte bine situația aceasta a efectivelor scăzute de elevi. Nu este o vină a nimănui, ci este un aspect ce ține de demografie, de sporul natural. Noi nu vrem să desființăm nicio școală!» declară Ileana Condruț, șefa învățămîntului ialomițean. Motivația oficialilor din învățămîntul ialomițean este plauzibilă, iar datele statistice o confirmă în totalitate. Rapoartele reprezentanților din cadrul Direcției Județene de Statistică Ialomița arată foarte clar că numărul locuitorilor județului este în scădere, mai ales cînd vine vorba despre tinerii de vîrstă școlară. Între recensămintele din 2002 și 2011, diferența este de peste 20000 de persoane. Astfel, dacă în 2002 Ialomița avea 290000 de locuitori, în urma recensămîntului efectuat cu 3 ani în urmă, s-a demonstrat că județul este locuit de doar 274000 de persoane. Dintre aceștia, un sfert erau de vîrstă școlară, restul fiind persoane adulte și bătrîne.

10 Iunie 2014, 03:10 (5313 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor
Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor
Elevii vin la școală cu păduchi
Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului
Școlile ialomițene, focare de boală pentru elevi

Comentariile cititorilor:


Marcel Dumeritul:
(29 Iunie 2018, 20:39)
Ma Gianina ce putem sa facem daca salariile sunt mici? Aia calificati sa predea  ceva materie calumea se duc unde e banu gros nu sa se injoseasca la scoala pe bani putini
Invatamantul azi:
(29 Iunie 2018, 13:27)
Si dialogul "elevat" cadre-parinti: ca proasta-n targ,imputita,analfabeti, indobitociti,fese umflate,toape, jigodii,prost..
Gianinuța:
(29 Iunie 2018, 11:30)
Profesoarele cu diplome nu se duc să predea la țară decât dacă NU au pile. Nu suportă aerul rural. Nici cele de la oraș nu sunt niște ,,calificate”.Tu @ prostu Marcel ești una dintre PROASTE!
Nedumeritu Marcel:
(28 Iunie 2018, 23:37)
@Gianina poti sa fii mai explicita te rog ca nu am inteles nimic  din comentariul tau, Multumesc!
Gianina:
(28 Iunie 2018, 16:01)
Să vedeți pierdere de clase de acum încolo! Nexam catedre, se împuținează țoapele de pretinse profesoare din urban. La țară, nu servesc jigodiile!
Savenar:
(28 Iunie 2018, 12:52)
ce privire de inteligent are baiatu din prima banca
Bostan B.:
(15 Iunie 2014, 08:20)
Școala ialomițeană are cel mai de jos nivel, din țară! În țară învățământul e la pământ. Rezultă că in acest județ....Trăiască analfabeții!
Sergiu:
(15 Iunie 2014, 07:02)
Sărăcia este o cauză a abandonului școlar. Lipsa motivației. Ai carte, ai parte?
Silfide:
(13 Iunie 2014, 16:56)
@Stan-cacă vacă. Adevărat! Detaliile nu contează. Episodic, secundar....zi de zi, în derulare. Oftica dăunează grav obezității!
Tot Stancacă V.:
(13 Iunie 2014, 10:49)
Se vor desființa școlile de buzunar. Unele, fără materia primă, elevii, au fost ,, modernizate"...să se țină tavanul măcar. Se vor desființa posturi și e bine! Acum e cazul de o filtrare serioasă a cadrelor didactice! Iau bani puțini și aceia, pe râs...sau pe parada feselor umflate!
Eugen :
(12 Iunie 2014, 17:01)
Școlarii se vor împuțina. Școala din România e împuțită! Nimeni n-o va putea salva decât prin privatizare: dacă va mai fi pe hartă, România, va avea ȘCOALĂ cam PESTE 50 de ani! Analfabeții sunt ușor de indobitocit!!!!
Stancacă vacă:
(11 Iunie 2014, 10:47)
@pierdere. Profesorii nu ,,se pierd", SUNT DEJA PIERDUȚI, de când intră în invâțământ toate Romalinele!! Amatorism și "hohote de râs", chipurile, de fericire sugrumată! Râde ca proasta ca să-și ascundă drama unei vieți moarte...Hi! Hi! Ha! Ha! Ca proasta-n târg! În altă ordine de idei (secundare), elevii fug de școală și din cauza antimodelelor din jur.
dupa BAC:
(10 Iunie 2014, 20:12)
oare cati se pierd si dupa BAC?
pierdere:
(10 Iunie 2014, 20:09)
Oare profesorii se pierd si ei in aceeasi proportie?